Salda Gölü / Türkiye'nin Maldivleri

Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü, inanılmaz güzellikte turkuaz renkli suyu ve bembeyaz kumsalı ile görsel bir şölen. Mavinin ve yeşilin içiçe geçtiği harika bir doğa. Salda Gölü'nde yüzmek şu dünyada “iyi ki yapmışım” diyeceğiniz şeylerden biri. Gölün kıyısına gelince güzelliği sizi büyülüyor. Salda Türkiye'nin en derin, dünyanın üçüncü derin gölü. Ve Mars gezegeni özelliği taşıyan dünyadaki iki yerden biri. Doğal sit alanı olduğu için koruma altında. Bu nedenle en güzel plajı olan Maldiv'ler sahilinde bile doğru düzgün hizmet verecek tesis yok. Öyle gidip “bir hafta tatil yapayım” diyeceğiniz bir yer değil. Günü birlik bir gezi ya da iki-üç günlük kamp yeterli olur. Burdur ili Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü'ne, özellikle Antalya, Marmaris, Bodrum , Isparta, Denizli civarındaki yerlere tatile geldiğinizde bir günü ayırıp gitmek çok mantıklı ya da uçakla Isparta'ya gelip araba kiralayarak geçmek mümkün. Çünkü göle giden toplu taşıma aracı ya da şehirler arası otobüs yok. Biz Bodrum'dan üç buçuk saatte gittik. Aynı gün geri döndük. Ağaçlar içinde harika bir yol, trafik yok. Gidip dönmek çok rahat. Eğer Denizli üzerinden gidiyorsanız Serinhisar ilçesinden leblebi almayı da unutmayın. Salda gölü özellikleri, nasıl gidilir, nerede konaklanır, ne yenir gibi sorulara cevap verecek şekilde hepsini yazdım. İstedim ki büyük ihtimalle günü birlik ya da iki günlüğüne geleceğiniz bu doğa harikası yerde “keşke bunu da alsaydım, bunu da yanımda getirseydim” demeden keyifli zaman geçirin.

Altın renkli ve lezzetli patatesler için

zerdeçallı patates

Daha lezzetli ve altın renkli patatesler için işte size pratik bir püf noktası. Resimdeki kadar güzel renkli patateslerin sırrı çok da faydalı ve lezzetli bir baharat olan "zerdeçal"da gizli. İsterseniz, salatasını, isterseniz ızgarasını ya da kıymalı yemeğini yapın. Patatesleri haşlarken su miktarına göre bir çay kaşığı ya da bir tatlı kaşığı zerdeçal ekleyin. Sonra da altın renkli patateslerinizle muhteşem lezzetler ortaya çıkarın. Daha da lezzetli patatesler için; patates çok tuz çeker, haşlarken içine bolca tuz eklemeyi unutmayın. Eğer bütün olarak haşlıyorsanız patatesi keskin bir bıçak ucuyla, ya da bir bambu çubukla bir kaç yerinden delin. Bütün tuzu ve zerdeçalın o lezzetini içine çeken patatesleriniz mükemmel lezzette olacaktır. Baharatlara olan düşkümlüğümün dışında, hem kattığı lezzet, hem de hazmı kolaylaştırıcı etkisi sebebiyle zerdeçalı tavuk ve et yemeklerimde de sık sık kullanırım.

Antibakteriyel baharatların sağlığımıza faydaları

Mutfağımızda kullandığımız o şahane aromalı, lezzet deposu baharatlar yemekleri lezzetlendirmeden öte, sağlığımızı da doğrudan ilgilendirmekte. Bazı bitkiler ve baharatların ise bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi için, düzenli olarak tüketilmesi gerekmekte. Geçen hafta ZTBB'de (Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi) düzenlenen ve Biyolog Arzu Yakut'un yönettiği "Kışa Hazırlık" başlıklı etkinliğe katıldım. Etkinliğin amacı kışa girerken, salça, konserve, salamura ve reçel gibi kışlık gıdaları katkı maddesiz, sağlıklı ve doğru yöntemlerle hazırlamak. Orada uygulamalı olarak hazırladığımız kışlık yiyecekleri de sizlerle teker teker paylaşacağım. Ama öncelikle baharatların hiçde yabana atılmayacak faydalarını aktarmak istedim.

Page 1 of 3