Sadece; yörenizde yetişen, otları, sebzeleri ve onların pişirilme tariflerini istiyorum

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Merhabalar,
Uzun zamandır pazar alışverişlerimde değişik otlara, sebze ve meyvelere rastlıyorum. Ama "bu nedir, nasıl yenir, nerede kullanılır?" sorularım çoğu zaman cevapsız kalıyor. Yeni gördüğüm bir sebzeyi illaki alıp denemek isterim. Böyle bir durumda çevremde o sebzeyi tanıyıp, bilen yoksa; satıcının önerdiği ölçüde birşeyler yapmaya çalışırım ki, sonuç bazen iyi bazen de kötü olur.

Mayıs ayında, pazarda "çiriş" (bazı tezgahlarda kiriş diye yazılmış) adında, değişik bir ot gördüm. İnternetten araştırınca Muş'tan geldiğini, nisan-haziran ayları arasında çıktığını ve ıspanak gibi pişirileceğini öğrendim. Sonrasında bir arkadaşımla konuşurken, ablasınında görüp "ilk defa" denediğini, "soğanla kavurup pişirdiğini" söyledi. Bu bilgi üzerine bende hemen alıp denedim. Soğanla kavurdum, baharatlarla çeşnilendirdim, bir de üzerine yumurta kırdım. Sonuç mu? Nefis bir yemek oldu. Evdekiler bayıldı...Bu kadar lezzetli olabileceğini hiçbirimiz tahmin etmemiştik. Mutfağım şimdi yeni bir lezzet daha kazanmış oldu...

Uzun lafın kısası; sizden yazmanızı istediğim, yaşadığınız yerlerde iyi tanıyıp bildiğiniz, yörenize özgü bu otları, sebze ve meyveleri bizlere de tanıtmanız. Yörenizde tükettiğiniz şekilde pişirilme tariflerini vererek anlatmanız. İnanıyorum ki, siz de yörenizi ve size özgü tariflerinizi bizimle paylaşmak, bizleri de bu değişik tatlarla tanıştırmak istersiniz.

Az tanındığına inandığınız, "bizim buralardan olmayanlar bunu bilmez" dediğiniz, her çeşit, yetişen ürünlerinizi fotoğraflayın, tanıtıcı bilgi verin ve nasıl tüketileceğini detaylarıyla yazıp, gönderin. Ben de web sitemde sizi, yörenizi ve o güzel tariflerinizi yayınlayıp, tanıtayım. Hep birlikte sofralarımızı zenginleştirelim.

Yazılarınızla en kısa zamanda buluşmak ve sizlerle tanışmak üzere...

Dokuzuncubulut


Yorumlar   

#4 dokuzuncubulut 12-08-2009 07:57
Pazarda böy[censored]e değişik ot[censored]ar satan[censored] ar var. On[censored]ara da sorayım. İnşa[censored][ censored]ah bi[censored]iyo r[censored]ardı r. Gerçekten çok merak ettim. Neyse ben bu[censored]ama sam da sizden sözünü a[censored]dım sayı[censored]ı r. Sevgi[censored] er.
#3 Serpil 12-08-2009 00:49
Merhaba[censored]ar,
Hodanın çiçeğinden de fayda[censored] anıyor[censored ]armış fakat biz otunu yemek o[censored]arak yapıyoruz.
Çiriş gibi soğan[censored] a kavurarak baharat[censore d]ar[censored]a [censored]ezzet [censored]endir ip hazır[censored]anıyor.
Yaptığımızda resmini göndermeye ça[censored]ışa cağım. Annem Beykoz'[censore d]uydu. Biz hep Beykoz pazarında bu[censored]uyorduk.
Başka pazarda dikkatimi çekmedi şimdiye kadar...
Sevgi[censored]er
#2 dokuzuncubulut 11-08-2009 16:05
Serpi[censored] Hanım, önce[censored]i k[censored]e i[censored]gini ze çok teşekkür ederim. O otu bi[censored]miy orum. Ama öğrenmeyi çok isterim. Eğer sonbaharda da yapıyorsa bir ay sonra bir şeki[censored]d e bu[censored]una bi[censored]ir. Teyzeniz tekrar yaptığında resmini çekip yo[censored][ce nsored]arsanız, ya da bana nerede bu[censored]aca ğımı söy[censored]er seniz çok sevinirim. Sayenizde hem ben, hem de [censored]yi ziyaret eden konuk[censored] arım yeni bir şey öğrenmiş o[censored]uruz . Sevgi[censored] er.
#1 Serpil 11-08-2009 15:52
Merhaba,
Size annemin bize zaman zaman şifa niyetine yaptığı Hodan otundan bahsedeceğim. Mut[censored]ak a bir yöresi vardır ama ben bi[censored]miy orum. Hatır[censored] adığım i[censored]kbah ar ve sonbaharda çok sık yapardı. Annem kavurmasını yapardı çok [censored]ezzet [censored]i bir ottur. Annemden sonra şimdi de teyzem bizim için hazır[censored] ıyor bu otu....
Siz sanırım ot[censored]ar[ censored]a çok i[censored]gi[c ensored]siniz ve bi[censored]iyo r o[censored]abi[censored]irsiniz....
Ben sadece benim bi[censored]diğ im değişik bir ot o[censored]duğu için pay[censored]aş mak istedim....
Sevgi[censored]er...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.