Pastacı çikolatası ve ganaj çeşitleri

kuvertur çikolata dokuzuncubulut

Çikolatalı tatlar hazırlarken en çok tercih edilen çikolata çeşitleri. Bazı tariflerimde bunlarla karşılacaksınız. Eğer şimdiye kadar kullanmadıysanız, bu çeşit çikolatalar sizin için işinizi kolaylaştıracak bir seçenek olabilir.

Pastacı çikolatası (kuvertür çikolata): Pasta malzemesi satan yerlerden veya bazı büyük marketlerden veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Bitter, sütlü ya da beyaz olarak her çeşidi bulunuyor. Genellikle 2,5 kilogramlık paketler halinde satılır. Eğer evde sık sık çikolatalı bir şeyler hazırlıyorsanız böyle kullanmak çok daha pratik ve hesaplı. Bir defa aldıktan sonra uzun bir süre elinizin altında hazır oluyor. Mutfakta bir dolap içinde, iyice muhafaza ederek uzun süre saklanabilir. Her türlü tatlı ve pastada, çikolatalı içeceklerde kullanılabilir.

Kuvertür çikolatayı ucu tırtıklı bir bıçakla kolay bir şekilde, yeteri kadar kesip kullanabilirsiniz. 

 

 

Ganaj: Çikolatadan daha yumuşaktır. Genellikle dolgu maddesi olarak kullanılır. Ayrıca kazıma yapılarak pastaların ya da muhallebilerin üzerine süs olarak da kullanılabilir. 1,5 kilogramlık paketler halinde, aynı çikolata gibi bitter, sütlü ve beyaz çeşitlerini bulabilirsiniz. 

Ganajı kazıma yapmakta kullanacaksanız; önce dolapta biraz bekletin, sertleşsin. Daha sonra ister düz, ister tırtıklı bir bıçak yardımıyla önden arkaya doğru kazıyarak rulolar halinde parçalar çıkarın.

 

Damla çikolata: Hepimizin en çok kullandığı çikolata çeşidi. Her çeşit çikolatalı tarifin, özellikle de kurabiyelerin vazgeçilmez malzemesi. Marketlerde küçük paketler halinde aldığınız damla çikolataları, yine aynı mağazalardan ekonomik büyük boy paketlerini satın alabilirsiniz.

Ağustos 2009

 


Yorumlar   

#3 isik ay 12-08-2014 17:53
@sessizlik nasıl kullanılacağını sormuşsunuz,ben mari usulü eriterek kullanabilirsin iz
#2 dokuzuncubulut 28-07-2013 16:31
Sessizlik, aldığınız ganaj kazımalık olanlardan. Çok az miktarda (içine su kaçmamasına dikkat ederek) benmari usulü eritip deneyin, eğer yumuşayıp erirse kullanabilirsin iz. Pastalarda kullanacağım ganajı kendim hazırlıyorum, bu tip ganajı daha çok kazıyarak süslemelerde kullanıyorum.
#1 SESSİZLİK 25-07-2013 14:20
Merhaba,

bitter kuvertür çikolata alacağıma yanlışlıkla bitter ganaj almışım :(
ara krema yapımında nasıl kullanmak gerektiğini yazmıyor sitelerdende açıklama bulamadım, kuvertürde süt kreması ile gaanj haline getirip kullanılıyormuş ama ganajın kendi halini benmari usulü mü eritip kullanıcaz yoksa yine süt kreması ile mi hazırlıycam.. umarım biri görür bilgi verir....
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.