Su kefirli zencefilli limonata

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Yapabileceğiniz en sağlıklı, en lezzetli  ve şekersiz limonata. İkinci fermantasyon yapılmış su kefiri ile kolayca yapabilirsiniz. Su kefirinin bütün yapım aşamalarını anlattığım birinci fermantasyonundan sonra sıra ikinci fermantasyonda. İkinci  fermantasyon hiç tartışmasız su kefirinin en keyifli ve lezzetli aşaması. Bu aşamada harika lezzetler yakalamak mümkün. Özellikle evin küçük hanımları, beyleri için. İnanın bir daha dışarıdan asla gazoz ya da benzeri içecekler almayacaksınız. Üstelik çocuklarınızı bu lezzete alıştırırsanız zaten bir daha hazır içecek içmek istemezler. İlk olarak en kolay ve en aşina olduğumuz lezzet olan su kefirli limonata ile başlamak istedim tariflere. Sırada hayal gücünüzü zorlayacak nefis karışımlar var, takip etmeyi bırakmayın lütfen. Şimdiden kolay gelsin.

 

Su kefiri ikinci fermantasyon aşaması

Su kefirli zencefilli limonata tarifi

Malzemeler:

 • 500 gr su kefiri
 • 1 limonun kabuğu (rendelenmiş)
 • 1 limonun suyu (taze sıkılmış)
 • 2 dilim taze zencefil

 

Hazırlanışı:

 • Buradaki tarife göre hazırladığınız su kefirini kavanoz ya da şişeye koyun. İçine zencefil, limon suyu ve limon kabuklarını ekleyin. Kapağını sıkıca kapatın. Doğrudan güneş almayan seri bir yerde ya da buzdolabında 24-36 saat bekletin.
 • Bu süre içinde 2. fermantasyon yapılan su kefiri, limon suyunun, kabuğunun, zencefilin lezzetini ve rengini alacaktır. Açtığınızda, kilitli kavanoz ya da şişe kapağından dolayı karbondioksit birikip aynı soda gibi ses çıkarıp hafifçe köpürecektir.
 • Hazır olan zencefilli su kefirini buzdolabında saklayın ve 3-4 gün içinde tüketin.
 • Dilerseniz servis sırasıda içine nar taneleri ve nane yaprakları ekleyebilirsiniz.
 • 2. fermantasyonu hazırlarken tadına bakın eğer sizin için ya da çocuğunuz için şekersiz geliyorsa meyvelerle birlikte bir tatlı kaşığı toz şeker ilave edebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız şeker içindeki karbondioksitlenmeyi arttıracağı için kefir daha kabarcıklı olacaktır. Şeker kullanmak istemezseniz, servis ederken dilediğiniz miktarda bal ekleyebilirsiniz.
 • Şeker ve şekerli tatları sevenler, alışık olanlar için şeker ve bal kullarak tatlandırma yöntemini yazdım. Ama kişisel fikrimi söylemem gerekirse bence her ikisini de kullanmadan tüketmek çok daha sağlıklı. Biz o şekilde tüketiyoruz. Çocuklarınızı daha ilk ek gıda ile tanıştırdığınızdan itibaren şeker ve şeker eklenmiş gıdalardan uzak tutarsanız, çocuklarınız tadını bilmedikleri birşeyi zaten istemeyecektir.  Şubat 2017

 

Su kefiri nedir? Nasıl mayalanır, nasıl saklanır? Faydaları nelerdir. Bütün detayları ile buradaki yazımdan okuyabilirsiniz.

 

Su kefirli karadutlu limonata tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Farklı bir teknikle yaptığım bol aromalı limonata tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

 • Her derde deva zencefil şurubu tarifimi buradan okuyun.
 • Ev yapımı narlı limonata tarifimi buradan okuyabilirsiniz.
 • Ev yapımı vişne likörü tarifimi buradan okuyabilirsiniz.
       

 

 

 


Yorumlar   

#13 dokuzuncubulut 12-03-2021 07:04
Ayşe Ça[censored]- Her maya[censored]a mada kendi[censored] iğinden çoğa[censored]ı yor zaten.Başka yapabi[censored ]eceğiniz bir şey o[censored]duğu nu sanmıyorum.
#12 Ayşe Çal 12-03-2021 00:26
Merhaba bir tür[censored]ü çoğa[censored]t amadığım için bir bardak anca çıkıyor nası[censored] büyütüp çoğa[censored]t ıp 500 m[censored] 1 [censored]t hazır[censored] ar ve pay[censored]aş abi[censored]ir im?
#11 dokuzuncubulut 04-12-2018 04:42
Zeynep- Süt kefirinden su kefiri o[censored]maz. İkisi çok fark[censored]ı şey[censored]er . Eğer su kefiri ku[censored][ce nsored]anıyorsa nız, ikinci fermentasyon sadece meyve i[censored]e o[censored]uyor . Şeker[censored] e yapı[censored]a n fermentasyonda da şeker mayayı bes[censored]ed iği için e[censored]iniz de çok şeker[censored] i bir içecek o[censored]muyo r.
#10 zeynep 03-12-2018 13:20
se[censored]am tarif[censored] eri çok begendim süt kefir mayasıy[censore d]a su kefiri yapabi[censored ]irmiyim bir de 2. fermantasyonda kefir mayası içine şeker yerine yaş meyve mi konuyor
#9 dokuzuncubulut 17-01-2018 06:48
Se[censored]am- Maa[censored]es ef piyasa fiyatı böy[censored]e. Ama bir kere a[censored]ırsa nız neredeyse ömür boyu ku[censored][ce nsored]anırsını z. Ama arkadaşım yurt dışından getirdi, buradan a[censored]madı m. Ama orada da benzer fiyat[censored] arda.
#8 Selam 16-01-2018 18:07
Se[censored]am. Su kefirini nerden a[censored]abi[ censored]iriz bi [censored]de bu[censored]dum çok paha[censored]ı ge[censored]di. sizin önerdiğiniz biyer varmı
#7 Gelincik 09-01-2018 18:31
Çok güze[censored] görünüyor.
#6 dokuzuncubulut 24-02-2017 10:04
Ze[censored]iha - Süt kefirini ben de ku[censored][ce nsored]anıyorum ama biraz şişkin[censored ]ik yaptığı için çok faz[censored]a tüketemiyorum. Ama su kefiriy[censore d]e [censored]ç böy[censored]e bir sorun yaşamadım. Siz de severek tüketirsiniz inşa[censored][ censored]ah.
#5 Zeliha 21-02-2017 18:46
[censored]nize her girdiğimde yeni birşey[censored ]er öğreniyorum. Birbirinden fayda[censored] ı tarif[censored] eriniz için teşekkür[censor ed]er. Süt kefirini kaç kere denedim ama [censored]ç severek içemedim. İnşa[censored][ censored]ah bunu severek içeceğim.
#4 dokuzuncubulut 21-02-2017 14:27
Derin- mut[censored]ak a tavsiye ederim. Öze[censored][c ensored]ik[cens ored]e ikinci fermantasyon[ce nsored]a çok [censored]ezzet [censored]i içecek[censored ]er hazır[censored] ıyorum.
#3 Derin 21-02-2017 13:34
Hemen yapı[censored]a cak bir tarif sandım ama sanırım önce su kefiri mayası a[censored]mam gerekecek. Fayda[censored] arını okuyunca çok heyecan[censore d]andım. Mut[censored]ak a yapacağım. Sağo[censored]u n, varo[censored]u n.
#2 dokuzuncubulut 21-02-2017 13:32
Ceren-deniz denediğinize [censored]ç pişman o[censored]mazs ınız. Ak[censored]ını za takı[censored]a n birşey o[censored]ursa yazın [censored]ütfen . Sevgi[censored] er.
#1 ceren-deniz 21-02-2017 06:30
Dün su kefir mayası siparişi verdim. E[censored]ime u[censored]aşır u[censored]aşma z denemek istiyorum. Bu tarifte harika. Sayenizde çocuk[censored] arıma sağ[censored]ık [censored]ı içecek[censored ]eri kendi e[censored][cen sored]erim[cens ored]e hazır[censored] amış o[censored]acağ ım.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.