Döküm tava ve ızgaralar nasıl temizlenir

döküm tava temizliği

Mutfakların demirbaşları dökme demir tencere, tava ve ızgaraları yağ kalıntılarından arındırmak için en iyi yol kalın tuzla temizlemektir. Kalın tuz ve yumuşak bir süngerle dökme demir ürünününüzü ovalayarak silin. Yalnız temizleyeceğiniz demir tava, demir döküm  tencere ya da ızgara ile temizlemek için kullanılan süngerinde kuru olması gerekiyor.

doküm ızgara bakımı

Doğal bir aşındırıcı olan tuz, bütün yağı içine çeker ve döküm ızgara ve tavanızı yiyecek parçalarından arındırır, temizler. Ayrıca ürünleri de çizip aşındırmaz, onları korur. Tuzla iyice ovup, temizledikten sonra bütün tuzu dökün, ılık suyla temizlediğiniz ürünü yıkayın, kurulayın. Bu şekilde temizleyince döküm tava ve ızgaralarınızın lk günkü gibi pırıl pırıl tertemiz olduklarını göreceksiniz.  Uzun süre kullanmayacağınız demir döküm tava, ızgara ve tencereleri kağıt havluya dökeceğiniz birkaç damla sıvı yağ ile iyice yağlayıp saklayabilirsiniz. Bu şekilde pas ya da banzeri bir bozulma olmadan saklayabilirsiniz. Temmuz 2009

 

 


Yorumlar   

#4 Sohbet 27-10-2014 06:38
Ev hanım[censored] arı için bu tür ko[censored]ay[ censored]ık[cen sored]ar her zaman önem[censored]i dir. Siz[censored]er in katkısını gerçekten takdir ediyoruz. Yoksa evde ne tava ka[censored]ır ne de tencere :)
#3 dokuzuncubulut 21-06-2011 18:24
Ceren; Süngerin yumuşak kısmını ku[censored][ce nsored]anırsanı z çizmeyecektir. Temiz[censored] eme iş[censored]emi ni tuz görecektir zaten. Tavanız için üzgünüm, be[censored]ki a[censored]dığı nız mağaza i[censored]e görüşme[censore d]isiniz. Eminim size yardımcı o[censored]acak [censored]ardır .
#2 ceren 20-06-2011 09:14
merhaba,
acaba süngerin yumuşak kısmıy[censored ]a mı yoksa sert yüzeyiy[censore d]e mi ovmak gerekyiyor tavayı? ben de dökme demir tava a[censored]mışt ım ama sanırım temiz[censored] erken kap[censored]am asını bozup a[censored]tınd aki demir tabakasını açığa çıkardım. temzi[censored] enmesi neredeyse imkansız gibi görünüyordu. şimdi bu tavay[censored] a ne yapacağımı bi[censored]miy orum, yan[censored]ız ca 1 kere ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]dim :(
#1 aysbörk 29-06-2010 21:59
merhaba
cok teşekkür ederim.ne kadar güze[censored]s iniz okuyorum gü[censored]üms üyorum cokca dua ediyorum a[censored][cen sored]ah sizi hep gü[censored]üms etsin.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.