Mutfakların yeni gözdesi (döküm) ağır pişirme tencereleri

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 Sizlere sadece yemek tarif vermek değil, yemek pişirirken işimi kolaylaştıran mutfak gereçlerinden de bahsetmek istiyorum. Mutfaklarımız hem ençok zaman harcadığımız, hem de en çok elektrik vs. tükettiğimiz mekanlarımız. İşte bu nedenle size son bir yıldır en çok kullandığım tencere ve tavalarımdan bahsetmek istiyorum. Eskiden anneannelerimizin kullandığı bu döküm tencereler, hem görünümleri, hem de işlevleri ile hızla mutfakların vazgeçilmezi olma yolundalar.

Et suyu hazırlamak ya da kurufasulye, nohut gibi bakliyatları kısık ateşte güveç lezzetinde pişirmek bu tencerelerde artık çok kolay. Kısacası kısık ateşte ağır ağır pişirmek istediğiniz herşeyi bu tencere ve tavalarda hazırlayabilirsiniz. Cam kapaklarıda olan tavalarında ise, pilavlar, karnıyarık ve dolmalar çok güzel pişiyor. Geç soğudukları için yemekleriniz servis yapana kadar sıcaklıklarını daha kolay koruyor. Kısık ateşte pişirdiğiniz için çok ekonomik olan bu dökme demir ürünlerde, ızgara lezzetinde et ve tavuk hazırlamakta çok kolay (tarifini vereceğim). Üstelik bu kadar kullanışlı olmalarına karşılık, temizlikleri de çok kolay.
Resimde gördüklerinizi IKEA'dan aldım, ama bütün mutfak malzemesi satılan yerlerde çeşitli markaların, çok güzel renklerde ve her türlü büyüklükte çeşitlerini bulmak mümkün. Döküm diğer tava ve ızgaralarımda başka  markaların ürünlerini de kullanıyorum, hepsinden de memnunum. Tek sorunu var çok ağır olmaları. Eğer parmaklarınızda ya da bileklerinizde bir sorununuz varsa almadan önce kaldırıp, rahat kullanıp kullanmayacağınızı kontrol etmenizi öneririm.

Temmuz 2009

 


© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.