Mutfak araç gereçleri -1

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Atalarımız boşuna "alet işler, el övünür" dememişler. Size zaman zaman çok kullandığım, memnun kaldığım mutfak gereçlerini de tanıtıyorum. Mutfakta en büyük yardımcılarımız mutfak araç gereçlerimizdir. Çoğu alet zaten mutfaklarımızda var. Ama bazı aletleri az kullandığımızı düşünüdüğümüzden ya da başka bir sebebten almayı ihmal etmişizdir. Resimde gördüğünüz bu aletler, işimizi kolaylaştırmak için mutfaklarımızda mutlaka bulunmalı. Zaten kullandığınız zaman size "iyi ki almışım" dedirtecek, vazgeçemeyeceğiniz aletler olacaklardır. hepsini çok uygun fiyatlara, her yerde bulabilirsiniz. Bu konuda tek önerim, aldığınız ürünün ucuz olmasından çok, kaliteli olduğundan emin olmanız.

  1. Limon ve portakal kabukları için: Limon, portakal gibi meyvelerin kabuklarını rende ile de rendeleyebiliriz. Ama onları ince uzun şekilde doğramak ya da dekoratif bir görüntü elde etmek için bu kazıma aletine ihtiyacınız olacaktır.
  2. Jülyen doğramak için: Bu alete sahipseniz, Kıymetini zaten biliyorsunuzdur. Yok eğer değilseniz, hemen alın derim. Çünkü her çeşit sebze ve meyveyi jülyen şeklinde (kibrit çöpü gibi) doğramak sadece saniyeler alıyor. 
  3. Meyve-sebze şekillendirici: Bazı meyve kokteylerinde, tatılarda ya da dekoratif görüntü elde etmek istediğimiz her zaman elimizin altında olmasını isteyeceğimiz bir alet. Her türlü sebze ve meyveyi top şeklinde oyup çıkarıyor.
  4. Ölçü kaşıkları: Bazı tariflerde ölçü çok önemlidir. Bu ölçü kaşıkları tüm dünya mutfaklarında geçerli ölçüler. Üstelik birbirine mıknatısla yapışan bu ölçü kaşıklarını kullanmakta, saklamakta çok kolay.   Temmuz 2009

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.