Kolay mısır taneleme / ayıklama yöntemi

kolay mısır ayıklama taneleme

Salatalara, pizzalara, pilavlara koymak için kendi mısırınızı hazırlamak, artık market rafından bir kutu mısır almak kadar kolay. İçinde katkı maddeli konserve mısırları hiç kullanmadım, konserve edilmiş hiçbirşey kullanmadığım gibi. Kolay mısır taneleme/ ayıklama yöntemini birkaç sene önce yabancı bir yemek kanalındaki programdan öğrenmiştim. O günden beri, mısırları önce istediğim kolay bir yöntemle pişiriyorum, daha sonra ayıklayıp, poşetleyip, doğru derin dondurucuya koyuyorum. Sonra ne için kullanmak istersem ayıklanmış tane mısırlarım bütün kış elimin altında hazır.

Kolay mısır ayıklama/ taneleme tarifi

Malzemeler:

  • 4 adet haşlanmış ya da fırınlanmış mısır

Hazırlanışı:

  • Ortadan ikiye böldüğünüz mısırı, kesme tahtasının üzerine alın (resimdeki gibi). İnce ve keskin bir sebze bıçağı ile yukarıdan aşağıya doğru mısır tanelerini koçandan ayırın. Bu kolay taneleme yöntemiyle bütün mısırları ayıklayın.
  • Kolayca ayıkladığınız mısır tanelerini buzdolabı poşetlerine koyun ve derin dondurucuda saklayın.
  • Dondurucudan çıkardığınız mısırları sıcak sudan geçirin, süzün öyle kullanın.
  • Mısır seçerken, yerli üretim olan mısırları almaya dikkat ve özen gösterin.  Temmuz 2009

 

 


Yorumlar   

#2 ÇĞDM 03-07-2010 09:41
Sayenizde pizzalara, salatalara kullanmak için bolca mısır atacağım derin dondurucuma...
#1 Neslihan 11-08-2009 10:49
Evet güzel bir yöntem.. Ben de Racheal Ray'den öğrenmiştim.. Haşlayıp dipfrize atmayı ise bu sene deneyeceğim.. :) kolay gelsin..
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.