Nohutlu mantar köftesi

Kim der ki bu ağızların suyunu akıtan köfte de hiç et yok. Ama en az etli köfte kadar leziz. İçinde olduğumuz bahar ayları gibi hafif bir köfte. Nohutlu mantar köftesi uzun zamandır severek yaptığım tariflerden. Hele ki yeşilliğin bol olduğu bu mevsimde mutlaka haftada bir gün yapılıp yenmeli. Nohut liften zengin, mantar proteinden. Hem hazmı kolay, hem de besleyici bir köfte. Sıcak ve ılık nefis oluyor, ama soğuk olarakta hiç fena değil. Hazırlaması kolay, her keseye uygun. Hele glutensiz ve vejetaryen beslenenler için baş tacı bir köfte. Şimdiden afiyet olsun.

Pırasa köftesi

pırasa köftesi

“Yemeklerinde soğan yok, sarımsak yok, baharat yok... Türk Sefarad Mutfağı yani Türk Yahudilerinin yemeklerinin içinde aşina olduğumuz malzemeler olmamasına rağmen inanılmaz lezzetli yemekler çıkıyor ortaya. Sebzelerin önceden kavrularak pişirilmediği, sos ve kremaların kullanılmadığı genellikle zeytinyağı ile pişirilen harika yemeklerin içinde en sevdiğim pırasa köftesidir. Benim için Deniz Alphan adıyla bütünleşmiş pırasa köfesinin tarifi, annesinin tarifleriyle hazırladığı 'Dina'nın Mutfağı' kitabından. ilk denediğimden beri aynı tarifle yapıyorum. Her seferinde de aynı lezzet ve keyifi alıyorum. İçine haşlanmış patates, ceviz gibi malzemeler koyarak hazırlayanlar da var. Eminim öyle de çok lezzetli oluyordur ama benim tercihim en yalın hali olan bu tarif. Bir de benim gibi incecik yabani pırasa ile yapabilirseniz bu köftenin müdavimi olursunuz. Umarım sizlerde benim gibi severek yapıp yersiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Terbiyeli sebzeli sulu köfte

 terbiyeli sulu köfte dokuzuncubulut

Sulu köfte en güzel anne yemeğidir. Hem de tek tencerede, yanında sadece salata ya da mis gibi ev yoğurduyla tek başına mükemmel bir ana öğün. Üstelik her yaptığınızda içindeki malzemeleri değiştirerek başka lezzetler yaratmak mümkün. En bilineni pirinçli, terbiyeli sulu köftedir. Ama bezelye mevsiminde şöyle bol bezelye ve havuçla da harika bir sebzeli sulu köfte çıkar ortaya. Bazen de bulgurla ev salçasıyla bol nane ekleyerek pişirdiğinizde bambaşka bir renge ve tada bürünür. Ben pirinçli, terbiyeli bir de bahçenin bezelyelerini ekleyerek yaptığım tarifini paylaşacağım bu defa sizlerle. Sizin favori sulu köfte tarifiniz hangisi paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden afiyet olsun.

Page 1 of 4