Otlu lor peyniri

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Lor peynirini daha önce sütle yapılan tarifiyle paylaşmıştım. Bu defa yaz aylarında çabucak bozulan ev yoğurtlarını değerlendirmek için yoğurtlu tarifini paylaşıyorum. Bir de benim çok  sevdiğim taze otlu haliyle. Sütle yapılan lor peyniri daha tatlı olduğu için ona taze ot katmayı çok sevmiyorum. Ama yoğurtla hazırladığınızda daha ekşimsi bir tat oluyor ve taze otlarla çok güzel bir uyum yakalıyor. Omlet, börek ve poğaçalarda kullanmak için çok pratik oluyor. Tarifin sonuna ekledim ama buradan da bir daha yazayım. Sütle ya da yoğurtla nasıl yaparsanız yapın lor peyniri yaptığınızda süzülen o kıymetli suyu sakın atmayın. Ekmek ya da hamur işi yaparken kullanın, çorbalara ekleyin. Özellikle küçük çocuğunuz varsa ev yapımı lor peynirini sofranızdan eksik etmeyin. Şimdiden afiyet olsun.

 

Taze otlu lor peyniri tarifi (yoğurtla)

Malzemeler:

 • 1 kg yoğurt
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 4-5 dal dereotu
 • 4-5 dal maydanoz

 

 

Hazırlanışı:

Yoğurdu suyuyla birlikte altı kalın bir tencere içine alın ve orta ateşte pişirmeye başlayın.

Kaynamaya başlayınca tuz ve sirkeyi ekleyin, iyice karıştırın.

 

Fotoğrafta gördüğünüz gibi pıhtılaşmaya başlayınca altını kapatın.

 

İçine incecik doğradığınız taze otları ekleyip, karıştın. Üzerine temiz bir mutfak bezi örterek soğuyana kadar bekletin.

 

Tel süzgeçin içine ince bir bez veya tülbent örtün ve suyunu süzün.

 

Lor peynirini örttüğünüz bezle üzerini de kapatın ve bir ağırlık koyarak suyunun iyice süzülmesini bekleyin. Süzme işlemi sırasında fotoğrafta gördüğünüz gibi süzülen suyu bir kap içinde toplayın ve ekmek ya da herhangi bir hamur işinde ya da çorbalarda su yerine kullanın.

Hazır lor yapmışken şimdi kabak çiçeğinin tam mevsimi. Hazır taze otlu lor yapmışken, karidesli lor peynirli kabak çiçeği dolması tarifimi denemenizi mutlaka tavsiye ederim.   Haziran 2017

 

Dikkat edelim!

 • Hava ya da mutfak ısısı fazlaysa ekşime yapmaması için süzme sırasında buzdolabında bekletin.
 • Hazır olan otlu lor peynirini suyunu iyice süzdükten sonra kapaklı bir kaseye alın ve buzdolabında saklayın. Tuz oranı düşük olduğu için 3 gün içinde tüketin. Dilerseniz tuz oranını biraz daha arttırabilirsiniz. Ama yine de 3-4 günden fazla bekletmeden kullanın.
 • Bir kilogram yoğurttan gördüğünüz kadar lor peyniri çıkmakta.

 

Maydanoz ya da dereotu kullanmadan klasik lor peyniri tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bahçede Haziran... Muhteşem renkli zarif çiçekleriyle ortancalarım.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

 • Ebem köftesi tarifimi buradan okuyabilirsiniz.
 • Ev yapımı yoğurt tarifimi buradan okuyabilirsiniz.
 • Ev yapımı tereyağı tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

 


Yorumlar   

#6 dokuzuncubulut 06-04-2020 04:39
Ebruu- Önce[censored]i k[censored] çok teşekkür ederim, çok naziksiniz. Daha önce [censored]ç denemedim, sak[censored]am ak ne kadar doğru o[censored]ur öğrenip, sizin[censored] e pay[censored]aş ayım.
#5 ebruu 05-04-2020 09:55
Merhaba As[censored]ı hanım. Tarif[censored] eriniz de [censored]niz de çok iç açıcı.Ufak[cens ored]ık[censore d]arım için [censored]or peyniri yapıyorum sık sık.Peynir a[censored]tı suyunu dondurarak sak[censored]ay abi[censored]ir miyim acaba?
#4 dokuzuncubulut 07-11-2018 08:54
Yu[censored]iya - Beğendiğinize çok mut[censored]u o[censored]dum. E[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık o[censored]sun :) Peynir a[censored]tı suyu en çok 3-4 gün dayanır. Tuzu faz[censored]a o[censored]duğu için be[censored]ki bir güb daha faz[censored]a. Bir kaşık içip tadına bakın, bozu[censored]m a varsa ku[censored][ce nsored]anmayın.
#3 Yuliya 06-11-2018 07:56
As[censored]ı Hanım, geçen gün sizin tarifinize göre [censored]or peyniri yaptım. Ku[censored][ce nsored]andığım yoğurt miktarı da çok o[censored]duğu için be[censored]irt tiğiniz gibi tuzunu bir tık faz[censored]a koydum. [censored]or peynirim muhteşem o[censored]du, tarif için çok teşekkür[censor ed]er. Bir sorum var; pancar kvass tarifinizi deneyeceğim, peynir a[censored]tı suyu kaç gün dayanır? (Kapağı kapa[censored]ı bir cam kavanozda buzdo[censored] abında duruyor süzdüğümden beri. Tabi bir de tuz oranı norma[censored] den biraz daha faz[censored]a. )
#2 dokuzuncubulut 14-09-2017 10:14
Semak- Sizin de e[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun. Küçük buzdo[censored] abı poşet[censored] erine koyarak sak[censored]ay abi[censored]ir siniz. Bebek [censored]oru tarifimde de yazdım nası[censored] sak[censored]am a[censored]ı diye. Afiyet o[censored]sun.
#1 Semak 11-09-2017 20:46
Merhaba çok güze[censored] tarif[censored] eriniz var beğenerek tarif ediyorum ,bir sorum o[censored]acak tı 3-4 günde bitiremeyen[cen sored]er için buzdo[censored] abında muhafaza edebi[censored] irmiyiz .ku[censored][c ensored]anacağı mız kadarını buzdo[censored] abı poşet[censored] erine koysak ayrı ayrı parça[censored] ar ha[censored]ind e tüketsek nası[censored] o[censored]ur?

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.