Şifa deposu kızılcık

Yatmadan once bir bardak içiyorsunuz, sabaha kadar mışıl mışıl uyuyorsunuz. Vallahi bunu ben değil, konunun uzmanları söylemiş. Ama öğrendiklerimden sonra ben de; “kızılcık sopası gördünüz mü kaçın” derken“ kızılcık şurubu gördünüz mü için” diyorum. Neden derseniz. Bu küçücük ekşi, kekremsi pek de sevilmeyen kızılcığın saymakla bitmez faydalarından. Ekşi tadı, onu yenmez kılsa da (benim gibi ekşi meraklılarını bu sınıflandırmadan ayrı tutuyorum) şurubu, veya granitası şahane oluyor.

kızılcık dokuzuncubulutBinbir derde deva kudret narı

 

Görüntüsü ve parlak güneş renkleriyle dikkat çekici, kudret narını geçen hafta ilk defa pazarda gördüm. Bu arada semt pazarları artık harika. Eskiden pek görmeye alışık olmadığımız değişik otlar, sebze ve meyveler tam mevsiminde elimizin altıda oluyor. Neyse, konumuza geri döneyim. Kudret narının faydalarını duymuştum ama daha önce hiç görmemiştim. Mutlaka bilenleriniz, hatta kullananlarınız vardır (kullananlar görüşlerini yazarsa, kullanmak isteyenlere yol göstermiş olurlar). Alışık olduğumuz meyvelerden farklı görüntüsü ve çare olduğu hastalıkları öğrenince benim gibi bilmeyenler için paylaşmak istedim. Kudret narı ülserden, sedef hastalığına, rahim yaralarından, yanıklara kadar her derde derman bir meyve. Mayıs ayında tohum olarak toprağa ekilen kudret narı temmuz ayının sonlarına doğru ilk meyvelerini vermeğe başlıyor. Önce yeşil olan meyveler,  olgunlaştıkça (resimde görüldüğü gibi) önce sarıya sonra turuncu renge bürünüyor. Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi zeytinyağı veya balda bekletilerek macun haline getirilip öyle de tüketilebiliyor. İlgilenenler için şimdi tam mevsimi.


© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.