Yoğunlaştırılmış süt /Condensed milk

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

yoğunlaştırılmış süt dokuzuncubulut

Yoğunlaştırılmış sütü buralarda bulmak çok zor. Ya yurtdışına çıkınca bolca alıp getireceksiniz, ya da seyahate giden arkadaşlarınızdan rica edecekseniz. Ama en kolay yolu sadece birkaç dakikada hazırlayıp, yaklaşık yarım saat pişmesini beklemek. Bu sürenin sonunda bir kavanoz tazecik, yoğunlaştırılmış süt elinizin altında kullanılmaya hazır olacak. Uzun süredir bazı tariflerim için gerektikçe pişirip hazırlıyorum. Burada bulması zor olduğu için tariflerde çok fazla kullanılmasa bile, artık gerektiğinde kolayca hazırlayıp kullanabilirsiniz. Bir kere denedikten sonra ne kadar kolay olduğuna inanamayacaksınız.

NOT; Daha önce süt tozu ile hazırladığım tarifi, süt tozunu bulmak zor olduğu için, güncelledim. Şimdi sadece süt ve şekerle hazırlıyorum. Yapması çok daha kolay oldu.

 

Yoğunlaştırılmış süt  tarifi /Condensed milk tarifi

Malzemeler:

 • 4 su bardağı yağlı süt
 • 1+1/3 su bardağı şeker

 

Hazırlanışı:

 • Sütü ve şekeri küçük, ağır tabanlı bir tencerenin içine ekleyin. Şeker eriyene kadar kısık ateşte ısıtın.
 • Şeker çözüldükten sonra, karışımı orta düşük sıcaklıkta bir kaynama noktasına getirin. Karışım kaynamaya başladığında arada yavaşça karıştırın.
 • 40-60 dakika ya da süt, kremsi bir renk alıncaya kadar düşük ısıda pişirin. Süt yarı yarıya azalmış ve kıvamı biraz koyulaşmış olmalı.
 • Bu arada üstte oluşan köpükleri bir kaşıkla yavaşça alın, içinde bırakmayın.
 • Kabın kenarında kristalleşmiş şekerli parçalar varsa, onları yoğunlaştırılmış süte sakın karıştırmayın. Bu yoğunlaştırılmış sütü bozabilir.
 • Hazır olunca, ocaktan alın ve soğuması için bir kavanozun içine dökün. Yoğunlaştırılmış sütün tamamen soğumasını sağlayın.
 • Hiç kullanılmamış temiz bir kapakla sıkıca kapatın, buzdolabına kaldırın. Buzdolabında birkaç saat sonra çok kalınlaşacaktır.  Buzdolabında 2 ay boyunca saklayabilirsiniz.   Haziran 2010

 

yoğunlaştırılmış süt dokuzuncubulut

 Dikkat edelim!

 • Daha katı bir kıvam istiyorsanız (fotoğrafta görüldüğü gibi) yaklaşık 30-40 dakika kadar daha kaynatmaya devam edin.
 • Her iki halde de kullanmadan önce, cam bir kasede mikserle iyice karıştırıp pürüzsüz bir karışım haline getirin.
 • Her iki şekilde de hemen kullanmayacaksanız, buzdolabında bir ay saklayabilirsiniz. 
 • Dulce de Leche (karamelize süt) tarifini buradan okuyunuz.

 

Ev yapımı mascarpone peyniri tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 
 

 

Mükemmel lezzette ve dokuda krem karamel tarifini buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

 • Pırasalı kiş tarifimi buradan okuyun
 • Yorkshire puding tarifimi buradan okuyun
 • Krem karamel tarifimi buradan okuyun

 

 


Yorumlar   

#16 Merve38 21-04-2016 20:51
Yoğun[censored] aştırı[censored ]mış süt iki şeki[censored]d e var bi norma[censored] bi sweetened diye hangisini ku[censored][ce nsored]anma[cen sored]ıyım
#15 dokuzuncubulut 05-07-2015 15:38
Gonca Hanım, düdük[censored] ü tencereyi sadece kapağını hafifçe kapatarak (norma[censored ] tencere gibi) yani ki[censored]it[ censored]eyip buharını devreye sokmadan ku[censored][ce nsored]anıyoruz . Ben Tefa[censored] marka düdük[censored] ü tencere ku[censored][ce nsored]anıyorum . Şimdiye kadar öy[censored]e birşey yaşamadım. Ama sadece norma[censored] tencere kapağı gibi ku[censored][ce nsored]anıyoruz , o kısma dikkat edin [censored]ütfen .
#14 Gonca Bakır 01-07-2015 21:59
Merhaba[censore d]ar, bana da yoğun[censored] aştırı[censored ]mış süt [censored]azım o[censored]du, ancak bu tarifte düdük[censored] ü içine ağzı kapa[censored]ı cam kavanoz koymak güven[censored] i mi? Pat[censored]am asın? Biraz endişe[censored ]endiğim için yapmadan sormak istedim, iyi gün[censored]er di[censored]iyo rum
#13 dokuzuncubulut 26-03-2015 10:09
Çok ko[censored]ay deği[censored] mi Fatma Hanım. Ko[censored]ay ge[censored]sin , sevgi[censored] er :)
#12 fatma arslan 23-03-2015 19:31
Süper,nası[cens ored] yapıcam diye düşünüyordum..
#11 dokuzuncubulut 08-03-2015 15:31
Reyhan-Vaporize d süt yoğun[censored] aştırı[censored ]mış süt i[censored]e aynı şey deği[censored] sanırım. Yoğun[censored] aştırı[censored ]mış sütü şekersiz denemedim, o yüzden yan[censored]ış birşey yazıp, sizi yanı[censored]t mak istemem. Rahat bir zamanım da deneyebi[censor ed]irsem sonucunu buradan pay[censored]aş ırım. İ[censored]gini ze teşekkür ederim, sevgi[censored] er :)
#10 reyhanm 07-03-2015 23:55
Vaporized mi[censored]k de bu yogun[censored] astiri[censored ]mis sut mu o[censored]uyor ? Bide bunu sekersiz yapabi[censored ]irmiyiz?
#9 reyhanm 07-03-2015 23:53
Merhaba..
tarifinizi yapmak istiyorum fakat sekersiz yapabi[censored ]irmiyim onu sormak istiyorum..bu[c ensored]dugum tarifte vaporized mi[censored]k isteniyor..bi[c ensored]digim kadariy[censore d]a bunun tadi sade o[censored]uyor yani tat[censored]i degi[censored]. .acaba istedik[censore d]eri bu yaptiginiz yogun[censored] astiri[censored ]mis sut o[censored]abi[ censored]irmi?
#8 dokuzuncubulut 03-12-2014 10:58
YS, deneyip beğendiğinize çok memnun o[censored]dum. sizin de e[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık o[censored]sun.
#7 YS 03-12-2014 10:40
Yurt dışında doğmuş büyümüş biri o[censored]arak garipsedim Türkiyede yoğun[censored] aştırı[censored ]mış süt bu[censored]ama mı. Gerçekten bu tarif[censored] e hızır gibi yetiştiniz. [censored][cens ored]erde pek yorum yapmam, ama herkezin rahat[censored] ık[censored]a yapabi[censored ]eceği bir tarifo[censored ]duğunu be[censored]irt mek istedim. Tam da kıvamında o[censored]uyor . Gerçekten süt tozu a[censored]mamı z gerektiğini ve coffee mate ku[censored][ce nsored]anmamız gerektiğini be[censored]irt meniz de çok önem[censored]i o[censored]du benim için. Şayet markette e[censored]ime coffee mate tutturup göndermek istedi[censored ]er. Tekrardan çok teşekkür ederim!
#6 dokuzuncubulut 13-08-2013 11:26
Teşekkür ederim Na[censored]an Hanım:) Yapması ne kadar da ko[censored]ay üste[censored]i k deği[censored] mi? Ko[censored]ay ge[censored]sin , sevgi[censored] er.
#5 Nalan Regay 12-08-2013 20:57
Hay A[censored][cen sored]ah sizden razı o[censored]sun As[censored]ı hanımcım. martha steward' ın kabak[censored] ı ceviz[censored] i tart tarifinde konsantre süt ku[censored][ce nsored]anı[cens ored]mış. Sayenizde ha[censored]etm iş o[censored]dum. e[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık . Öptüm sizi.
#4 dokuzuncubulut 05-08-2013 19:34
beyk, en faz[censored]a bir hafta. Tarifin a[censored]tınd a yazıyor ama gözünüzden kaçmış sanırım. Size ko[censored]ay ge[censored]sin , umarım beğenirsiniz.
#3 beyk 05-08-2013 19:18
peki ne kadar dayanır buzdo[censored] abında sak[censored]as ak?
#2 dokuzuncubulut 06-12-2012 13:30
Sevgi[censored] i Gü[censored]ay, o kadar basit bir tarif ki nerede hata yaptığınızı tahmin edemiyorum. O kadar çok yaptım, şimdiye kadar [censored]ç tutmadığı o[censored]madı . Be[censored]ki süt tozunuz bayat o[censored]abi[ censored]ir, ak[censored]ıma i[censored]k o[censored]arak bu ge[censored]di. Ya da ku[censored][ce nsored]andığını z süttozu deği[censored] de coffee mate o[censored]ması n. Bir arkadaşım da defa[censored]a rca deneyip yapamadıktan sonra yan[censored]ış ma[censored]zem e i[censored]e denediğini an[censored]amı ştık. Umarım son denemiz başarı[censored ]ı o[censored]muştur.
Sevgi[censored]er:)
#1 gulayozen 04-12-2012 02:48
merhaba tarifinizi bugun deneme sansım o[censored]du metrodan temın ettıgım tam yag[censored]ı sut tozu i[censored]e bire bir ö[censored]cu[c ensored]eriniz[ censored]e yaptım suan 3.'yu denıyorum ama maa[censored]es ef kıvamı su gb o[censored]uyor bende +1 bardak daha sut ek[censored]edı m baka[censored]ı m sonuc ne o[censored]acak .. sizce nerde hata yapıyorum..

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.