Bezelyeli makarna

Kullanıcı Oyu: 3 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Bütün ev halkı için ama özellikle çocuklar ve gençler için çok besleyici, sağlıklı bir makarna. Kemik suyunun lezzeti ve şifası ile bezelyenin lezzeti bir araya gelince tek tabakta doyurucu bir yemek oluyor. Yanına bolca mevsi salatası ve bir kase ev yoğurduyla çok sağlıklı ve doyurucu bir öğün. Makarna ve taze otlar zevknize kalmış. Bezelyesi ve kemik suyu ne kadar bol olursa o kadar lezzetli oluyor benden söylemesi. Ben tamamını kemik suyu ya da tavuk suyu ile pişiriyorum. Makarna sevmeyen yoktur, bir de böyle bol bezelyeli, peynirli olunca ev halkına ziyafet olur. Şimdiden afiyet olsun.Kuzu göbeği mantarlı makarna

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Mantarların en lezzetlisi kuzu göbeği mantarının yeri bende ayrı. İlk defa Ege'ye taşındığımızda tanıştım, sonra da her yıl ne zaman çıkacak diye heyecanla beklediğim lezzetlerden. Mevsimi gelince pazar tezgahlarında sepetler içinde yerini alır, o güzelim haliyle. Artık internetten de tazecik kapınıza kadar geliyor, bu defa kullandığım mantarlar gibi. En çok sote halini seviyorum. Zeytinyağında biraz sarımsak ve soğanla soteleyip, en son bolca tereyağı, soya sosu (seviyorsanız iki ölçü kullanın), tazecik limon suyu ilavesiyle. Benim için tek başına ziyafet sayılır. Ama kendi yaptığım makarna ile bir araya gelince yemelere doyamam. Siz nasıl severseniz oyle hazırlayın. İster makarnalı ister sade. Ama başka tariflerde bulamayacagınız soya sosu ekleyerek. Soya soslu kuzu göbeği mantarını deneyecek arkadaşlarım, şimdiden afiyet olsun.


Maydanozlu limonlu pilav

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Bahar ve yaz aylarında ılık ya da soğuk olarakta tüketeceğiniz lezzetli bir pilav. Maydanoz ve limon birlikte pilava farklı bir tat veriyor. Zeytinyağı ile pişirdiğim için en lezzetli hali ılık olarak yenildiğinde, ama soğuk olarakta aynı lezzette. Benim için yanında bir kase ev yoğurdu ile tek başına öğün olur. Bu defa Karacadağ pirinci kullandım. Karacadağ pirinci, hem besin değeri hem de yetiştirildiği yerin coğrafi özellikleri sebebiyle ülkemizin en özel tarım ürünlerinden. Ayrıca Karacadağ pirinci sadece yeraltı kaynak suları ve erimiş kar suları ile doğal olarak sulandığı için tertemiz bir içerik ile sulanmış olmasının yanında, ekstra su tüketimi ile doğal su kaynaklarını da tüketmiyor. Yüzde yüz yerli ve doğal olduğu için şu sıralar en çok tercih ettiğim pirinç. "Yaz pilavı" da dediğim, bu nefis zeytinyağlı maydanozlu limonlu pilavı deneyecek arkadaşlarıma şimdiden afiyet olsun.


Page 1 of 14

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.