Dut kurusu şekeri / Dut tozu

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Tatlılarda mümkün olduğu kadar az rafine şeker kullanmaya özellikle dikkat ederim. Çok özel, senede bir iki defa yapılıp yenecek tatlılar, ya da mutlaka rafine şekerle yapılabilen tarifler hariç. Tatlandırmak için genellikle, hindistan cevizi şekeri, meyve kuruları daha çok üzüm ve hurma, bitter çikolata, bal veya taze meyve tercih ederim. Eğer pişirmeden bir tatlı hazırlıyorsam pekmez de kullanırım. Yaklaşık altı-yedi aydır dut kurusu şekeri (ya da dut tozu) kullanarak hazırlıyorum kek, kurabiye, muffin ya da pasta türü tariflerimi. Hem besin çeşitliliğini artırmak hem de verdiği tat tek başına yeterli olduğu için favori tatlandırıcım oldu. Özellikle de kurabiyelere verdiği kıtır kıtır dokuyu çok seviyorum. Benim gibi yoğun tatlı tadı sevmiyorsanız, dut kurusu şekeri ile tatlandırmak tek başına yeterli olacaktır. Şekere ve aşırı tatlı tada alışmasını istemediğimiz çocuklarımız içinse, şeker yerine güzel bir seçenek. Nasıl hazırladığımı ve kullandığımı tarifin altında paylaştım. Tarif dediğime de bakmayın, sadece robottan çekip kullanıyorum, hepsi bu. Sağlıklı tariflerle yapacağınız kek, kurabiye, muffin ve benzeri lezzetler için şimdiden afiyet olsun.

 

Dut kurusu şekeri / Dut tozu tarifi

Malzemeler:

  • Yeteri kadar dut kurusu
  • Mutfak robotu ya da öğütücü

 

Hazırlanışı:

  • Yapmak istediğiniz miktarda dut kurusunu mutfak robotunda (ya da öğütücü) incecik olana kadar çekin. Şeker kıvamına gelmesi yeterli olacaktır.
  • Dut kurusunu bu şekilde öğütüp kullanınca kek, muffin veya kurabiye hamurunun içinde homojen olarak, hamurun içinde eşit miktarda dağılıyor.
  • Dut kurusu şekerini (dut tozu) kullanmadan hemen önce, gerektiği kadar çekip taze taze kullanın.   Şubat 2019

 

 

Nasıl kullanılır:

  • Kendi kullandığım şekilde yazacağım. Herhangi bir tarifte, verilen rafine şeker miktarı kadar kullanıyorum. Yani; 1 su bardağı şeker varsa, 1 su bardağı hazırladığım dut kurusu şekerini kullanıyorum. Öncelikle miktarı az malzeme kullanılan, küçük miktarda olacak bir tarifle deneyin. Pişirdiğiniz kurabiye, muffin ya da kekin (ya da benzeri) tadı sizin için az geldiyse, biraz daha çoğaltarak kullanırsınız.
  • Eğer taze meyveli, çikolatalı ya da bolca kuru meyve ilaveli bir tarif yapıyorsam, o zaman daha az kullanıyorum. Bu miktar tamamen damak tadınızla alakalı. İlk denemeden sonra kullanacağınız miktarı daha iyi ayarlayabilirsiniz.

 

Ev yapımı, rafine şekersiz fıstık ezmesi tarifini buradan okuyabilirsiniz.

 

Fırında pişmiş, şekersiz bal kabağı tatlısı tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 
 

 

Unsuz, kremasız ve rafine şekersiz patatesli çikolatalı pasta tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

  • Pırasalı kiş tarifimi buradan okuyun
  • Yorkshire puding tarifimi buradan okuyun
  • Karnabahar graten tarifimi buradan okuyun

 

 

 


Yorumlar   

#4 Gönenç 05-03-2021 21:19
Merhaba! Kek veya kurabiyede şeker yerine dut tozu ku[censored][ce nsored]anırken ku[censored][ce nsored]andığımı z dut tozu miktarı kadar undan aza[censored]tm amız gerekir mi? Neticede dut tozu şeker gibi erimiyor ve katı ma[censored]zem e sayı[censored]ı yor. Bu sorunun cevabını bir tür[censored]ü bu[censored]amı yorum. Aynı şeyi keçiboynuzu unu için de merak ediyorum as[censored]ınd a. Gene[censored] bir kura[censored] o[censored]arak hamur iş[censored]eri nde tat[censored]ı[ censored]ığı sıvı o[censored]maya n bir ma[censored]zem e i[censored]e sağ[censored]ıy orsak diğer katı ma[censored]zem e[censored]eri (un, badem tozu, vs.) aynı oranda aza[censored]tm amız gerekir mi? Teşekkür ederim!
#3 dokuzuncubulut 08-03-2019 09:50
Kadir- Teşekkür ederim. Tat[censored]ı bir karadut kurusuy[censore d]a da o[censored]ur tabii.
#2 kadir 07-03-2019 07:27
bu güze[censored] fikir için önce[censored]i k[censored]e teşekkür[censor ed]er. piyasada beyaz dut haricinde karadut kurusu da bu[censored]unm akta, beyaz-siyah dut karışımı da fena o[censored]maz gibi ge[censored]di.
#1 denizzz 04-03-2019 10:37
harika bir fikir, hemen deneme[censored ]iyim.çok teşekkür[censor ed]er As[censored]ı Hanım.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.