Binbir derde deva kudret narı

 

Görüntüsü ve parlak güneş renkleriyle dikkat çekici, kudret narını geçen hafta ilk defa pazarda gördüm. Bu arada semt pazarları artık harika. Eskiden pek görmeye alışık olmadığımız değişik otlar, sebze ve meyveler tam mevsiminde elimizin altıda oluyor. Neyse, konumuza geri döneyim. Kudret narının faydalarını duymuştum ama daha önce hiç görmemiştim. Mutlaka bilenleriniz, hatta kullananlarınız vardır (kullananlar görüşlerini yazarsa, kullanmak isteyenlere yol göstermiş olurlar). Alışık olduğumuz meyvelerden farklı görüntüsü ve çare olduğu hastalıkları öğrenince benim gibi bilmeyenler için paylaşmak istedim. Kudret narı ülserden, sedef hastalığına, rahim yaralarından, yanıklara kadar her derde derman bir meyve. Mayıs ayında tohum olarak toprağa ekilen kudret narı temmuz ayının sonlarına doğru ilk meyvelerini vermeğe başlıyor. Önce yeşil olan meyveler,  olgunlaştıkça (resimde görüldüğü gibi) önce sarıya sonra turuncu renge bürünüyor. Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi zeytinyağı veya balda bekletilerek macun haline getirilip öyle de tüketilebiliyor. İlgilenenler için şimdi tam mevsimi.

Faydaları: Ülser,  kolit,  gastrit gibi mide barsak sistemine bağlı tüm hastalıklar,  barsak parazitleri,  12 parmak ülserine çok iyi gelir. Karaciğeri destekler,  sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarını giderir. Yara ve iltihapları iyileştirir. Hücreleri yeniler. Rahim yaralarına iyi gelen kudret narının lapası yanık ve yaralara da iyi gelirmiş. Muzun iki katı kadar potasyuma sahip olan kudret narı,  E vitamini ve kaliteli proteine de sahip.

Kullanım şekli: Meyveleri taze iken balla karıştırılıp yenilebilir. Ya da meyve bir cam kavanoza konur,  üstünü kapatacak kadar zeytinyağı ilave edilir. Ağzı kapalı olarak 6 ay bekletilir. Hazırlanan karışımdan bir çorba kaşığı alınır,  bir çorba kaşığı bal ile karıştırılır. Sabahları aç karnına tüketilir. Kötü ve ağır kokusu sahteleri ile karıştırılmaması için en büyük referanstır. Her ne kadar faydalı bir meyve olsa da, yine de doktor tavsiyesi olmadan denenmemeli.

Ağustos 2009

 

 

 


Yorumlar   

#7 kudret narı 09-09-2014 19:56
Kudret narı gerçekten herderde deva.. öze[censored][c ensored]ik[cens ored]e sindirim ve boşa[censored]t ım sistemindeki yara[censored]a rı iyi[censored]eş tirdiğine birebir şa[censored]t o[censored]dum. .
#6 Kemal Ayça 04-10-2013 16:49
Arkadaş[censore d]ar kudret narı kremi i[censored]e ci[censored]dim deki bir hasta[censored] ığıma şifa bu[censored]dum . öze[censored][c ensored]ik[cens ored]e tavsiye ediyorum. yara[censored]a rın iyi[censored]eş mesinde çok etki[censored]i.
hepinize sağ[censored]ık [censored]ı gün[censored]er di[censored]iyo rum.
#5 dokuzuncubulut 03-01-2013 17:16
Saynur Hanım, bitki[censored] er her derde deva o[censored]sa da doktorunuza danışmadan ku[censored][ce nsored]anmayın derim. Eğer gerekiyorsa, tıbbı tedavinizin yanında size tavsiye edecektir.
Arkadaşınıza çok geçmiş o[censored]sun, aci[censored] şifa[censored]a r di[censored]eri m.
#4 saynur 02-01-2013 18:44
merhaba,bir yakınımın midesinden şikayeti var ve doktor yara var demiş.acaba kudret narı midedei yaraya iyi ge[censored]ir mi?
#3 dokuzuncubulut 28-06-2012 18:52
Hasan Bey, eşinizi önce[censored]i k[censored]e doktora gösterin ve bu bitkiden bahsedin. Doktorunuz, tedavisinin yanında uygun görürse ku[censored][ce nsored]anırsını z. Doktorunuza danışmadan ku[censored][ce nsored]anmayın [censored]ütfen . Geçmiş o[censored]sun, aci[censored] şifa[censored]a r di[censored]eri m.
#2 hasan öntürk 28-06-2012 00:19
merhaba[censore d]ar eşim iş kazası geçirdi ve ayak bi[censored]eği 3.derece yandı.yanık yara[censored]a rına kudret narı iyi ge[censored]irm i
#1 adnan özdemir 13-06-2012 17:37
geçen yı[censored] ku[censored][ce nsored]andım,mi de için birebir.ayrıca basur içinde ku[censored][ce nsored]andım ame[censored]iy attan kurtu[censored] dum.mersin de kudre narı fidesini yetiştirip satıyorum,istey en[censored]er 05059132335 veya 05373157169 no[censored]u te[censored]efo ndan u[censored]aşab i[censored]ir[c ensored]er.fide nin tanesi 10 t[censored] dir,top[censore d]u a[censored]ım[c ensored]arda indirim yapı[censored]ı r.mersin dışına kargo zor[censored]uk çıkarttığı için gönderemiyorum, mersindeki tanıdık[censore d]arınız vasıtasıy[censo red]a a[censored]dıra bi[censored]irs iniz se[censored]am[ censored]ar adnan özdemir

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.