İtalyan ekşi maya yapımı

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Bir arkadaşımla birlikte başlayıp, ilk denemede başarılı olup, bugüne kadar koruyup kullandığım gözüm gibi baktığım yaklaşık 8-9 yıllık bir ekşi mayam var. İtalyan ekşi mayasına gelirsek instagramda tanıştığım Hatice Hanım vesile oldu. İtalyan ekşi mayası ile o kadar güzel ekmekler yapıyordu ki ben de evdeki ekşi mayama bir kardeş daha olsun diye yapımına başladım. Bu mayayı da Hatice Hanımın paylaşımlarıyla ilk denemem de yaptım. (Kendisine buradan tekrar teşekkür ederim.) Şimdi ekmeklerimde, özellikle de beyaz un ağırlıklı ekmeklerimde kullanıyorum. İtalyan ekşi mayası ile yaptığım ekmekler de diğer mayamla yaptığım ekmekler kadar lezzetli oldu. İtalyan ekşi mayası ya da normal ekşi maya ile sadece ekmek değil, her türlü hamur işi yapabilirsiniz. En sağlıklı ve güvenilir maya olan ekşi mayayı yapmak, saklamak hiç zor değil. Başlamak yeterli. Kendi yaptığınız maya ile evi mis gibi ekmek kokutmanın keyfi ise anlatılmaz yaşanır. Sağlıklı, güvenilir ve lezzetli ekmek için mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Şimdiden deneyecek bütün arkadaşlarıma kolay gelsin...

 

İtalyan ekşi maya tarifi

Mayayı hazırlamaya geçmeden önce, önemli birkaç püf noktasını paylaşıyorum, bu konulara dikkat etmek, hazırlama ve saklama aşamasında çok önemli.

 • İtalyan ekşi maya toplam 20 günde hazır hale geliyor. Bu sürenin sadece 5-10 dakikası hamurunu hazırlamakla geçiyor. Kalan süre sadece mayanın olgunlaşması için geçen bekleme süresi.
 • Her türlü ekşi maya yapımında kullanmak için organik un tercih edilmesi ve çok temiz, içme suyu kullanmak önemli. Ben taş değirmende öğütülmüş tam buğday unu kullanıyorum. Ruşeymi, kepeği içinde çok sağlıklı bir un. İsterseniz kalitesinden emin olduğunuz beyaz un ya da tam buğday unu ya da yarı yarıya beyaz ve tam buğday ununu karıştırarak kullanabilirsiniz.
 • Her defasında steril edilmiş kaplar, mümkünse cam kavanozlar kullanmalı. Hamuru yoğurduğunuz kap temiz olmalı.
 • Ekmek yapım aşamasına geçtiğinizde, eğer tezgah üstünde yoğuracaksanız tezgah sirkeli su ile silinip steril edilmeli. Mümkünse hamur yoğururken tırnaklar kısa ve ojesiz olmalı.

 

 

Malzemeler:

 • 200 gr un
 • 100 ml su
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

 

Hazırlanışı:

1- Malzeme listesindeki zeytinyağı hariç, bütün malzemeyi birlikte yoğurun. Pürüzsüz sert bir hamur elde edin. Hamuru fotoğrafta gördüğünüz gibi artı şeklinde kesin ve bir kavanoza koyun. Üzerin zeytinyağını gezdirin ve streç filmle kapatıp 5 gün oda sıcaklığında bekletin. 5 gün içinde hamur mayalanmaya başlayacak.

2- 5 gün sonra, mayalanmış hamurdan 100 gram alın, 100 gram un ve 50 ml su ile tekrar hamur yapın. Yine aynı şekilde kesin, kavanoza koyun ve yine 5 gün bekletin. Hava çok aşırı sıcaksa 1 gün oda sıcaklığında, diğer 4 gün buzdolabında bekletebilirsiniz.

3- 5 gün sonunda, ikinci beş gün yaptığımız gibi hamuru hazırlayıp, bekletelim.

4- Son olarak mayayı, ikinci beş gün yaptığımız gibi tekrar hazırlayıp aynı şekilde saklayarak bekletelim.

Toplam yirmi günün sonunda İtalyan ekşi mayanız hazır. Bu maya artık ana maya ekşi maya. Bundan sonra ekmek yapımında kullanabilirsiniz.

 • Mayayı olgunlaştırırken her defasında elinizde fazla hamur kalacak. Bu hamuru suyla açarak, mücver, pancake ya da krep yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.
 • Ön maya yapımı; Aktif hale gelmiş İtalyan ekşi mayayı ekmek yapımında kullanmak için; 50 gram ana maya 100 gram un ve 50 ml suyu iyice karıştırıp ön mayayı hazırlayın. Oda sıcaklığında yaklaşık iki katına kadar büyüyüp, göz göz olana kadar bekletin. Mayanın en aktif olduğu zaman ekmek hamurunu mayalamaya başlayın.
 • Mayanın aktifleşmesi içinde bulunduğunuz mevsim, oda sıcaklığı gibi etkenlerden dolayı değişir. O yüzden 2 saat ya da 8 saat gibi bir süre veremiyorum. Serin havalarda akşam yatarken mayayı besleyip bırakırsanız sabah maya aktif hale gelecektir. Yaz aylarında 3-6 saat arasında kullanıma hazır hale gelebilir.
 • Kalan mayayı başka bir sefer kullanmak için maya miktarı kadar un ve maya miktarının yarısı kadar su ilave ederek yoğurun. Üzerini yine artı şeklinde kesin. Dışarıda birkaç saat beklettikten sonra buzdolabına kaldırın. Bu sizin ana italyan ekşi mayanız her kullandığınızda aynı şekilde besleyerek saklayın.
 • Yapım ve saklama yöntemleriyle klasik ekşi maya tarifimi buradan okuyabilirsiniz.  

 

 

İyice kabarmış göz göz olmuş kullanılmaya hazır hale gelmiş İtalyan ekşi mayası.

 

 

İtalyan ekşi maya için su testi; Mayayı hazırlayıp su dolu bir kap içine koyun ve ılık bir ortamda (mayalanmaya uygun) üzerini peçete ile kapatarak bekletin. Ortam ısısına göre bekleme süresinin sonunda, maya aktifleşerek suyun üzerine çıkacaktır. Maya suyun üzerine çıkınca kullanılmaya hazır demektir.

 

 

İtalyan ekşi maya nasıl saklanır?

Derin dondurucuda saklama; Uzun süre kullanmayacaksanız oda sıcaklığında bekleme süresinin sonunda derin dondurucuya kaldırın. Kullanmadan bir gün önce oda sıcaklığına getirin. Tekrar bir besleme yapıp mayayı iyice aktif hale geldikten sonra ön maya hazırlayarak kullanın.

Kurutarak saklama; Aktif hale gelmiş, kullanılmaya hazır ekşi mayayı yağlı kağıt üzerine incecik serin ve oda sıcaklığında iyice kurutun. İyice kurumuş mayayı kağıt üzerinden alın, ufalayın (çok fazlayca robottan geçirin) ve temiz küçük bir kavanoz içinde saklayın. Kullanmadan önce bir miktar mayayı su ile birlikte bekletin. Aktifleşmeye başlayınca tekrar un, su ile besleyip kullanıma hazır hale getirin.

Bu kadar detaylı anlattığım için çok karışık ve zor gibi geliyor ama yapmaya başlayınca hiç de zor olmadığını göreceksiniz.

Nar ekşisinden, elma sirkesine, salçadan tarhanaya, acıssodan, sirke yapımına, baharatlı tuzlardan, kurutulmuş domatese kadar evde kolayca yapabileceğiz tariflerimi kışa hazırlık başlıklı dosyadan okuyabilirsiniz.   Ağustos 2017

 

Tam buğday unu ve İtalyan ekşi mayalı ekmek. İncecik kabuk ve dantel gibi mükemmel iç doku.

 

Ekşi mayalı mermer ekmek tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifleri beğendiyseniz bunları da deneyin

 • Ekşi mayalı tam buğday ekmeği tarifimi buradan okuyun.
 • Kıbrıs bulla ekmeği tarifimi buradan okuyun.
 • Tahıllı çavdar ekmeği tarifimi buradan okuyun.

 

 

 

 


Yorumlar   

#37 dokuzuncubulut 12-12-2020 07:40
Müjgan- [censored]ç başıma ge[censored]en bir şey deği[censored], bi[censored]eme dim açıksacı. Hamuru takip edin, kötü bir koku yoksa devam edin.
#36 Müjgan 10-12-2020 21:36
3gunde uzerinde beyaz benek[censored] er o[censored]du bende biraz zeytinyagı sürdüm geçti norma[censored] mi:)
#35 dokuzuncubulut 13-11-2020 14:43
Su[censored]tan Koray- g[censored]uten siz un[censored]a biraz zor o[censored]ur sanırım. G[censored]uten siz un[censored]ar için karnıyarık otu i[censored]e maya[censored]a ma yapabi[censored ]irsiniz. İnternetten detayına bakabi[censored ]irsiniz.
#34 Sultan Koray 13-11-2020 07:47
Merhaba As[censored]ı Hanım, bu mayayı g[censored]üten siz un[censored]a deneyebi[censor ed]ir miyim?
#33 dokuzuncubulut 11-11-2020 14:17
Hü[censored]ya Kı[censored]ıç- E[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun. Maya taşmaya baş[censored]ad ıysa a[censored]ın biraz daha büyük bir kaba ve aynı şeki[censored]d e devam edin. Bereket[censore d]i o[censored]sun.
#32 Hülya KILIÇ 11-11-2020 13:07
Merhaba, ita[censored]ya n ekşi maya tarifinizi hazır[censored] adım ve bugün 3. günü, fakat biraz küçük bir kaba koymuşum ve maya kaptan taşmaya baş[censored]ad ı. Daha büyük bir kaba a[censored]sam sorun o[censored]ur mu yoksa 5. güne kadar dokunmamam mı gerekir? teşekkür[censor ed]er...
#31 dokuzuncubulut 17-04-2020 10:11
Şeyda- Önce[censored]i k[censored]e e[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun. Artan maya[censored]a rı sak[censored]am ayın, krep, pancake ya da mücver yapın, ora[censored]ar da ku[censored][ce nsored]anın. O kadar mayayı bes[censored]ey emezseniz boşuna israf o[censored]ur. Maya çok sıcak bir yerde duruyorsa daha serin bir yere, hatta buzdo[censored] abına ka[censored]dır ın bir süre. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#30 Seyda 16-04-2020 16:06
Merhaba cok kabarıyor.Kavan oz[censored]ard an taşıyor.bugun üçüncü bes[censored]em em üç saatte kavanozdan taştı.Kavanozu ne kadar buyutursem o kadar tasiyor.Ne yapayim.Bu arada artan maya[censored]a rı da atmıyorum.On[ce nsored]ari da bes[censored]ey ip kavanoz[censore d]uyorum.Su anda 6 tane maya kavanozum o[censored]du.
#29 dokuzuncubulut 09-04-2020 11:24
Ebbu- Do[censored]apt an a[censored]ıp, biraz daha ı[censored]ık bir yerde bek[censored]et in. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#28 Ebbu 09-04-2020 07:56
Merhaba
Mayamın son 5 günündeyim, dün oda sıcak[censored] ığında o[censored]dukç a güze[censored] kabarmıştı ve gözenek[censore d]enmişti, ev de biraz sıcak o[censored]unca dün gece do[censored]aba ka[censored]dır dım. Şimdi biraz sönmüş görünüyor. Ne yapmak [censored]azım? Tekrar oda sıcak[censored] ığına mı a[censored]ma[c ensored]ıyım, ka[censored]an 4 günü do[censored]apt a mı geçirme[censore d]i? Teşekkür[censor ed]er
#27 dokuzuncubulut 09-04-2020 05:14
Gamze Aydın- Önce[censored]i k[censored]e e[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun. Üzerinde küf gibi birşey o[censored]uştu demişsiniz daha önce [censored]ç öy[censored]e birşey yaşamadım. Ya da deneyen[censore d]erden böy[censored]e bir pay[censored]aş ım ge[censored]med i. Küf deği[censored] de kuruma gibi birşey mi acaba?
Maya her defasında çoğa[censored]d ığı için miktarı aza[censored]tı yoruz doğa[censored] o[censored]arak . Ka[censored]an kısmı krep ya da pancake hamurunda ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz. Atmayın sakın, zaten 4. maddeden sonra da yazmışım nası[censored] ku[censored][ce nsored]anı[cens ored]acağını. İyi gün[censored]er .
#26 gamze aydin 08-04-2020 08:14
Merhaba,
İta[censored]yan mayanızı deniyorum ve 4. günümdeyim. Çok güze[censored] kabardı ve göz göz o[censored]du fakat üzerinde beyaz beyaz küf[censored]er o[censored]uştu . Ne yapmam gerekir. 5. günde tekrar bes[censored]em e yapmamız gerekiyor fakat bir kaç noktayı tam an[censored]ayamadım.

1) Mayamızın 100 gr [censored]ık bir bö[censored]ümü nü a[censored]arak tekrar bes[censored]iy oruz. 100 gr dışında ka[censored]an mayamızı ne yapıyoruz?
2) 100 gr mı a[censored]arak tekrar bes[censored]ed iğimiz maya da ba[censored] ve zeytinyağı ku[censored][ce nsored]anıyor muyuz?
#25 denizzz 22-04-2019 11:25
çok teşekkür ederim:)
#24 dokuzuncubulut 18-04-2019 05:12
Deniz- Buzdo[censored] abına ka[censored]dır dığınız mayanın kapağını sıkıca kapatın [censored]ütfen . Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#23 denizzz 17-04-2019 10:33
As[censored]ı Hanım merhaba, ön mayayı hazır[censored] adığımda ağzını streç[censored] e kapatıp tezgahta bek[censored]et iyorum. ana mayayı da streç[censored] a kapatıp buzdo[censored] abına ka[censored]dır ıyorum.birden ak[censored]ıma bir şüphe düştü, kavanoz kapağıy[censore d]a sıkıca mı kapatma[censore d]ıyım acaba?
#22 dokuzuncubulut 20-03-2019 12:31
Öz[censored]em Şahan- Su miktarı un miktarının yarısı kadar. As[censored]a cıvık bir hamur o[censored]maz. Ö[censored]çere k mi, göz kararı mı yaptınız acaba. Sadece çok su çekmeyen bir un[censored]a yaparsanız biraz yumuşak o[censored]ur ama yine de katı bir hamur o[censored]ur. Ku[censored][ce nsored]andığını z kap etki[censored]e mez. Hangi aşamadasınız bi[censored]miy orum, mayanın hazır o[censored]ması top[censored]am da 21 gün sürüyor. Bu süreyi tamam[censored] ayıp, sert bir hamur e[censored]de edip, en az 2 katı kadar kabardıysa ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#21 Özlem şahan 13-03-2019 17:45
Merhaba. Verdiğiniz ö[censored]çü[c ensored]erde mayayı yoğurdum ama cıvık bir hamur o[censored]du. Biraz daha un koydum. Yine e[censored]ime yapışınca e[censored]ime biraz zeytinyağı a[censored]ıp topar[censored] amaya ça[censored]ışt ım. Yumuşak bir hamur o[censored]duğu için üstünü kesemedim. Sizin resimdekine [censored]ç benzemedi. Acaba mayam tutar mı? Bir diğer sorum da borcam kaba koyup poşetin içine koyup hava a[censored]maya cak şeki[censored]d e bağ[censored]ad ım. Sizinki gibi bir kavanozum yoktu. Acaba doğru bir yöntem mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
#20 dokuzuncubulut 05-03-2019 06:24
M[censored]k Yı[censored]dır ım- sanırım bozu[censored]m uş, fotoğraf göremediğim için detay[censored] ı birşey yazamayacağım. Yeniden baş[censored]as anız daha iyi o[censored]ur. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#19 Mlk yldrm 04-03-2019 13:45
Merhaba bugun mayamın dorduncu gunu ikinci gunden itibaren kabarmaya,bas[c ensored]amisti ama uzerinde sanirim kuf gibi beyaz[censored] asma[censored]a r o[censored]du . Devam etmem mi gerekir ve bdnim mayam bu seki[censored]d e ka[censored]mad i duz[censored]es ti. Acaba bu norma[censored] mi cevap verirseniz sevinirim
#18 dokuzuncubulut 02-03-2019 05:51
Di[censored]ek taş- Koyabi[censored ]irsiniz. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#17 Dilektas 28-02-2019 10:57
Merhaba 5. Günden sonraki bes[censored]em e[censored]erde n sonra zeytinyağı koyacak mıyız üste
#16 dokuzuncubulut 03-01-2019 09:08
Zeynep Öztürk- Bes[censored]ed iğiniz mayanın bir kısmını ayrı kaba koyarak buzdo[censored] abına ka[censored]dır ın. Tekrar ku[censored][ce nsored]anacağın ız zaman bes[censored]ey in, ku[censored][ce nsored]anacağın ız kadarını ayırın ve ka[censored]anı nı yine do[censored]aba ka[censored]dır ın. Artık bu şeki[censored]d e devam ederek mayayı koruyun. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#15 Zeynep Öztürk 02-01-2019 10:57
şimdi ak[censored]ım bir yerde karıştı, 19. gündeyim de:) mayamı bes[censored]iy icem ve aktive o[censored]unca içinden bir parça a[censored]arak starter ha[censored]ine getiricem. geri ka[censored]an aktive o[censored]muş ayayı da direkt buzdo[censored] abına atarak sak[censored]ay abi[censored]ir im di mi? bir daha bes[censored]em e yapmama gerek yok. ve sonraki ku[censored][ce nsored]anım[cen sored]arımda buzdo[censored] abından çıkardıktan sonra tekrar bes[censored]ey ip aktive ederek ku[censored][ce nsored]anıcam di mi :) teşekkür[censor ed]er şimdiden...
#14 dokuzuncubulut 09-12-2018 10:23
Yağmur- 100 gr hamur, 100 gr un 50 gr suyu bir[censored]ik te karıştırın ve yeni hamur yapın. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#13 Yagmur 09-12-2018 00:09
Merhaba i[censored]k 5.gunde hamurdan 100 gr a[censored]ip 100 gr un ve 50 m[censored] su i[censored]e tekrar hamur yapın derKen o 100 gr i[censored]e mi ka[censored]an 200 gr hamur i[censored]e mi yapacagımı an[censored]ama dım tesekkur ederim
#12 dokuzuncubulut 31-10-2018 06:27
Semoş- Önce[censored]i k[censored]e ko[censored]ay ge[censored]sin . Hayır, ek[censored]enm eyecek. Sadece un ve su i[censored]e devam edeceksiniz. Bir kere maya o[censored]uştu ktan sonra yı[censored][ce nsored]arca ku[censored][ce nsored]anacaksı nız aynı mayayı.
#11 Semoş 30-10-2018 04:55
Meraba[censored ]ar. Azim[censored]e maya ça[censored]ışm a[censored]arım a devam ediyorum.Pes etmek yok. Bir sorum o[censored]acak.
2. ve diğer beşinci gün bes[censored]em e[censored]erin de yine ba[censored] ve uağ i[censored]aves i yapı[censored]a cakmı acaba? Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#10 dokuzuncubulut 01-08-2018 04:06
Sema Umar- Evet, bu kadar sıcak havada buzdo[censored] abında bek[censored]et ebi[censored]ir siniz. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#9 sema umar 31-07-2018 18:47
merhaba[censore d]ar bugün mayamın 2. günü kabarmaya baş[censored]am ış hava[censored]a r çok sıcak acaba ge[censored]işi m sürecine buzdo[censored] abında devam etsem mi?
#8 dokuzuncubulut 08-03-2018 16:21
Deniz- kendim yapmış kadar mut[censored]u o[censored]dum, e[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık o[censored]sun. Çok hız[censored]ı gidiyorsa (maşa[censored] [censored]ah) buzdo[censored] abına ka[censored]dır abi[censored]ir siniz. Sonra o güze[censored] mayay[censored] a ekmek[censored] er, çörek[censored] er yapmak inanın daha keyif[censored] i. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#7 denizzzz 08-03-2018 06:07
merhaba, bir kaç kez ekşi maya denedim hep hüsran o[censored]du sonu :) bunu da deneyeyim baka[censored]ı m son kez dedim ve iyi ki denemişim. ikinci gününde hamur iki katına çıktı ve de[censored]ik de[censored]ik o[censored]du, bugün 3. gün ve tahminim kavanozdan taşacak ben eve gidene kadar. ev çok sıcak da deği[censored]. acaba buzdo[censored] abına ka[censored]dır mam gerekir mi 5 günün do[censored]mas ını bek[censored]er ken? o kadar keyif[censored] i ki hamurun mayaya dönüşümünü iz[censored]eme k, size çok teşekkür ederim bu güze[censored] tarif ve özen[censored]i an[censored]atı mınız için.
#6 dokuzuncubulut 24-02-2018 11:32
Gü[censored]şah Saraç- e[censored][cen sored]etinize sağ[censored]ık o[censored]sun, apabi[censored] irsiniz tabii ki. Maya daha güç[censored]ü o[censored]maya bi[censored]ir, verecegim ö[censored]çü[c ensored]erde küçük bir ekmek[censored] e deneyin i[censored]k önce isterseniz. 125 gr maya, 500 gr un, 300 gr su, 8-10 gr tuz. Önce maya, un, su karıştırın 1 saat bek[censored]et in. Sonra da tuz ve 20 gr su ek[censored]eyi n. 10 dakika yoğurun. Maya güç[censored]ü o[censored]madı ğı içşn organik beyaz un tercih edin. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#5 Gülşah saraç 23-02-2018 18:56
Merhaba tekrar ben:) 2. Kez hamuru yoğurdum yani 3. 5 gününü yaşıyor sevgi[censored] i ita[censored]ya anooo mayam:))
Aşırı heyecan[censore d]ıyım son kez bes[censored]ey ip artık ekmek yapımına geçebi[censored ]ir ha[censored]e ge[censored]eceğim!:)
Bir sorum var ; şimdi bu maya i[censored]e sizin [censored] şzdeki x bir ekmek tarifini hazır[censored] ayabi[censored] ir miyim??
#4 dokuzuncubulut 10-02-2018 05:23
Gü[censored]şah Saraç- maya sadece i[censored]k o[censored]uştu ru[censored]ma aşamasında artar. O da çok aktif o[censored]madı ğı için faz[censored]a kabarmasını bek[censored]ed iğimiz hamur iş[censored]eri nde iyi sonuç a[censored]ınma z. Ama aktif mayanızdan artan varsa herşey de ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz.
#3 Gülşah saraç 09-02-2018 06:22
Merhaba her defasında ka[censored]an maya i[censored]e poğaça yapabi[censored ]ir miyiz? Mücver pankek krep demişsiniz de poğaça da o[censored]ur mu acaba merak ettim:)
#2 dokuzuncubulut 08-09-2017 04:15
vitahemera- Ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz e[censored]bett e. Sevgi[censored] er :)
#1 vitahemera 06-09-2017 09:09
Merhaba As[censored]ı Hanım; ba[censored] yerine muadi[censored] bir şey koyabi[censored ]ir miyiz? Vegan bes[censored]en iyorum da :) Ama ekmek[censored] eriniz inanı[censored] maz hoşuma gidiyor denemek istiyorum:)Sevg i[censored]er.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.