Ev yapımı siyah zeytin/ sele zeytini

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Siyah zeytin veya sele zeytini evde yapılacak en kolay ve zahmetsiz zeytindir. Yeşil zeytin gibi, kırmak, çizmek, her gün suyunu değiştirmek yok. Ben zeytinlerimi kendi bahçemden ya da komşularımın zeytinliklerinden, kendi ellerimle topladığım zeytinlerle kuruyorum.

Satın aldığınız siyah zeytinler küçük çekirdekli ve etli olsun. Yoksa olgunlaşma sırasında kurur, yumuşaklığını kaybeder. Kurmadan önce zeytinleri iyice kontrol edin, çürük, bereli zeytinleri ayırın. Yıkadıktan sonra suyunu iyice süzdürüp, kurutun. Bir de sofralık tuz değil mutlaka salamura tuzu kullanın. Sele zeytin, normalde selelerde kurulur. Olgunlaşma sürecinde acı suyu seleden süzülerek akar gider. Evde seleler içinde bekletemeyeceğimiz için ben suyunu dışarıya bırakacak bez torba içinde kuruyorum. Buraya kadar anlaştıysak, Balıkesirli (en güzel sele zeytini memleketi) olan ailemin usulüyle neredeyse otuz yıldır kurduğum sele zeytin tarifine geçeyim. Eğer bu şekilde kurmam derseniz, kavanozda siyah zeytin tarifini de ekledim. Hangisini tercih ederseniz, karar sizin. Şimdiden kolay gelsin.

 

Bu sene aşırı kurak geçen yaz yüzünden bahçedeki iki ağacımdan ancak bu kadar zeytin toplayabildim. Siyah zeytin çok az olduğu için kavanozda kurdum. Ama her zaman tercihim bez torba içinde kurulan zeytindir. Komşumun zeytinliğinden toplayacağım siyah zeytinlerle bez torba içinde kurup onun da fotoğraflarını paylaşacağım bir iki gün içinde.

 

Ev yapımı sele zeytin tarifi

Malzemeler:

 • 2 kg siyah zeytin
 • 1 su bardağı salamura tuzu
 • 1 adet bez torba

 

Hazırlanışı:

Suyunu dışarıya bırakacak her türlü bez torba kullanabilirsiniz. Torbanın zeytinleri rahat rahat alacak, içinde sallayabileceğiniz büyüklükte olması yeterli. Kasım ayının ikinci haftasından itibaren siyah (sele) zeytin kurabilirsiniz.

 • Bez torba içine bir kat zeytin, bir kat tuz olacak şekilde bütün malzemeyi paylaştırın.
 • Bir tepsi içine bir süzgeç (mesela makarna süzgeçi) koyun. Süzgeçin içine zeytin kurduğunuz torbayı koyun. Böylece zeytinin suyu tepsiye akacak. Su miktarı arttıkça tepsideki suyu boşaltın. Kurduğunuz zeytini balkon ya da benzeri bir yere koyun. Her gün ya da iki günde bir çuvalı sallayarak zeytinleri karıştırın. Dilerseniz üzerine bir ağırlık koyabilirsiniz. Ben koymuyorum.
 • Zeytinler olgunlaşmaya başladıkça altından damla damla acı suyunu bırakacak. 15-20 gün sonra tadına bakmaya başlayın. (Bu süre istediğiniz tatlılığa gelinceye kadar devam eder.) Bu şekilde kurulan sele zeytin çabuk olgunlaşır. İstediğiniz tatlılığa gelince iri delikli bir süzgeçten geçirerek fazla tuzundan arındırın. Bu aşamadan sonra aşağıda paylaştığım iki şekilde saklayabilirsiniz.

Dondurucuda saklama; Hazır olan sele zeytinleri isterseniz porsiyonluk olarak ayırıp, kilitli buzdolabı poşetine koyun ve derin dondurucuya kaldırın. Kullanmadan önce çözdürün. Bir tane yiyip tuzunu kontrol edin. Tuzlu gelirse suda bekletip tuzunu azaltabilirsiniz. Servis kasesine alın üzerine zeytinyağı gezdirin, bir iki limon dilimi ekleyerek servis edin.

Kavanozlayarak saklama; Hazır olan zeytinleri kavanozlara paylaştırın. Çok az zeytin yağı (bir çorba kaşığı kadar) ekleyin, sallayarak karıştırın, kavanozu kapatın. İster buzdolabında, ister serin ve karanlık bir yerde saklayın.   Kasım 2018

Bez torba içinde kurulan zeytin de tuzu biraz daha fazla kullanmanızın hiç bir sakıncası yok.

Bez torba olarak suyunu dışarı bırakabilecek incelikte torba kullanılmalı. Çuval ya da benzeri, toz şeker, un çuvalı gibi torbalarda kullanabilirsiniz.


 

Kavanozda siyah zeytin tarifi

Malzemeler:

 • 1 kg siyah zeytin
 • 1 çay bardağı salamura tuzu
 • 1 adet kavanoz

 

Hazırlanışı:

 • Zeytinlerin üzerinde iki parmak boşluk kalacak şekilde, steril edilmiş bir kavanoz tercih edin.
 • Kavanoz içine bir kat zeytin bir kat tuz olacak şekilde siyah zeytinleri yerleştirin. Kavanozun kapağını kapatın. Serin ve karanlık bir yere kaldırın.
 • Her gün kavanozu sallayın. Bir hafta sonra içinde biriken suyunu süzün tekrar kapatın ve her gün sallamaya devam edin. İçinde su biriktikçe dökün. 20-25 gün sonra tadına bakın acılığı gittiyse (ya da gidene kadar aynı şekilde bekletmeye devam edin) süzgeçten geçirin. Temiz kavanozlara paylaştırın. İçine çok az (1 çorba kaşığı gibi) zeytinyağı ekleyin, sallayarak karıştırın, kavanozu kapatın. Serin bir yerde ya da buzdolabında saklayın.

Ev yapımı elma ve üzüm sirkesi tariflerini buradan okuyabilirsiniz.

 

Evde kırma yeşil zeytin yapımını buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

 • Alenazik/ Alinazik tarifimi buradan okuyun.
 • Kaburgalı lahana sarması tarifimi buradan okuyun.
 • Etli siyez bulgur pilavı tarifimi buradan okuyun.

 

 

 


Yorumlar   

#4 seleni 22-12-2019 06:50
se[censored]eni - E[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun.
#3 seleni 21-12-2019 07:58
Merhaba[censore d]ar, geçen yı[censored] i[censored]k defa yaptım, bozu[censored]u r diye iki ki[censored]o denemiştim. Çok güze[censored] o[censored]du[c ensored]ar. Bu sene 5-6 ki[censored]o kadar yaptım. Tarif için çok teşekkür ederim.
#2 dokuzuncubulut 21-12-2019 07:54
Nigar Tiftik- Önce[censored]i k[censored]e çok üzü[censored]dü m. Gene[censored]d e çok o[censored]an birşey deği[censored]d ir. Zeytin[censored ]er ıs[censored]ak ka[censored]mış o[censored]abi[ censored]ir. Bu[censored]und uğu ortam çok sıcak o[censored]abi[ censored]ir. İ[censored]k ak[censored]ıma ge[censored]en bun[censored]ar . 5 [censored]t[cen sored]ik iki kavonoz yaptım, pırı[censored] pırı[censored][ censored]ar. Kavanoz[censore d]arı [censored]ç kontro[censored ] etmediniz mi bu arada? Çünkü her gün sa[censored][ce nsored]ayarak tuzu karıştırmanız gerekiyordu. Torbadaki zeytin[censored ]erinde nemden uzak o[censored]ması gerekir. Her gün kontor[censored ] edeceğiniz için başında yaka[censored]a nırdı as[censored]ınd a. Be[censored]ki zeytin[censored ]er sağ[censored]ık [censored]ı deği[censored]d i. Bu sene zeytin[censored ]erde çok kurt var. Bahçedeki ağaçtan 30 ki[censored]o kadar zeytin top[censored]ad ık, ancak 6-7 ki[censored]osu kurtsuz çıktı.
#1 NigarTiftik 21-12-2019 07:15
As[censored]ı hanım merhaba, bu sene i[censored]k defa bahçemizin zeytin[censored ]erinden siyah zeytin kurdum. Sizin tarif[censored] erinizi esas a[censored]dım. Bir kısmını kavanozda, bir kısmını da torbada yaptım. 25 gün o[censored]du. Kavanoz[censore d]ardan biri tamamen küf[censored]en miş. Torbadaki zeytin[censored ]erin bir kaçında da beyaz[censored] ama gördüm:( Neden o[censored]abi[ censored]ir? Steri[censored] etmiştim kavanoz[censore d]arı vs. Ortam mı uygun deği[censored] acaba, sıcak[censored] ık, nem vs. Yardımcı o[censored]ursa nız çok sevinirim.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.