Şifa deposu kızılcık

Yatmadan once bir bardak içiyorsunuz, sabaha kadar mışıl mışıl uyuyorsunuz. Vallahi bunu ben değil, konunun uzmanları söylemiş. Ama öğrendiklerimden sonra ben de; “kızılcık sopası gördünüz mü kaçın” derken“ kızılcık şurubu gördünüz mü için” diyorum. Neden derseniz. Bu küçücük ekşi, kekremsi pek de sevilmeyen kızılcığın saymakla bitmez faydalarından. Ekşi tadı, onu yenmez kılsa da (benim gibi ekşi meraklılarını bu sınıflandırmadan ayrı tutuyorum) şurubu, veya granitası şahane oluyor.

kızılcık dokuzuncubulut

Herşey geçen hafta pazarda gördüğüm şahane dağ kızılcıklarıyla başladı. Erik gibi kocaman, parlak kırmızı kızılcıklardan sonra dağ kızılcığı küçücük boyları, koyu bordo rengiyle hemen gözüme çarptı. Gönen’den buralara kadar küçük bir sepet içinde gelmişler. Durur muyum, aldım doğru eve geldim. Önce bir güzel kızılcık şurubu hazırladım, kesmedi bir de kızılcık granita yaptım.

Yazıyı siteme koymadan önce de faydalarına bir göz gezdirmek istedim. İşte o zaman kanserden, antioksidan etkisine, C vitamini deposu olmasından, melatonin kaynağı olmasına kadar neler öğrendim neler. İlaç kullanmakla hiç arası olmayan benim gibiler için böyle meyve ve sebzeler mükemmel. Hez lezzet, hem de şifa kaynağı...

İşte kızılcığın faydaları;

  • Ateş düşürücü özelliği nedeniyle hem yüksek ateşe, hem de kadınların menopoz sorunlarına çare olur. Bu arada biz kadınlar için, hem tatlı şurup içip, hem şifa bulmak güzel.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini arttırır.
  • Mideye ve barsak yaralarına iyi gelmekle beraber, gazı da önler.
  • Ağacının kabuğu ishali önlerken, meyveleri ishal yapar.
  • Beyninde bulunan epifiz bezi, hava karardıktan sonra melatonin adı verilen bir hormon salgılar. Yaşam ritmimizi ve uykumuzu sağlayan bu hormon ençokta kızılcıkta bulunur, melatonin içeren ilaçların çoğu kızılcıktan yapılırmış. Onun içinde bir bardak kızılcık şurubu bizi bebekler gibi uyuturmuş.
  • Bakterileri önleme özelliği nedeniyle sistit ve idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen, kızılcık idrardaki ağır kokuları da giderir.

Sonbahar meyvesi olan kızılcık tezgahlarda yerini aldı bile. Siz de, Eylül ve Ekim aylarında bol bol tüketin sağlığınızı koruyun. Bu arada hala denemeyenler için şurubu harika. Bir de, şurubu hazırladıktan sonra, içerken içine biraz soda, biraz sade gazoz ya da şampanya (istediğiniz herhangi biri) ilave edin derim, tadına bayılacaksınız.   Ağustos 2009

 


© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.