Sade yağ

sade yağ dokuzuncubulut

Çıtır çıtır tatlı, tuzlu her türlü börekler sade yağsız olmaz... Bilenler bilir ama, daha önce duymadıysanız, ya da denemediyseniz, azıcık yağlı çıtır börekler hazırlamanın püf noktası sade yağ kullanmaktan geçer. Hazırlayıp kavanoza kaldırın, canınız her çıtır börek istediğinde kapağını açıp kullanın.

sade yağ dokuzuncubulut

Siz istediğiniz kadar yağdan hazırlayabilirsiniz. Ben 250 gram tereyağı ile hazırladım. Önce tereyağı parçalara ayırın ve kalın tabanlı bir tencereye koyun. (Fotoğraf daha belli olsun diye ben kalın bir payrex tencerede hazırladım bu defa. Ocağın en küçük gözü ve en kısık ateşte olmasına dikkat edin. Yavaş yavaş eriyen tereyağı bir müddet sonra katılarından ve içindeki sudan ayrılmaya başlayacak.

Yavaş yavaş eriyen yağın üstü köpüklenmeye başlayacak. Köpükleri yağı fazla hareketlendirmeden, bir kevgirle toplayın. Bir müddet sonra katı bir tabakanın da altta biriktiğini göreceksiniz. 

sade yağ dokuzuncubulut

Yağın iyice ayrıldığından emin olduktan sonra, alttaki katı tabakaya dokunmadan, içindeki yağı kaşık ya da kepçe yardımıyla alın ve iki kat tülbentten geçirerek temiz, steril edilmiş bir kavanoza boşaltın. Sade yağınız hazır. Yağı bu şekilde oda sıcaklığında 6 ay saklayabilirsiniz. Bulunduğu ortamın sıcaklığına göre katılaşıp, eriyebilir endişe etmeyin. 250 gram tereyağından kavanozda görülen miktarda sade yağ çıkıyor.  Haziran 2010

 

 

Yorumlar   

#4 dokuzuncubulut 17-03-2014 20:13
Aslancık, tereyağı kullandığınız her yemekte, pilav ya da makarna da kullanabilirsin iz.
#3 aslancik 17-03-2014 16:16
Sanirim bu Hint lilerin GEE olarak adlandirdiklari yag..Ayurveda ile ilgilenen bir arkadasim -Brezil yali- tum yemeklerde bu yagi kullanmanin daha saglikli oldugunun belirtildigini soyluyor..Borek haric kullandiginiz yemekler var midir?
tesekkurler
#2 dokuzuncubulut 20-10-2011 10:53
Sevgili Sedir, elbetteki paylaşabilirsin iz. Eğer yayınlayacak olursanız alıntı yaparsanız sevinirim.
#1 sedir 19-10-2011 11:36
tarifleinizi kapalı bir yemek grubunda paylaşabilir miyim.sevgiler. çok güzel tarifleriniz bu arada.elinize sağlık.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile