Mükemmel tavuk suyu tarifi

mükemmel tavuk suyu dokuzuncubulut

Lezzetli bir çorba, ya da nefis bir pirinç pilavı için tavuk suyu tartışmasız en iyi seçenektir. Bol baharatla ve yeşillikle hazırlanmış, billur gibi bir tavuk suyu yemeklerimizin lezzetine lezzet katar. Hatta bazı yemekler asla onsuz olmaz. Bir kaç püf noktasıyla, mükemmel tavuk suyu hazırlamak ise hiç de zor değil. Üstelik bolca hazırlayıp, derin dondurucu da saklayın. Böylece bulyon kullanmak yerine, kendi hazırladığınız sağlıklı, tuzu, baharatı yerinde mükemmel tavuk suyu, her zaman elinizin altında hazır olacaktır.

 

Mükemmel tavuk suyu tarifi

Malzemeler:

 • 2 adet derili ve kemikli tavuk butu (göğüs eti de olabilir)
 • 1 adet kereviz sapı ve yaprağı
 • 1/2 demet maydanoz sapı, bir kısmının yaprakları
 • 2 adet havuç
 • 1 adet soğan
 • 3 adet defne yaprağı
 • 10 adet tane karabiber
 • 10 adet tane kırmızı biber
 • 2 yemek kaşığı sirke / eğer kemikleri ile pişiriyorsanız
 • yeteri kadar tuz ve su

 

 

Hazırlanışı:

 • Büyükçe bir tencereye iyice yıkayıp süzdüğünüz tavuk parçalarını dizin.
 • Üzerine irice doğranmış sebzeleri, baharatları ve tuzu ekleyin.
 • Malzemelerin 4-5 parmak üzerine çıkacak kadar soğuk su ekleyin. Tencerenin kapağını kapatmadan çok kısık ateşte yaklaşık 50 dakika pişirin. Ya da et termometresi ile ölçerek, tavuk parçalarının en kalın olanının iç ısısı 75 derece olana kadar pişirin.
 • Tavuk parçaları haşlanınca süzerek cam bir kaba alın. Gerek görürseniz bir kez daha süzün. Billur gibi lezzetli tavuk suyunuz hazır. Bu şekilde soğutun ve dilediğiniz tarifte kullanın.
 • Fazla tavuk suyunu buzluk kaplarında dondurun, daha sonra buzdolabı poşetlerine koyun ve derin dondurucuda saklayın.

 

mükemmel tavuk suyu tarifi

 

Dikkat edelim!

 • Tavuk suyu hazırlarken kullandığınız suyun soğuk olmasına dikkat edin. Tavukların üzerine asla sıcak su eklemeyin.
 • Tavuk suyunu sadece tavuk kemikleriyle de hazırlayabilirsiniz.
 • Ben çok fazla yağlı olmaması, ama tavuk suyuna yeterli lezzeti vermesi için bir parça derili ve kemikli but ile kemikli tavuk göğsünü bir arada kullanmayı tercih ediyorum.
 • Tamamen yağsız olmasını istiyorsanız pişirmeden önce derilerini ayırın.
 • Böylece, tavuk suyu elde ederken, salata, çorba ya da sandaviçlerimde kullanmak için çok lezzetli tavuk etlerimi de hazırlamış oluyorum.   Ocak 2010

 

 

Çok kolay hazırlanan baharatlı tereyağı dolgulu tavuk tarifimi mutlaka deneyin.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

 • Yeşil soslu ızgara tavuk tarifimi buradan okuyun.
 • Fırında yufkalı tavuk tarifimi buradan okuyun.

 

 


Yorumlar   

#12 dokuzuncubulut 05-08-2019 15:00
Kemik[censored] erin daha fayda[censored] ı o[censored]ması için.
#11 Battal 01-08-2019 06:35
Merhaba[censore d]ar.Sirke neden konu[censored]u yor.Tesekkur[ce nsored]er
#10 Battal 01-08-2019 06:34
Merhaba[censore d]ar e[censored][cen sored]erine sag[censored]ik .Ben bir şey merak ettim.Kemik[cen sored]i ete neden sirke koyuyoruz.Tesek kur[censored]er
#9 dokuzuncubulut 17-05-2018 07:32
Oya- Sebze[censored] eri püre yaparak tüketebi[censor ed]irsiniz. Tavuk et[censored]eri ni de sa[censored]ata [censored]ara koyarak, ya da haş[censored]an mış et o[censored]arak tüketebi[censor ed]irsiniz. Ko[censored]ay ge[censored]sin .
#8 Oya oralkan 15-05-2018 20:58
Merhaba[censore d]ar,tavuk suyunu tarifteki gibi yaptım, süzdüm. Ka[censored]an haş[censored]an mış sebze ve tavuk göğüs[censored] eri i[censored]e ne yapabi[censored ]irim??
Sevgi[censored]er
Oya
#7 dokuzuncubulut 11-01-2016 20:32
Tekin, önce[censored]i k[censored]e geçmiş o[censored]sun. Deneyip, pay[censored]aş tığınız için çok teşekkür ederim. sizin de e[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık o[censored]sun.
#6 tekin 09-01-2016 19:18
As[censored]ı hanım, neredeyse bir yı[censored]dır bu tarifinizi uygu[censored]u yorum! Bugün de eşim grip o[censored]duğu için yapmıştım;) yine unutmadan yorum yazmak istedim, Çok çok çok başarı[censored ]ı!!! Çok teşekkür ederim!!!...
Sevgi[censored]er
#5 Hilal y 25-06-2014 17:58
Teşekkür[censor ed]er ben de [censored]nizi i[censored]giy[ censored]e takip ediyorum tarif[censored] eriniz hep öze[censored] tarif[censored] er
#4 dokuzuncubulut 24-06-2014 08:32
[censored][cens ored]a[censored ] Hanım et suyunu iki şeki[censored]d e hazır[censored] ıyorum. Bir tanesi kemik[censored] eri önceden fırın[censored] ayarak diğeri de tamamını tencere içinde. Bahçe iş[censored]eri miz o kadar vaktimizi a[censored]ıyor ki (acemi o[censored]mamı zın bunda etkisi büyük), [censored]ye yeni birşey[censored ]er ek[censored]eme ye pek vakit bu[censored]amı yorum iki yı[censored]dır . İ[censored]k fırsatta pay[censored]aş ırım. İ[censored]gini ze çok teşekkür ederim, sevgi[censored] er :)
#3 Hilal Y 17-06-2014 21:04
Merhaba, bir çok tarifinizde et suyu ma[censored]zem e o[censored]arak yer a[censored]ıyor , ama ben [censored]nizde et suyu tarifini bu[censored]ama dım. Et suyu da aynen bu şeki[censored]d e mi hazır[censored] anıyor?
#2 dokuzuncubulut 10-03-2014 11:09
Teşekkür ederim Dam[censored]a Hanım. Bütün hayatımız boyunca bu gün[censored]er i yaşamak için ça[censored]ışt ık, emek verdik. A[censored][cen sored]ah isteyen herkese nasip etsin. Sizin de e[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık o[censored]sun, sevgi[censored] er :)
#1 Dml13 09-03-2014 11:33
Suan haya[censored]i mdeki hayati yasiyosunuz:)) ve verdiginiz butun tarif[censored] er super. Yogurdu yaptim mis gibi o[censored]du. Sira bu[censored]yon da:)) cok sago[censored]u n hepsi icin e[censored][cen sored]erinize sag[censored]ik .

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.