Teff unu / teff tahılı nedir?

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

teff unu nedir dokuzuncubulut


Teff unu / teff tahılı nedir?

Yıllar önce bu şekilde bir yazı ve bir tarifle birlikte kinoa ile tanıştırmıştım sizleri. Şimdi de teff tahılı/ teff unu ile tanıştıracağım. Mükemmel tadı, her türlü hamur işinde kullanılabilir olması, glutensiz oluşu ve içerdiği yüksek protein, kalsiyum ve demir ile benim mutfağımda çoktan yerini aldı bile. Teff, Kuzey Etiyopya'da bulunan ve yılda bir kez ekilen, çok ufak taneli, yumuşak ve tatlı bir bitki. En çok Etiyopya'nın dağlık kesimlerinde yetişse de Mısır, Uganda, Avustralya, Birleşik Devletler ve Kanada'da da üretimi yapılıyor. Kırmızı, beyaz ve kahverengi olarak üç farklı türde olan teff, dünyadaki en küçük tahıl tanesi. Üç farklı türü üç farklı lezzet içeriyor. Beyaz teff tad olarak kestaneye, kahverengi teff ise fındık tadında, kırmızı teff ise yüksek demir katkısı içeriyor. Türkiye'de bulunan teff unu fındık tadında olan kahverengi teff. Uzun süredir kullanıyorum, birçok tarifte denedim. Tadı, dokusu çok güzel. Bir de her türlü unla çok güzel uyum sağlıyor. Ben daha çok tek başına değil de yine onun gibi zengin içerikli özelliklere sahip diğer unlarla karıştırıp kullanmayı seviyorum. Böylece tek bir tahıl yerine teff unu ile birlikte birçok tahıldan aynı anda faydalanmış oluyorum. Kinoa ve chia tohumundan sonra teff unuyla hazırladığım tariflerimle hem sağlığımı hem de kilomu koruyorum.

teff unu nedir teff faydaları

Teff unu nasıl ve nerelerde kullanılır?

Un ve tahıl durumunda bulunabilir teff'i pek çok yerde tüketebilirsiniz. Türkiye de sadece un olarak bulunan teff mayalayabilir, ekmek, kurabiye, kek gibi her türlü hamur işinde kullanılabilir. Tahılı ise kinoa ile yaptığımız bütün tariflerde kullanılabilir. Kullandığım için biliyorum tadı nefis, bir kere alışınca vazgeçmek istemeyeceksiniz. Yüksek oranda kalsiyum, demir ve protein içerdiği için yaptığım her hamur işinde mutlaka kullanıyorum. Özellikle spor yapıyorsanız, kilo kontrolüne dikkat ediyorsanız, yetişme çağında çocuklarınız varsa çok faydalı bir tahıl. Gluten içermediği için çölyak hastaları için iyi bir seçenek. Vejetaryen beslenenler için de içerdiği yüksek proteinden dolayı tercih edilecek bir tahıl.

Teff'in faydaları nelerdir?

 • Buğdaydan daha fazla protein, ve kalsiyum, vitamin ve demir içerir. İçerisinde bulunan demir vücudumuz tarafından kolayca emilir.
 • Glutensiz bir bitki olan teff çölyak hastalarının tüketebileceği bir besin deposu.
 • Önemli ölçüde protein, magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir ve C vitamini içerir.
 • Çok önemli bir amino asit kaynağı.
 • Kan şekerini dengelediği için şeker hastaları için önemli bir insülin dengeleyici.
 • Sindirim sistemini düzenliyor ve kabızlığa iyi geliyor.
 • Kan dolaşımını düzenlediği için kalbimiz için çok faydalı.
 • Metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor.
 • Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Yüksek protein oranından dolayı vejetaryenler için iyi bir seçenek.
 • Uzmanların verdiği bilgiye göre, teff tahılının bilinen alerjik yapısı yok. Ama gıda veya benzeri herhangi bir alerjiniz varsa doktorunuza danışmadan kullanmayın.   Ocak 2017

Teff unu ile hazırladığım, teff unlu elmalı kurabiye tarifimi buradan okuyup deneyebilirsiniz.

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyebilirsiniz.

     

 

 


Yorumlar   

#9 dokuzuncubulut 07-04-2017 08:05
kemal keke- Migros'ta bulabilirsiniz. İyi günler
#8 kemal keke 04-04-2017 18:29
teffi nerden bulurum çok aradım bulamadım internette
#7 dokuzuncubulut 18-01-2017 08:36
Ada- Sizin gibi sürekli takipçilerim oduğu için çok mutluyum. Yeni ürünlere, özellikle de sağlıklı ise arayıp bulmaya meraklıyım. Eğer burada da satılıyorsa paylaşıyorum. Uzun yıllar chia tohumu ile ilgili bir tarif paylaşamamıştım , burada satılmadığı için. Yeni tariflerde teff ununu bbaşka unlarla karıştığım için biraz yavaş gelecek ama sırada bir iki tarif var hemen gelecek.
#6 Ada1 18-01-2017 08:10
Kinoyı sizinle tanıyıp kullanmaya başlayan biri olarak yine sizinle yeni bir tahıla merhaba diyeceğim. Yeni tariflerinizi de merakla bekliyor olacağım.
#5 dokuzuncubulut 18-01-2017 07:53
Demetce- beyaz unlar hakkında okuduklarımızda n sonra böyle karışımlara yöneldim. hem daha sağlıklı hem de kendi karışımınızı yaptığınız için içinde ne olduğunu biliyorsunuz.
#4 demetce 18-01-2017 07:35
Ne yediğimizi bilmediğimiz hale gelmişken böyle yeniliklerle tanıştırdığınız için teşekkür ederim. Kinoayı çok severek kullanıyorum, bu tahılı da denemek istiyorum.
#3 Yeşim Kara 16-01-2017 17:46
İlk kez duydum. Yalnız internette çok pahalı. Acaba daha ucuzu varmi
#2 dokuzuncubulut 16-01-2017 05:35
Öykü- Yeni ürünler bulup denedikçe paylaşıyorum. Özellikle çölyak hastası arkadaşlarıma dezstek olmak amacıyla. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.
#1 Öykü 15-01-2017 10:37
Çok mutlu oldum. Çölyak hastasıyım çeşitlilik açısından yeni ürünleri çok seviyorum. Şimdi tarifinize de bakacağım.
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.