Acı biberli lor

Aysun Hanım'dan gelen sütle yaptığım taze lor peyniri, aynı gün hazırladığım hızlı acı biber turşusuna denk gelince biberli lor hazırlamadan durulmaz. Hazırlaması kolay ama lezzeti ve görüntüsü mükemmel bu tarif, eğer acı biber seviyorsanız buzdolabınızdan hiç eksik olmayacaktır. Acı biberli lor kızarmış incecik ekmek dilimleriyle; ister kahvaltı da, ister beş çayının yanında, ister yemeklerde meze olarak ikram edebileceğiniz sağlıklı ve mükemmel lezzette bir tarif.

 

Malzemeler:

 

Hazırlanışı:

  • Bir tavaya zeytinyağını koyun ve çok kısık ateşte ısıtın. Yağ ısınıp mis gibi kokusunu duyunca içine lor peynirini, suyunu süzdüğünüz acı biberleri ve tuzunu (eğer istenirse baharatlarını) ekleyin. 1-2 dakika sonra ocağın altını kapatın. Bir servis kasesine alın, lezzetlerin birbirine karışması için birkaç saat dinlendirin.
  • Kızarmış köy ekmeği, cevizli ekmek ya da kepekli ekmeği ince dilimler halında kesin, sıcak tost makinesinde ezilene kadar bastırın. Sadece ısınıp, incelmiş olmamalılar.  Sonra ekmek diliminin şekline göre üçe ya da dörde bölün. Hemen kızarmış bir ekmek dilimini, herşeyini kendi ellerinizle hazırladığınız ev yapımı biberli peynirin içine daldırıp tadına bakın...

 

Dikkat edelim!

  • Bu tarifi biberler tazeyken hazırlarsanız ağzınıza çıtır çıtır gelecektir, eğer turşu ile yaparsanız o zamanda farklı bir lezzet yakalacaksınız. 
  • Ne kadar renkli biber kullanırsanız, beyaz peynirin içinde görüntü o kadar güzel olacaktır.
  • Eğer birkaç gün bekletecekseniz tuz miktarını birazcık fazla tutun, peynir taze olduğu için bozulmadan dayanmasını sağlar. Ama hemen yiyecekseniz ne kadar istiyorsanız o kadar tuz ilave edin.  Ağustos 2010

 

 


Yorumlar   

#1 biber 05-08-2010 12:41
hazırını satın alıyordum, ama içindeki doğranmamış kocaman biberler hoşuma gitmezdi. Meğerse çok kolaymış, denedim çok da güzel oldu. teşekkür ederim.
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.