Lakto fermente / probiyotik salatalık turşusu

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Mide dostu turşu lakto fermente turşu. Probiyotik turşular lezzetlerinin yanında sebzelerin tüketebileceğiniz en sağlıklı hali. Suyunu bile şifa niyetine içecek kadar. Mevsiminde küçük kavanozlara çeşit çeşit yapın. Her türlü sebzeyle probiyotik turşu (lakto fermente) hazırlayabilirsiniz. Açtıktan sonra buzdolabında saklamak gerektiği için küçük kavanozlar tercih ediyorum. Hem açtığınız turşu da taze taze çabucak yenip bitmiş oluyor. Bu hafta pazarda küçücük acurlar buldum. Onlarla iki kavanoz turşu yaptım. Ben biraz acı severim, içine iki üç adet acı biberi de dilim dilim doğrayarak ekledim. Salamura ölçüsünün dışında turşu da kullanacağınız her malzeme damak tadınıza kalmış. Tam mevsimi ben probiyotik turşularımı yapıp kaldırmaya başladım. Siz de ufak ufak başlayın derim. Bu arada dün tarladan bir kasa salçalık domates aldım. Bu defa kendi yöntemimle değil buradaki yöre halkının yaptığı gibi çiğden hazırlayacağım. Doğrayıp kavanozlara bastım, iki günde olgunlaştılar. Ardıdan suyunu süzdüm, süzgeçten geçirdim, tuzlayıp tepsilere koydum güneşte çeksin diye. Eğer güzel olursa domates salçası tarifimin altına bu yeni tarifi de ekleyeceğim. Sizlere de şimdiden kolay gelsin.

 

Lakto fermente / probiyotik salatalık (acur) turşusu tarifi

Malzemeler:

 • 1 kilo salatalık ya da acur
 • 8-10 adet asma yaprağı/ ya da vişne yaprağı
 • 8-10 diş sarımsak
 • 3-4 adet defne yaprağı
 • birkaç dal kereviz sapı
 • birkaç dal dereotu
 • 1 tatlı kaşığı kişniş tohumu
 • 1 çay kaşığı tane karabiber

      Salamurası için;

 • 1 litre içme suyu
 • 3 çorba kaşığı turşuluk tuz/ kaya tuzu
 • 1/2 su bardağı peynir altı suyu  / ya da  yoğurt suyu / kefir altı suyu
 • 1/2 su bardağı eski turşu suyu (varsa)

 

 

Hazırlanışı:

 • Salamura suyu; Suyu kaynatın bir sürahiye dökün. Sıcakken içine tuzu ekleyin eriyene kadar karıştırın. Su soğuduktan sonra peynir altı suyu, kefir altı suyu ya da yoğurt suyunu (elinizde bu şekilde kurduğunuz turşudan sakladığınız turşu suyu varsa onu da ekleyin) ekleyin. Yoksa sadece peynir altı suyu ya da yoğurt suyu yeterli. Hepsini iyice karıştırıp bekletin.
 • Salatalıkları kürdanla bir iki yerinden delin. Çok iriyse dilimleyerek yapabilirsiniz. Ben bu defa küçücük acurlar bulup ayrıca onlarla da  yaptım. Acurları da sadece kürdanla bir iki yerinden delip kavanozlara yerleştirdim. Daha iri acurları dilimleyerek ya da iri parçalar halinde doğrayabilirsiniz.
 • Kavanozun dibine 1-2 tane asma ya da vişne yaprağı koyun. Üzerine acurları dizin, kullanıyorsanız acı biberleri de aralarına ekleyin.  Sarımsak dişlerini aralara ekleyerek yerleştirin. Defne yaprağı ve kereviz sapı ya da yaprağını koyun. Üzerine kişniş tohumu ve tane karabiber ekleyin. En üste yine bir ya da 2 adet asma yaprağı koyun. 
 • Hazırladığınız salamura suyunu sebzelerin üzerini örtene kadar dökün. Çöp şiş çubuğunu kavanozun içinde gezdirip havasını çıkarın. Kapağını sıkıştırmadan kapatın ve 24 saat bu şekilde mutfak tezgahında bekletin. Bu süre içinde içindeki havası çıkacak. Kapağını kapatıp birkaç saat beklettiğinizde sızıntı yapmıyorsa tamamdır. Sızıntı varsa biraz daha havasını çıkartın. 15 gün içinde lakto fermente acur/ salatalık turşusu yenmeye hazır hale gelir.
 • Probiyotik turşuyu açınca ya çok çok serin bir yerde ya da buzdolabında saklayın.   Ağustos 2017

Doğru kavanoz kapatma tekniği; Kavanoz kapağını önce kendinize doğru üç kere çevirin. Sonra saat yönünde bir kere çevirerek sıkıştırın.

Salçadan acı biber sosuna, közlenmiş patlıcanlı sostan, tarhanaya, baharatlı tuzlardan, kurutulmuş domatese ve elma sirkesine kadar daha fazla tarife kışa hazırlık dosyasından ulaşabilirsiniz. KIŞA HAZIRLIK dosyasını buradan okuyabilirsiniz.

 

 

Dikkat edelim!

 • Probiyotik turşu kurarken hijyen çok önemli. Yoksa faydalı bakteriler yerine zararlı bakteri üremesine sebep oluruz. Kavanozlar steril edilmeli ve kaynatılmış sıfır kapak kullanılmalı.    Yoğurt suyu kullanacaksanız tel süzgecin üzerine tülbent koyarak iyice süzün. Bu şekilde süzdükten sonra turşu suyuna ekleyin. Yoksa dibinde tortu bırakır. Bir önceki turşu suyunu da kullanacaksanız onu da aynı şekilde süzerek kullanın.
 • Peynir altı suyu için tarifi buradan okuyabilirsiniz.
 • Seviyorsanız içine birkaç tane acı kırmızı biber ya da yeşil biber ekleyin, çok yakışıyor.
 • Asma ya da vişne yaprağını turşunun çıtır çıtır olması için ekliyorum.
 • Sarımsak adedini damak tadınıza göre daha az ya da daha fazla kullanabilirsiniz.
 • Bu şekilde bütün sebzelerden turşu kurabilirsiniz.
 • Kişniş tohumu turşuya çok yakışıyor. Her turşuma bolca kullanırım. Daha önce denemediyseniz bir kavanozda mutlaka denemenizi tavsiye ederim.
 • Salamura suyunu 1 litre olarak ölçülendirdim. Daha fazla ya da az miktarda turşu kurarsanız verdiğim ölçüyle aynı oranlarda azaltıp çoğaltabilirsiniz salamura suyunu.
 • Probiyotik turşuyu açınca ya çok çok serin bir yerde ya da buzdolabında saklayın.
 • Turşu bitince, suyundan küçük boy bir kavanoz içinde buzdolabında saklayın. Yeni turşu kurarken maya olarak kullanmak için. Bu turşunun daha çabuk olgunlaşmasını sağlar. Yoksa kullanmayın.

 

 

Makarna Lütfen! markasının kurucusu, gıda mühendisi, sevgili Tuğba Hanım'ın 'Bilge Mutfağım' kitabında probiyotik turşu tarifimle yer almak büyük mutluluk. Gösterdiği incelikten ve güvenden dolayı kendisine çok teşekkür ederim. Kitapta; yemek pişirmeden, saklamaya, gıdaları korumadan, sağlıklı tariflere kadar çok geniş bir içerik var. Mutfak tezgahının üzerinde tutup, sevdiklerinize yemek hazırlarken aklınıza takılan her soruya cevap alacağınız, 'her evde mutlaka olmalı' diyeceğim bir kitap. Yolu açık olsun...

 

Bunlar da içine biraz havuç eklediğim kornişon turşusu. Turşu kurarken birbirine yakışan sebzeleri birlikte kullanabilirsiniz.

 

Kış aylarında bağışıklık sisteminizin koruyucusu probiyotik lahana ve havuç turşusunun tarifini buradan okuyabilirsiniz.

 

Yapımı çok basit olan probiyotik içecek pancar kvass tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

 • Kolay yaz turşusu tarifimi buradan okuyun.
 • Karnabahar brokoli turşusu tarifimi buradan okuyun.
 • Kuşkonmaz turşusu tarifimi buradan okuyun.

 

 


Yorumlar   

#43 dokuzuncubulut 01-10-2021 05:17
Aysen- Önce[censored]i k[censored]e e[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun. Sadece bir iki gün kapağını açık bırakmanız yeter[censored] i as[censored]ınd a. Öy[censored]e köpük[censored] enmede o[censored]mama sı gerekir. Tadında kokusunda bir değişik[censore d]ik yoksa kapağını kapatın ve mutfak tezgahında bırakın. Eğer sızma yaparsa başka bir sorun var demektir. Sızme yapmıyorsa o[censored]muşt ur. Açana kadar dışarıda srin bir yerde bek[censored]et meniz yeter[censored] i, açtıktan sonra buzdo[censored] abında sak[censored]ay ın.
#42 Aysen 27-09-2021 17:59
Turşu kuru[censored]d u, köpük[censored] enme baş[censored]ad ı, suyu bu[censored]and ı peki kac gün böy[censored]e bek[censored]em e[censored]i, sonrasında direkt do[censored]aba mı ka[censored]dır ı[censored]ma[c ensored]ı, kura[censored]ı üç gün o[censored]du hâ[censored]â köpük[censored] enme dvm.ediyor, kapağı açıp kefini temiz[censored] iyorum, kac gün sonra kapağını sıkıp ka[censored]dır mam [censored]azim
#41 dokuzuncubulut 17-09-2021 10:15
Merve Yükse[censored] - Tabii ki ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz. Ko[censored]ay ge[censored]sin :)
#40 MerveYuksel 15-09-2021 10:33
Merhaba,
Tarif için teşekkür[censor ed]er. İ[censored]k defa turşu kuracağım. Asma yaprağı o[censored]arak bahçemizde mor koku[censored]u üzüm asması var onun yaprak[censored ]arından koparıp ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]ir miyim?
#39 dokuzuncubulut 23-08-2021 05:27
Faruk- ikisi çok fark[censored]ı içerik, bi[censored]eme dim...
#38 Faruk 06-08-2021 02:37
Ben şa[censored]gam suyu yapıyorum içine mor havuç bu[censored]gur su ve tuz koyuyorum bu şeki[censored]d e turşu yapı[censored]a bi[censored]irm i
#37 Faruk 06-08-2021 02:35
İyi gün[censored]er ben i[censored]kkez probiyotik turşu yaptım sa[censored]ata [censored]ık tuz su birde eski probiyotik [censored]ahana turşusunun suyundan 1 yemek kaşığı koydum sa[censored]ata [censored]ık[censored]arın ucunu kesip iğne[censored]e dim kavanozun dibinde beyaz tortu o[censored]du suyuda bu[censored]anı k ve kapaktan gaz çıkış sesi ge[censored]iyo r gaz çıkışının bittiği zaman mı turşu o[censored]muş demektir
#36 dokuzuncubulut 26-10-2020 04:05
Hü[censored]ya Uzun- Çok mut[censored]u o[censored]dum, e[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık . Afiyet şifa o[censored]sun :)
#35 Hülya Uzun 25-10-2020 11:29
Merhaba, sizin tarifiniz[censo red]e yaptığım herşey gibi turşumda çok güze[censored] o[censored]du.Ç ok teşekkür ederim.
#34 dokuzuncubulut 25-10-2020 06:39
Mano[censored]y a sucu- E[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık o[censored]sun. Turşuyu kurunca içindeki gazı karıştırarak ve bir iki gün kapağını ara[censored]ık bırakarak çıkarırsanız şişme yapmaz. Açtıktan sonra buzdo[censored] abında sak[censored]ay ın ya da çok serin bir yerde. Küçük kavanoz[censore d]arda yapıp hız[censored]ı tüketin. Afiyet o[censored]sun :)
#33 Manolyasucu 23-10-2020 08:10
Merhaba.Tursumu n kapağı 15 günün sonu da hafif sismisti.Actim içi çıtır çıtır. Bu şişme fermantasyondan kaynak[censored ]ı o[censored]arak norma[censored] mi acaba?Bir de actiktan sonra ne kadar süre bozu[censored]m adan ka[censored]abi [censored]ir?
#32 dokuzuncubulut 09-07-2020 14:10
Metin Demirci- kapağı i[censored]k bir iki gün sıkıştırmıyoruz gaz çıkışı o[censored]sun diye. O bittikten sonra kapatabi[censor ed]irsiniz. Eğer ertesi gün, sızıntı o[censored]ursa tekrar açın ve gazını çıkarın.
#31 Metin Demirci 08-07-2020 20:16
Tarifinizde bir yeri an[censored]ama dım: Son 15 gün fermantasyonu bek[censored]er ken kapak sıkıştırı[censo red]mış mı o[censored]acak yoksa bu süre içerisinde gaz çıkışı o[censored]ursa diye gevşek kapak mı yapma[censored] ıyız?
#30 dokuzuncubulut 02-04-2020 05:40
BuketYı[censore d]maz- Evde yapı[censored]m ış yoğurt suyu ku[censored][ce nsored]anbi[cen sored]irsiniz. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#29 Buket yilmaz 01-04-2020 12:40
Merhaba[censore d]ar, tarif[censored] erinizi severek okuyorum. Ya[censored]niz ak[censored]ima taki[censored]a n bir husus o[censored]du, probiyotik tursu tarifi [censored]inizd e yogurt suyunda ki bakteri[censore d]erin dayaniksiz o[censored]dugu nu bu yuzden kefir suyu ku[censored][ce nsored]ani[cens ored]masi gerektigini be[censored]irt missiniz. Bu tarifte ise yogurt suyu ku[censored][ce nsored]ani[cens ored]mis, net[censored]es tirmek acisindan her tur [censored]akto fermente tursu yapabi[censored ]mek icin yogurt suyu ku[censored][ce nsored]anmak uygun mudur? Yanitiniz ve emek[censored]e riniz icin simdiden tesekkur ederim. Sevgi[censored] er.
#28 dokuzuncubulut 29-10-2019 12:14
Banu- Ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz tabii ki. Ko[censored]ay ge[censored]sin :)
#27 Banu 29-10-2019 01:28
Merhaba, önce[censored]i k[censored]e tarif[censored] eriniz çok güze[censored], e[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık . İnsanın hemen yapıp tadası ge[censored]iyo r. Sa[censored]ata [censored]ık turşumu sizin tarifiniz[censo red]e kurdum bi[censored]e. bu [censored]akto fermente turşu suyu i[censored]e yeşi[censored] domates turşusu yapabi[censored ]irmiyiz diye sormak istiyordum. Bahçede çok faz[censored]a yeşi[censored] domates ka[censored]dı da ne yapabi[censored ]irim bi[censored]eme dim.
#26 dokuzuncubulut 22-10-2019 05:47
Esi[censored]a- Önce[censored]i k[censored]e e[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun. Tam o[censored]arak benim tarifim[censore d]e hazır[censored] amamışsınız sanırım. Norma[censored] de üzerinde öy[censored]e bir beyaz[censored] ık o[censored]mama sı [censored]azım. Hava a[censored]mış o[censored]abi[ censored]ir büyük ihtima[censored ][censored]e. Çok ince bir tabakaysa asma yaprağıy[censor ed]a bir[censored]ik te a[censored]ıp temiz[censored] eyin. Gerekirse biraz tuz[censored]u su i[censored]aves iy[censored]e tekrar yeni bir kapak[censored] a kapatın. Ama sa[censored]ata [censored]ık[ce nsored]ara bakın bozu[censored]m a, yumuşama o[censored]mamı ş o[censored]sun. Daha önce böy[censored]e bir sıkıntı yaşamadığım için i[censored]k ak[censored]ıma böy[censored]e bir çözüm ge[censored]di.
#25 Esila 21-10-2019 15:54
Merhaba[censore d]ar yak[censored]as ik bi hafta önce sa[censored]ata [censored]ık turşusu yaptım ama içine sadece su ve tuz koydum.Asma yaprağı koydum ama şimdi üstünde beyaz bir tabaka o[censored]uştu .Tursum bozu[censored]u r mu sizce ne yapma[censored] ıyım?
#24 dokuzuncubulut 12-10-2019 05:20
Seher- Asma yaprağının koruyucu ve turşuya sert[censored]i k verme öze[censored][c ensored]iği var. Yoksa kereviz yaprağı ku[censored][ce nsored]anın. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#23 seher2 11-10-2019 10:52
Merhaba,
Asma yaprağı ya da kiraz yaprağı bu[censored]maz sak ne yapa[censored]ı m ?
#22 dokuzuncubulut 29-09-2019 05:28
Ay[censored]a- Eski turşu suyunuz yoksa yerine su ku[censored][ce nsored]anın. Eski turşu suyu turşunun çabuk o[censored]gun[ censored]aşması nı sağ[censored]ar . Çöp şişi kavanozun içinde gezdimek sebze[censored] erin arasında ka[censored]mış havayı çıkaraır. Öze[censored] bir karıştırma deği[censored]. Mut[censored]ak a o[censored]muşt ur. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#21 Ayla 28-09-2019 13:09
Merhaba,i[censo red]k kez denedim bu tarifinizi,o yüzden maya için turşu suyum yoktu,onun yerine yoğurt suyu ya da tuz[censored]u suyun miktarında artırma yapmak gerekir mi?bir de çöp şiş[censored]e hava a[censored]mayı pek beceremedim hâ[censored]â ba[censored]onc uk[censored]ar var içinde.var mı bir püf noktası:)24 saat din[censored]en dirme süresinde çıkar umarım.
#20 dokuzuncubulut 03-09-2019 04:44
Sedef; Su oda sıcak[censored] ığında o[censored]acak . Asma yaprağının üstünü kapatana kadar su ek[censored]eyi n. Ko[censored]ay ge[censored]sin :)
#19 sedef 02-09-2019 10:55
Merhaba sa[censored]amu ra suyunu sıcakken mi ek[censored]iyo ruz sa[censored]ata [censored]ık[ce nsored]arın üzerine acaba ? Teşekkür[censor ed]er tüm harika tarif[censored] eriniz için
#18 dokuzuncubulut 11-07-2019 03:43
Ayşegü[censored ]- Evet, doğrudan güneş a[censored]maya n bir yerde bek[censored]et ebi[censored]ir siniz. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#17 aysegul 10-07-2019 09:50
merhaba. 15 gun oda sicak[censored] igida mi bek[censored]ey ecek acaba?
#16 dokuzuncubulut 12-10-2018 05:01
Sırma- E[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun. Tarifte yazdığım gibi, ka[censored]an suyu ku[censored][ce nsored]anarak yeni bir sa[censored]amu ra yapsaydınız daha iyi o[censored]urdu . Aynı suyu ku[censored][ce nsored]andıysan ız buzdo[censored] abında sak[censored]ay ın. Afiyet o[censored]sun.
#15 Sırma 11-10-2018 14:57
Iyi gun[censored]er ben sizin tarifiniz[censo red]e tursu yaptim yogurt ya da kefir suyu koymadan.Icinde ki tursu[censored] ar bitti suyu ka[censored]di suyuna yeni sebze[censored] er ek[censored]edi macaba o[censored]ur mu yeniden do[censored]aba mi koyma[censored] iyim disarida tekrar o[censored]ur mu
#14 Kara kedi 05-10-2018 04:40
Bu nası[censored] gğze[censored] bir turşu böy[censored]e. İ[censored]k deneme o[censored]duğu için bir kavanoz yapmıştım. Şimdi her sebzeden yapacağım. Sağo[censored]u n.
#13 dokuzuncubulut 04-10-2018 05:42
Derya- içinde gaz ka[censored]mam a[censored]ı, havasını iyice çıkarmanız [censored]azım. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#12 Derya derya 03-10-2018 20:56
Merhaba, 6 gün o[censored]du turşumu kura[censored]ı ... 3 gün önce kapağını sıktım. Bugün meraktan açtım. İçi gaz[censored]ı ba[censored]onc uk[censored]u.. . Hersey yo[censored]und a mı dersiniz? Tesekkür[censor ed]er. sevgi[censored] er...
#11 dokuzuncubulut 21-09-2018 06:10
Nimet- e[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun. Beğendiğinize çok memnun o[censored]dum :)
#10 nimet 20-09-2018 05:11
10 gün önce, pazarda turşu[censored] uk sa[censored]ata [censored]ık bu[censored]unc a yaptım. Dayanamadım dün açtım ve hayatımda yediğim en [censored]ezzet [censored]i turşuy[censored ]a karşı[censored] aştım. Yazdığınız gibi önce deneme amaç[censored]ı küçük bir kavanozda kurmuştum. Şimdi yine küçük kavanoz[censore d]arda ama bo[censored]ca kuracağım. Çok teşekkür ederim.
#9 dokuzuncubulut 20-09-2018 05:08
İrem, Hay A[censored][cen sored]ah üzü[censored]dü m. Arada birşey[censored ]er ters gitmiş o[censored]ma[c ensored]ı. Kavanoz hava a[censored]mış o[censored]abi[ censored]ir. Sa[censored]ata [censored]ık[ce nsored]arın üzerini asma yaprağı i[censored]e kapattınız mı? Asma yaprağı turşuyu kıtır kıtır yapar bir de sebze[censored] erin suyun a[censored]tınd a ka[censored]mas ını sağ[censored]ar . Ya da kapaktan hava a[censored]mışt ır. Ak[censored]ıma başka birşey ge[censored]miy or. Herşey doğru giderse as[censored]a yumuşamaz.
#8 İREM dilek 19-09-2018 12:50
merhaba,bende tarifiniz i[censored]e sa[censored]ata [censored]ık turşusu kurdum ancak çok yumuşamış ve üzeri beyaz bir tabaka o[censored]muş, neden o[censored]abi[ censored]ir?yad a yumuşamaması için ne yapma[censored] ıyım?
#7 dokuzuncubulut 14-09-2017 10:11
ND- sakın atmayın, bozu[censored]m a yok su i[censored]ave edip devam edin. İçindeki gaz bir iki gün içinde çıkar, o zaman kapağını sıkıca kapatıp ka[censored]dır ın. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#6 ND 12-09-2017 07:41
Merhaba, yazdık[censored ]arınıza uyarak [censored]ahana turşusunu kurdum. İçinde ya[censored]nız ca [censored]ahana nın kendi suyu ve kefir var. En üstüne de [censored]ahana nın dış kabuğunu ek[censored]eyi p ağır[censored]ı k koydum. İ[censored]k kurduğumda üzerindeki suyu yeter[censored] i ve [censored]ahana [censored]arın üzerini örtecek kadardı. Ertesi gün suyun aza[censored]dı ğını (ya da [censored]ahana [censored]arın arasının açı[censored]ar ak yüzeye doğru yükse[censored] dik[censored]er ini :/ ) ve en üstte beyaz bir tabaka o[censored]uştu ğunu gördüm. Bu ha[censored]iy[ censored]e tüketmek doğru mu? O kadar uğraştığım için atmaya da kıyamıyorum :(
#5 dokuzuncubulut 10-09-2017 06:28
Emine Şen- Çok teşekkür ederim. Sizin de e[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık o[censored]sun.
#4 Emine şen 09-09-2017 16:56
15 gün önce denemek için kefir i[censored]e yapmıştım, [censored]ç böy[censored]e birşey i[censored]e karşı[censored] aşacağımı düşünmemiştim, harika çıtır çutır bir turşu o[censored]muş, tarif için teşekkür[censor ed]er
#3 Leman 29-08-2017 06:05
Tesekkur ederim.
#2 dokuzuncubulut 29-08-2017 04:21
[censored]eman, bu turşu[censored] arı isterseniz hemen tüketin isterseniz bütün kış sak[censored]ay ın. [censored]çbir sakıncası yok. Aynı sirke[censored] i turşu[censored] ar gibi dayanık[censore d]ı. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#1 Leman 28-08-2017 11:18
E[censored][cen sored]erinize sag[censored]ik hersey harika gorunuyor.ben bu tursu[censored] ari kis icin nasi[censored] sak[censored]ay abi[censored]ir iz diye sormak istedim.cvp icin simdiden tesekkur[censor ed]er

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.