Döküm tava ve ızgaralar nasıl temizlenir

döküm tava temizliği

Mutfakların demirbaşları dökme demir tencere, tava ve ızgaraları yağ kalıntılarından arındırmak için en iyi yol kalın tuzla temizlemektir. Kalın tuz ve yumuşak bir süngerle dökme demir ürünününüzü ovalayarak silin. Yalnız temizleyeceğiniz demir tava, demir döküm  tencere ya da ızgara ile temizlemek için kullanılan süngerinde kuru olması gerekiyor.

doküm ızgara bakımı

Doğal bir aşındırıcı olan tuz, bütün yağı içine çeker ve döküm ızgara ve tavanızı yiyecek parçalarından arındırır, temizler. Ayrıca ürünleri de çizip aşındırmaz, onları korur. Tuzla iyice ovup, temizledikten sonra bütün tuzu dökün, ılık suyla temizlediğiniz ürünü yıkayın, kurulayın. Bu şekilde temizleyince döküm tava ve ızgaralarınızın lk günkü gibi pırıl pırıl tertemiz olduklarını göreceksiniz.  Uzun süre kullanmayacağınız demir döküm tava, ızgara ve tencereleri kağıt havluya dökeceğiniz birkaç damla sıvı yağ ile iyice yağlayıp saklayabilirsiniz. Bu şekilde pas ya da banzeri bir bozulma olmadan saklayabilirsiniz. Temmuz 2009

 

 


Yorumlar   

#4 Sohbet 27-10-2014 06:38
Ev hanımları için bu tür kolaylıklar her zaman önemlidir. Sizlerin katkısını gerçekten takdir ediyoruz. Yoksa evde ne tava kalır ne de tencere :)
#3 dokuzuncubulut 21-06-2011 18:24
Ceren; Süngerin yumuşak kısmını kullanırsanız çizmeyecektir. Temizleme işlemini tuz görecektir zaten. Tavanız için üzgünüm, belki aldığınız mağaza ile görüşmelisiniz. Eminim size yardımcı olacaklardır.
#2 ceren 20-06-2011 09:14
merhaba,
acaba süngerin yumuşak kısmıyla mı yoksa sert yüzeyiyle mi ovmak gerekyiyor tavayı? ben de dökme demir tava almıştım ama sanırım temizlerken kaplamasını bozup altındaki demir tabakasını açığa çıkardım. temzilenmesi neredeyse imkansız gibi görünüyordu. şimdi bu tavayla ne yapacağımı bilmiyorum, yanlızca 1 kere kullanabildim :(
#1 aysbörk 29-06-2010 21:59
merhaba
cok teşekkür ederim.ne kadar güzelsiniz okuyorum gülümsüyorum cokca dua ediyorum allah sizi hep gülümsetsin.
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.