Binbir derde deva kudret narı

 

Görüntüsü ve parlak güneş renkleriyle dikkat çekici, kudret narını geçen hafta ilk defa pazarda gördüm. Bu arada semt pazarları artık harika. Eskiden pek görmeye alışık olmadığımız değişik otlar, sebze ve meyveler tam mevsiminde elimizin altıda oluyor. Neyse, konumuza geri döneyim. Kudret narının faydalarını duymuştum ama daha önce hiç görmemiştim. Mutlaka bilenleriniz, hatta kullananlarınız vardır (kullananlar görüşlerini yazarsa, kullanmak isteyenlere yol göstermiş olurlar). Alışık olduğumuz meyvelerden farklı görüntüsü ve çare olduğu hastalıkları öğrenince benim gibi bilmeyenler için paylaşmak istedim. Kudret narı ülserden, sedef hastalığına, rahim yaralarından, yanıklara kadar her derde derman bir meyve. Mayıs ayında tohum olarak toprağa ekilen kudret narı temmuz ayının sonlarına doğru ilk meyvelerini vermeğe başlıyor. Önce yeşil olan meyveler,  olgunlaştıkça (resimde görüldüğü gibi) önce sarıya sonra turuncu renge bürünüyor. Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi zeytinyağı veya balda bekletilerek macun haline getirilip öyle de tüketilebiliyor. İlgilenenler için şimdi tam mevsimi.

Faydaları: Ülser,  kolit,  gastrit gibi mide barsak sistemine bağlı tüm hastalıklar,  barsak parazitleri,  12 parmak ülserine çok iyi gelir. Karaciğeri destekler,  sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarını giderir. Yara ve iltihapları iyileştirir. Hücreleri yeniler. Rahim yaralarına iyi gelen kudret narının lapası yanık ve yaralara da iyi gelirmiş. Muzun iki katı kadar potasyuma sahip olan kudret narı,  E vitamini ve kaliteli proteine de sahip.

Kullanım şekli: Meyveleri taze iken balla karıştırılıp yenilebilir. Ya da meyve bir cam kavanoza konur,  üstünü kapatacak kadar zeytinyağı ilave edilir. Ağzı kapalı olarak 6 ay bekletilir. Hazırlanan karışımdan bir çorba kaşığı alınır,  bir çorba kaşığı bal ile karıştırılır. Sabahları aç karnına tüketilir. Kötü ve ağır kokusu sahteleri ile karıştırılmaması için en büyük referanstır. Her ne kadar faydalı bir meyve olsa da, yine de doktor tavsiyesi olmadan denenmemeli.

Ağustos 2009

 

 

 


Yorumlar   

#7 kudret narı 09-09-2014 19:56
Kudret narı gerçekten herderde deva.. özellikle sindirim ve boşaltım sistemindeki yaraları iyileştirdiğine birebir şahit oldum..
#6 Kemal Ayça 04-10-2013 16:49
Arkadaşlar kudret narı kremi ile cildimdeki bir hastalığıma şifa buldum. özellikle tavsiye ediyorum. yaraların iyileşmesinde çok etkili.
hepinize sağlıklı günler diliyorum.
#5 dokuzuncubulut 03-01-2013 17:16
Saynur Hanım, bitkiler her derde deva olsa da doktorunuza danışmadan kullanmayın derim. Eğer gerekiyorsa, tıbbı tedavinizin yanında size tavsiye edecektir.
Arkadaşınıza çok geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.
#4 saynur 02-01-2013 18:44
merhaba,bir yakınımın midesinden şikayeti var ve doktor yara var demiş.acaba kudret narı midedei yaraya iyi gelir mi?
#3 dokuzuncubulut 28-06-2012 18:52
Hasan Bey, eşinizi öncelikle doktora gösterin ve bu bitkiden bahsedin. Doktorunuz, tedavisinin yanında uygun görürse kullanırsınız. Doktorunuza danışmadan kullanmayın lütfen. Geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.
#2 hasan öntürk 28-06-2012 00:19
merhabalar eşim iş kazası geçirdi ve ayak bileği 3.derece yandı.yanık yaralarına kudret narı iyi gelirmi
#1 adnan özdemir 13-06-2012 17:37
geçen yıl kullandım,mide için birebir.ayrıca basur içinde kullandım ameliyattan kurtuldum.mersi n de kudre narı fidesini yetiştirip satıyorum,istey enler 05059132335 veya 05373157169 nolu telefondan ulaşabilirler.f idenin tanesi 10 tl dir,toplu alımlarda indirim yapılır.mersin dışına kargo zorluk çıkarttığı için gönderemiyorum, mersindeki tanıdıklarınız vasıtasıyla aldırabilirsini z selamlar adnan özdemir
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.