Limon nasıl saklanır

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

limon nasıl saklanır

Limon en çok tükettiğimiz meyvelerin başında gelir. Çaya, çorbaya, salatalara, zeytinyağlı yemeklere, midesini üşüten ev halkına... Hıçkıran çocuğunuza biraz limon suyu içirin, hıçkırığı kesilsin... Bu liste uzar gider. Bazen çok fazla aldığınız ya da tatile çıkarken tüketemediğiniz limonları saklamak için işte size basit bir çözüm. Hatta şık cam kaplar içinde bu işlemi yaparsanız, günlük kullanımda da hem bol sulu limonlara sahip olur, hem de evinizde dekoratif bir görüntü de elde edersiniz.

Bol sulu limonlar için: Limonları temiz bir cam kaba koyun, üzerine çıkacak kadar su ilave edin. Sonra buzdolabına ya da evin en serin yerine kaldırın. Limonları böylece onbeş yirmi gün bozulmadan saklayabilirsiniz. Ayrıca bu sayede bol sulu limonlarınız olacaktır. Sulu sulu limonlar için diğer bir yöntemde, limonları kullanmadan önce bir saat kadar suda bekletin. Sıkmadan hemen önce de elinizin altında biraz yuvarlayarak ezmeyi unutmayın. Böylece içindeki su harkete geçer ve bollaşır. Ama en dikkat edilecek konu temiz görünümlü olmayan, rengi değişmiş, fazla pörsümüş ya da çok sert ve kalın kabuklu, hafif limonları almamak.

Kesik limonları saklamak için: Küçük bir kaba biraz içme suyu koyun, limonun kesik kısmı suyun üzerine gelecek şekilde kapatın. Buzdolabına kaldırın. Bu yöntemle birkaç gün kurumadan dayanır.

Limon ve limon kabuklarını değerlendirin:
Kek ve kurabiyelerde kullanmak için limon kabuğu şekerlemesi yapabilirsiniz.
Ya da yemeklerinizi ve soslarınızı lezzetlendirmek için limonlu tuz hazırlayabilirsiniz.
Kullandığınız limonların kabuklarını atmayın. Limon kabuklarını güneşte kurutun. Mutfaktaki bıçakların ve çelik eşyaların parlatılmasında, yağlı, islenmiş veya paslı eşyaları temizlemekte kullanın.
Limonu ortadan ikiye kesin, tuza batırın. Bakır eşyaları ovalayarak temizleyin. Anında pırıl pırıl olacaklar.
Bir tencereye 1 litre su koyun. 1 avuç karanfil ve 6 adet limonu ince ince dilimleyerek içine atın ve kaynatın. Soğuyunca süzerek bir şişeye aktarın, oda spreyi olarak kullanın.   Temmuz 2009

 


Yorumlar   

#8 dokuzuncubulut 23-08-2021 05:25
Gü[censored]süm - E[censored]iniz e sağ[censored]ık o[censored]sun :)
#7 Gulsum Ramazanoglu 07-08-2021 23:51
Se[censored]am verdiginiz bi[censored]gi[ censored]er cidden yarar[censored] i cok tesekkur ederim, ben buz[censored]ug a [censored]imon kabuk[censored] arini rendenin ka[censored]in ya da ince rende[censored] eyen tarafi degi[censored], hani ta[censored]as cikaran purtuk[censored ]u tarafi vardir ya, onun[censored]a rende[censored] iyorum, [censored]imon kabugu adeta toz gibi o[censored]uyor o zaman, ince rende[censored] emek bi[censored]e as[censored]ind a di[censored]im[ censored]iyor, bu purtuk[censored ]u rendeyse toza ceviriyor, sonra buz[censored]uk taki [censored]imon kabugu kabima koyuyorum daima toz [censored]imon kabugum buz[censored]uk ta bu[censored]unm us o[censored]uyor .. ayni sey portaka[censore d] kabugu icin de gecer[censored] i..
#6 tarifküpü 25-10-2013 10:42
Bir ek[censored]eme de ben yapmak istedim. Biz de ku[censored][ce nsored]anı[cens ored]an [censored]imon[ censored]arı bı[censored]aşı k makinesi sepeine atıyoruz. Par[censored]at ıcı yerine:)
#5 dokuzuncubulut 28-01-2013 09:27
Sevgi[censored] i Di[censored]ek donduru[censore d]muş [censored]imon yapmışsınız. Burada yazmamışım ama ben de yapıyorum. Buz[censored]uğ umda hep bir tane bu[censored]unu r. Dediğiniz gibi aroması inanı[censored] maz o[censored]uyor . Hatır[censored] atmanız ve pay[censored]aş ımınız için çok teşekkür ederim. Sevgi[censored] er:)
#4 dilek boz 27-01-2013 20:09
Ben daha once bir [censored]de okudugum uzerr kabugunu iyicr yikayip atiyorum buz[censored]ug a.[censored]azi m o[censored]dukc a cikarip rende[censored] iyorum ve ka[censored]ani ni yine buz[censored]ug a.inani[censore d]maz guze[censored] bir koku ve tat.oneririm.
#3 dokuzuncubulut 13-08-2012 21:42
Sevgi[censored] i Se[censored]van i[censored]gini z için çok teşekkür ederim. Sorunuza ge[censored]inc e, [censored]imon[ censored]arı kabuk[censored] arı i[censored]e kaynatacaksınız . Ko[censored]ay ge[censored]sin , sevgi[censored] er:)
#2 selvan 13-08-2012 18:41
verdiğiniz bi[censored]gi[ censored]ere teşekkür[censor ed]er. oda spreyinde [censored]imon[ censored]ar kabuğu i[censored]e mi kaynayacak. esen ka[censored]ın
#1 sibel 14-09-2010 18:44
daha denemedim ama tarif[censored] er super gözukuyor.hangi sini yapacagımı şaşırdım.bende 1 senedir çıko[censored]a ta yapıyorum.ev ha[censored]kı çok memnun.sizdede müt[censored]ş tarif[censored] er vardır.sevgi[ce nsored]er

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.