Gökova Körfezi'nin incisi Akyaka

gökova akyaka dokuzuncubulut

Arkanızda muhteşem çam ormanları, önünüzde Gökova körfezinin dantel gibi işlenmiş koyları. Ayaklarınızın altında yumuşacık kum, havada yaz sıcağını hissettirmeyen meltem rüzgarları. Beldenin mimarisini oluşturan Ağahan Mimarlık Ödüllerini almış Nail Çakırhan'ın ahşap evleri ise anlatılamayacak kadar zarif el işçiği ile sizi kendine hayran bırakmakta. Akçapınar ve Akyaka Kadın Azmakları şiirsel güzellikte su altı florasıyla sizi büyüleyerek, denize karışırken, yaz aylarında ondört derecede olan suları, soğukluğu ile çevrelerinde doğal bir klima ortamı yaratmakta. Eğer sessiz, sakin kalabalıktan uzak bir tatil istiyorsanız, sırtını Sakar Dağı'na dayamış, çam ormanlarıyla kendini süslemiş Akyaka tam size göre bir yer. 

Akyaka notları:

 • Akyaka'da ilk yapacağınız aktivite Azmakta tekne turu yapmak, akvaryumda gezer gibi su altındaki muhteşem bitki örtüsünü, su yılanlarını, kaplumbağları ve ördekleri seyredin.
 • Balıkçı tekneleriyle balık tutmaya çıkın. Balık tutamasanızda güzel bir tekne keyfi yapmış olursunuz.
 • Akyaka'ya gitmişken gezi tekneleriyle İncekum ve Sedir Adası (meşhur Kleopatra Plajı) ile diğer adaları gezmeden gelmeyin.
 • Akbük, İncekum ve Çınar Plajlarından biri sizi kendine çekiverir, bence hepsinde bir kere denize girin.

 • Azmak kenarındaki balıkçılarda, kalamar ve midye tava keyfi yapın.
 • Yaz mevsiminde Azmağın buz gibi suyunda mutlaka yüzün.
 • Konaklamak için Azmak manzaralı ya da deniz manzaralı butik otellerden, apartlara ya da pansiyonlara kadar herşey var. Tercih sizin.
 • Çam ağaçlarının içindeki yollarda uzun yürüyüşler yapıp, ciğerlerinizi temiz hava ile doldurun.
 • Nail Çakırhan'ın muhteşem evlerini inceleyin, evlerin zarif mimarisine, ağaç oymacılığındaki el emeğine ve zarafetine hayran kalın.
 • 3 km'lik sığ ve kumluk sahili ve batıdan sahile esen rüzgarı sayesinde uçurtma sörfü yapmanın keyfini çıkarın.
 • Azmaklarda deniz kanosu ile gezin, şahane su altı florasını yakından izleyin.
 • Akyaka Çınar Plajı'nın üst tarafındaki kayalıklarda öğretmen eşliğinde dağcılığa ilk adımınızı atın.
 • Yelken öğrenmek istiyorsanız, rüzgarın en uygun olduğu Mayıs ve Kasım ayları arasında yelken okulunda eğitim alın, adalara kendi kullandığınız yelken ile gidin.
 • Nisan ve Mayıs aylarında Sakar Dağı'ndaki birbirinden ilginç rotalardaki yürüyüş parkurlarında doğanın tadını çıkarın
 • Akyaka, iki yıldır Ekim ayında düzenlenen "Gökova Pedallarımın Altında" bisiklet turnuvasına da ev sahipliği yapmakta.
 • Akyaka Muğlaya 25km, Marmaris'e 30 km. ve Dalaman havaalanına 60 km. uzaklıkta.   Ağustos 2009

 

 


Yorumlar   

#6 mukadder ulusoy 13-07-2011 23:07
biz ailece yazın gelmesini iple çekeriz.akyakay a 20 seneden beri geliriz ve çook severiz.antalya ya gittin aynı gün akyakaya geldik çeşmeye gittik gene aynı gün kendimizi akyakaya attık bizde bağımlılık yaptı çoook seviyoruz AKYAKAyı...
#5 nalan 04-10-2010 12:53
slm tesadüfen gördüm emeğinize sağlık
#4 ebru atlan 13-07-2010 12:44
marmarise giderken yolda tesadüfen akyaka tabelasını görüp de buraya girmiş ve bu muhteşem güzellik karşısında aklımı yitirmiştik. muhteşem bakir doğası, kendi özgü binaları ve harika deniziyle bence küçük bir cennet burası.
#3 gokce 09-07-2010 13:45
Merhabalar,

Akyaka kalabalıktan uzak dingin sahiliyle, ormanıyla, azmakta akvaryumuyla harika bir yer. Çevresinde de gezicek çok yer var. Gitmeyi düşünenlere ben de tavsiye ederim.

Bu arada yemek yapmaktan korkan birisi olarak sitenizi çok beğendim (:
#2 zerrin 25-08-2009 15:23
bu yıl orada tatilimi geçirdim.gerçek den anlattığınız kadar güzel bir yer.ama göremedigim bir çok yanı kaldığını farkettim ve üzüldüm.kalan yerleri birdaki sefere dedim artık.
ülkemizin güzel yerlerini anlattığınız için teşekkürler.
#1 EB 20-08-2009 12:13
O kadar güzel anlatmışsınız ki ben geçen yıl oraya gitmiştim.
Acaba gittiğim yer orası değilmiydi diye şüpheye düştüm.
Tebrikler.
Önümüzdeki yıl yine gideceğim.
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.