Portakal kabuğu şekerlemesi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

portakal kabuğu şekerlemesi

İster hazırladığınız tatlılara lezzet katmak için, isterseniz dekoratif süslemeler için, mükemmel ve kolay bir portakal kabuğu şekerlemesi tarifi. Mutfağa meraklı herkesin elinin altında bulunması gereken bir lezzet. Mevsiminde bolca hazırlayın, sonra dilediğiniz zaman portakalın nefis aromasıyla hazırladığınız kurabiyelerin, keklerin tadını çıkarın. Portakal kabuğu şekerlemesini fazladan birkaç kavanoz hazırlayıp arkadaşlarınıza hediye olarak götürüp sürpriz yapın.

 

Portakal kabuğu şekerlemesi tarifi

Malzemeler:

 • 4 adet portakal kabuğu
 • Yeteri kadar toz şeker

 

Hazırlanışı:

 • Portakal kabuklarını iyice yıkayın. Beyaz kısımlarını almadan incecik soyun.
 • Akşamdan su dolu cam bir kaseye koyun, sabaha kadar bekletin, sabah süzün.
 • Bir tencereye koyduğunuz portakal kabuklarının üstüne çıkana kadar su ekleyin, kaynatın. Suyunu süzün. Bu işlemi 3 defa tekrarlayın.

 

 

 • Acı suyu çıkan portakal kabuklarının bir kısmını ince ince çubuklar halinde doğrayın, bir kısmını da rondoda çekin.
 • Temiz bir cam kavanozun en altına toz şeker dökün, bir kat portakal kabuğu, bir kat şeker olarak kavanoza yerleştirin. En üstüne şeker koyun ve kapağını sıkıca kapatın. Portakal kabuğu şekerlemeniz hazır. Hazırladığınız karışımı buzdolabında bekletin. Bir hafta sonra tüketebilirsiniz.
 • Kullandıktan sonra, kalan şekerlemenin üzerini, tekrar şeker ile kaplayın ve buzdolabında saklamaya devam edin.

 

portakal kabuğu şekerlemesi

 

 • Hem püre gibi, hem ince dilimler halinde hazırlarsanız ikisini ayrı kavanozlarda saklayın. İnce çubuklar halinde hazırlanan portakal şekerlemeleri süslemede çok şık duruyor. Püre gibi olan portakal kabukları ise, her türlü kek, kurabiye, tart ve pastalarda kullanmak için mükemmel oluyor.
 • Siz portakal kabuğu miktarını dilediğiniz kadar azaltıp, çoğaltabilirsiniz.    Aralık 2009

Limon kabuğu şekerlemesi tarifimi buradan okuyunuz.   

Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak diğer ev yapımı temel tariflerim için buraya bakınız.

 


Portakal ve biberiyeli tuz tarifini buradan okuyabilirsiniz.

 

Komşumuzun bahçesinden topladığım nefis portakallar.

 

Şekersiz fıstık ezmesi tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da okuyun

 • Ev yapımı yoğurt tarifim için burayı okuyunuz.
 • Ev yapımı tereyağı tarifim için burayı okuyunuz.
 • Ev yapımı ekşi maya tarifim için burayı okuyunuz.

 

        

 

 


Yorumlar   

#18 dokuzuncubulut 09-12-2020 06:27
Se[censored]da Könez- Biraz daha şeker ek[censored]eyi n [censored]ütfen , suyunu çeksin. E[censored]iniz i sağ[censored]ık o[censored]sun.
#17 Selda Könez Saka 08-12-2020 18:46
İyi akşam[censored] ar As[censored]ı hanım.Tarifiniz i manda[censored] ina kabuk[censored] arıy[censored]a denedim bugün.Son kaynatma soğutma iş[censored]emi nden sonra süzgeçte bek[censored]et ip bir cam kaba şeker[censored] e sıray[censored] a koydum.Ama :( su[censored]and ı.Norma[censore d] mi acaba?
#16 dokuzuncubulut 02-04-2015 08:14
Nuray, biraz su[censored]anı yor, aradaki şeker[censored] er de eriyor zaman[censored] a. Ama öy[censored]e su[censored]u su[censored]u o[censored]mama sı gerekiyor. Fotoğrafta gördüğünüz gibi o[censored]uyor aynı. Su[censored]ans a da [censored]ezzet inde bir değişik[censore d]ik o[censored]maz, yine her yerde ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz. Umarım yardımcı o[censored]abi[ censored]mişimd ir. Sizin de e[censored][cen sored]erinize sağ[censored]ık o[censored]sun.
#15 nuray74 01-04-2015 18:14
Benim yaptık[censored ]arım su[censored]and ı,reçe[censored ] gibi o[censored]du[c ensored]ar.Ben kuru ka[censored]aca k[censored]arın ı düşünmüştüm.Bu norma[censored] mi?
#14 didem78 15-12-2013 12:30
Geçen hafta yapıp kavanoz[censore d]adım, biraz önce açtım çok güze[censored] o[censored]muş. Hemen kek yapacağım. Teşekkür[censor ed]er dokuzuncubu[cen sored]ut.
#13 oznur aslan 06-01-2013 21:22
Merhaba
Şeker[censored] emeyi yaptım :)
tarif için teşekkür ederim
#12 Tijen 18-11-2012 21:15
Harikasınız teşekkür[censor ed]er müsadeniz[censo red]e [censored] vererek ben de pay[censored]aş mak isterim tarif[censored] erinizi.Sevgi[c ensored]er
#11 dokuzuncubulut 05-09-2012 14:23
Sevgi[censored] i Nazmiye tarif[censored] erimi, beğenip denemek isteyen[censore d]er için pay[censored]aş ıyorum [censored]mde. Umarım dener ve memnun ka[censored]ırs ınız. (Eğer pay[censored]aş mak istediğiniz sosya[censored] ağ varsa kaynak göstermenizi rica edeceğim.)
Sevgi[censored]er:)
#10 nazmiye akdeniz 05-09-2012 14:08
[censored]nizde ki tarif[censored] erden fayda[censored] anmak istiyorum.
#9 cafederins-Zehra 27-12-2011 18:40
Suda bek[censored]iy or[censored]ar :) ben bunu şeker[censored] i suda haş[censored]ay arak yapıyordum.Şimd i senin tarifin[censore d]e ama pe[censored]tes ini yapacağım. Portaka[censore d]ı yapayım ardından gözüm bahçedeki turunç[censored ]arın pe[censored]tes ini yapmada...

sevgi[censored]er canım...
#8 dokuzuncubulut 11-04-2011 19:27
Vi[censored]ma- Evet bir kat portaka[censore d] püresi bir kat şeker o[censored]arak kavanoza yer[censored]eş tirin. Ku[censored][ce nsored]andıkça yine üzerini şeker i[censored]e kapatın. Ko[censored]ay ge[censored]sin , sevgi[censored] er.
#7 Vilma 11-04-2011 19:21
Merhaba[censore d]ar,portaka[ce nsored] kabuk[censored] arının rondoda çeki[censored]e n ha[censored]ini de bir kat şeker bir kat püre o[censored]arak mı hazır[censored] ıyoruz? Şimdiden teşekkür[censor ed]er..
#6 Niloş 04-03-2011 07:24
Ben babaannemden öğrenmiştim o püre şek[censored]in de yapıyordu. O zaman[censored] ar rondo o[censored]madı ğı için evdeki kıyma makinası i[censored]e yapardı. Ne ya[censored]an söy[censored]ey eyim As[censored]ı'c ım tarifini vermek [censored]ç ak[censored]ıma ge[censored]med i. Güze[censored] pay[censored]aş ım[censored]arı n için teşekkür[censor ed]er..
#5 berna/umutluhayat 02-03-2011 15:08
e[censored][cen sored]erine sağ[censored]ık canım.artık bunun[censored] A YAPI[censored]M IŞ YENİ TARİF[censored] erini bek[censored]iy oruz.sevgi[cens ored]er.
#4 dokuzuncubulut 23-02-2011 11:37
[censored] and smi[censored]e- Bence hemen deneyin:)) Bütün bir yı[censored] her tür[censored]ü tat[censored]ı da ku[censored][ce nsored]anmak için mükemme[censore d] bir tarif.
#3 love and smile 23-02-2011 11:28
ayy yapsam mı acep :) çok güze[censored] gözüküyor
#2 dokuzuncubulut 29-01-2010 17:02
Sevgi[censored] i Gü[censored]şen , siz nası[censored] yapıyorsunuz bi[censored]miy orum ama bu tarifte [censored]ç acı[censored]ık o[censored]muyo r, reçe[censored] gibi yenebi[censored ]ir bir tarif... Sevgi[censored] er.
#1 gülşen 29-01-2010 13:27
çok güze[censored] bir tarif benim yaptığım biraz acı o[censored]uyor du çünki kaynatmıyordum artık bunu deneyeceğim sağo[censored]u n sevgi[censored] er.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.