Çilek marmelatı

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Mis kokulu bir kavanoz çilek reçeline / marmelatına kim "hayır" diyebilir ki? Aslında tatlıyla pek aram yok, reçellerle de öyle. Ama bu nefis çilek marmelatını sadece kahvaltılarda değil, tüm tatlı, pasta, muhallebi ve kurabiyelerde kullanabilirsiniz. O yüzden her yıl yapar, kilerime kaldırırım. Çok akışkan, ekmek üzerinden akıp giden reçeli de hiç sevmem. Şöyle dolu dolu meyvenin bütün tadını alacağım marmelatları daha çok tercih ederim. Blogda klasik reçel tarifim olsa da benim tercihim her zaman marmelatlardan yana. Bir de yaptığım bütün reçel ve marmelatları az şekerle hazırladığım için, koruma amaçlı mutlaka küçük boy kavanozlara paylaştırır ve mutlaka pastörize ederim. O zaman kilerde istediğiniz kadar bozulmadan saklamak mümkün. Gerektiği zaman açtığınızda küçük kavanozlarda hemen tükendiği için hem israf olmuyor hem de bozulmadan bitirmeye uğraşmamış oluyorum. Evimizin minik kuzusu Ada'nın da en sevdiği marmelat olan çilek marmelatını benim tarifimle denemek isterseniz şimdiden afiyet olsun.Brokoli pesto sosu

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

 

Bu defa renginin güzelliğinden de mi, yoksa lezzetinden mi bahsedeyim ilk önce bilemedim. Mevsimin en sağlıklı sebzesi brokoliyi bir de böyle deneyin mutlaka. İçinde brokoli dışında, bolca fesleğen, çam fıstığı ve peynirle lezzetlenmiş sıradışı bir lezzet. Bu muhteşem sosla, brokoli yemeyen çocuk kalmayacak inanın. Hatta büyükler bile. Makarna sevmeyen çocuk yoktur. Bu nefis brokoli pestoyla lezzetlendirin, hiç anlamadan iştahla yiyecektir. Ya da pizza sosu olarak kullanın ki, benim en sevdiğim hali. Böyle çok amaçlı, aynı zamanda sağlıklı soslara bayılıyorum. Lafı daha fazla uzatmadan sizi bu nefis brokoli pesto sosuyla başbaşa bırakayım. Şimdiden afiyet olsun.


Şekersiz pancar marmelatı

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

 

Küçük büyük herkesin severek yiyeceği nefis bir marmelat. İçinde rafine şeker, bal, pekmez, tatlandırıcı yok. Pancar ve elma zaten şekerli sebze ve meyvelerden. O yüzden, sadece, elma, kuru üzüm, kuş üzümü ve mis kokulu baharatlarla lezzetlendirdim. Özellikle, evin küçükleri için çok sağlıklı. Verin önüne kaşık kaşık yesin, ya da bir dilim ekmek üzerine ev yapımı labne peyniri (tarif linki aşağıda), onun üzerine de bolca şekersiz elmalı pancar marmelatı sürün, afiyetle yesin. Veya pancake yapınca yanına koyun, batırıp batırıp yesin. Artık nasıl seviyorsa. Bir de kurabiyelere dolgu malzemesi olarak kullanıyorum çok yakışıyor. Pancarın faydalarını artık buraya eklemedim, zaten biliyorsunuz. Bu sağlıklı, besleyici ve çok lezzeti pancar marmelatımı deneyecek arkadaşlarıma şimdiden afiyet olsun.


Page 1 of 9

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.