Sadece; yörenizde yetişen, otları, sebzeleri ve onların pişirilme tariflerini istiyorum

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Merhabalar,
Uzun zamandır pazar alışverişlerimde değişik otlara, sebze ve meyvelere rastlıyorum. Ama "bu nedir, nasıl yenir, nerede kullanılır?" sorularım çoğu zaman cevapsız kalıyor. Yeni gördüğüm bir sebzeyi illaki alıp denemek isterim. Böyle bir durumda çevremde o sebzeyi tanıyıp, bilen yoksa; satıcının önerdiği ölçüde birşeyler yapmaya çalışırım ki, sonuç bazen iyi bazen de kötü olur.

Mayıs ayında, pazarda "çiriş" (bazı tezgahlarda kiriş diye yazılmış) adında, değişik bir ot gördüm. İnternetten araştırınca Muş'tan geldiğini, nisan-haziran ayları arasında çıktığını ve ıspanak gibi pişirileceğini öğrendim. Sonrasında bir arkadaşımla konuşurken, ablasınında görüp "ilk defa" denediğini, "soğanla kavurup pişirdiğini" söyledi. Bu bilgi üzerine bende hemen alıp denedim. Soğanla kavurdum, baharatlarla çeşnilendirdim, bir de üzerine yumurta kırdım. Sonuç mu? Nefis bir yemek oldu. Evdekiler bayıldı...Bu kadar lezzetli olabileceğini hiçbirimiz tahmin etmemiştik. Mutfağım şimdi yeni bir lezzet daha kazanmış oldu...

Uzun lafın kısası; sizden yazmanızı istediğim, yaşadığınız yerlerde iyi tanıyıp bildiğiniz, yörenize özgü bu otları, sebze ve meyveleri bizlere de tanıtmanız. Yörenizde tükettiğiniz şekilde pişirilme tariflerini vererek anlatmanız. İnanıyorum ki, siz de yörenizi ve size özgü tariflerinizi bizimle paylaşmak, bizleri de bu değişik tatlarla tanıştırmak istersiniz.

Az tanındığına inandığınız, "bizim buralardan olmayanlar bunu bilmez" dediğiniz, her çeşit, yetişen ürünlerinizi fotoğraflayın, tanıtıcı bilgi verin ve nasıl tüketileceğini detaylarıyla yazıp, gönderin. Ben de web sitemde sizi, yörenizi ve o güzel tariflerinizi yayınlayıp, tanıtayım. Hep birlikte sofralarımızı zenginleştirelim.

Yazılarınızla en kısa zamanda buluşmak ve sizlerle tanışmak üzere...

Dokuzuncubulut


Yorumlar   

#4 dokuzuncubulut 12-08-2009 07:57
Pazarda böyle değişik otlar satanlar var. Onlara da sorayım. İnşallah biliyorlardır. Gerçekten çok merak ettim. Neyse ben bulamasam da sizden sözünü aldım sayılır. Sevgiler.
#3 Serpil 12-08-2009 00:49
Merhabalar,
Hodanın çiçeğinden de faydalanıyorlar mış fakat biz otunu yemek olarak yapıyoruz.
Çiriş gibi soğanla kavurarak baharatlarla lezzetlendirip hazırlanıyor.
Yaptığımızda resmini göndermeye çalışacağım. Annem Beykoz'luydu. Biz hep Beykoz pazarında buluyorduk.
Başka pazarda dikkatimi çekmedi şimdiye kadar...
Sevgiler
#2 dokuzuncubulut 11-08-2009 16:05
Serpil Hanım, öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. O otu bilmiyorum. Ama öğrenmeyi çok isterim. Eğer sonbaharda da yapıyorsa bir ay sonra bir şekilde bulunabilir. Teyzeniz tekrar yaptığında resmini çekip yollarsanız, ya da bana nerede bulacağımı söylerseniz çok sevinirim. Sayenizde hem ben, hem de siteyi ziyaret eden konuklarım yeni bir şey öğrenmiş oluruz. Sevgiler.
#1 Serpil 11-08-2009 15:52
Merhaba,
Size annemin bize zaman zaman şifa niyetine yaptığı Hodan otundan bahsedeceğim. Mutlaka bir yöresi vardır ama ben bilmiyorum. Hatırladığım ilkbahar ve sonbaharda çok sık yapardı. Annem kavurmasını yapardı çok lezzetli bir ottur. Annemden sonra şimdi de teyzem bizim için hazırlıyor bu otu....
Siz sanırım otlarla çok ilgilsiniz ve biliyor olabilirsiniz....
Ben sadece benim bildiğim değişik bir ot olduğu için paylaşmak istedim....
Sevgiler...
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.