Pastacı çikolatası ve ganaj çeşitleri

kuvertur çikolata dokuzuncubulut

Çikolatalı tatlar hazırlarken en çok tercih edilen çikolata çeşitleri. Bazı tariflerimde bunlarla karşılacaksınız. Eğer şimdiye kadar kullanmadıysanız, bu çeşit çikolatalar sizin için işinizi kolaylaştıracak bir seçenek olabilir.

Pastacı çikolatası (kuvertür çikolata): Pasta malzemesi satan yerlerden veya bazı büyük marketlerden veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Bitter, sütlü ya da beyaz olarak her çeşidi bulunuyor. Genellikle 2,5 kilogramlık paketler halinde satılır. Eğer evde sık sık çikolatalı bir şeyler hazırlıyorsanız böyle kullanmak çok daha pratik ve hesaplı. Bir defa aldıktan sonra uzun bir süre elinizin altında hazır oluyor. Mutfakta bir dolap içinde, iyice muhafaza ederek uzun süre saklanabilir. Her türlü tatlı ve pastada, çikolatalı içeceklerde kullanılabilir.

Kuvertür çikolatayı ucu tırtıklı bir bıçakla kolay bir şekilde, yeteri kadar kesip kullanabilirsiniz. 

 

 

Ganaj: Çikolatadan daha yumuşaktır. Genellikle dolgu maddesi olarak kullanılır. Ayrıca kazıma yapılarak pastaların ya da muhallebilerin üzerine süs olarak da kullanılabilir. 1,5 kilogramlık paketler halinde, aynı çikolata gibi bitter, sütlü ve beyaz çeşitlerini bulabilirsiniz. 

Ganajı kazıma yapmakta kullanacaksanız; önce dolapta biraz bekletin, sertleşsin. Daha sonra ister düz, ister tırtıklı bir bıçak yardımıyla önden arkaya doğru kazıyarak rulolar halinde parçalar çıkarın.

 

Damla çikolata: Hepimizin en çok kullandığı çikolata çeşidi. Her çeşit çikolatalı tarifin, özellikle de kurabiyelerin vazgeçilmez malzemesi. Marketlerde küçük paketler halinde aldığınız damla çikolataları, yine aynı mağazalardan ekonomik büyük boy paketlerini satın alabilirsiniz.

Ağustos 2009

 


Yorumlar   

#3 isik ay 12-08-2014 17:53
@sessiz[censore d]ik nası[censored] ku[censored][ce nsored]anı[cens ored]acağını sormuşsunuz,ben mari usu[censored]ü eriterek ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz
#2 dokuzuncubulut 28-07-2013 16:31
Sessiz[censored ]ik, a[censored]dığı nız ganaj kazıma[censored ]ık o[censored]an[c ensored]ardan. Çok az miktarda (içine su kaçmamasına dikkat ederek) benmari usu[censored]ü eritip deneyin, eğer yumuşayıp erirse ku[censored][ce nsored]anabi[ce nsored]irsiniz. Pasta[censored] arda ku[censored][ce nsored]anacağım ganajı kendim hazır[censored] ıyorum, bu tip ganajı daha çok kazıyarak süs[censored]em e[censored]erde ku[censored][ce nsored]anıyorum .
#1 SESSİZLİK 25-07-2013 14:20
Merhaba,

bitter kuvertür çiko[censored]a ta a[censored]acağ ıma yan[censored]ış [censored]ık[ce nsored]a bitter ganaj a[censored]mışı m :(
ara krema yapımında nası[censored] ku[censored][ce nsored]anmak gerektiğini yazmıyor [censored][cens ored]erdende açık[censored]a ma bu[censored]ama dım, kuvertürde süt kreması i[censored]e gaanj ha[censored]ine getirip ku[censored][ce nsored]anı[cens ored]ıyormuş ama ganajın kendi ha[censored]ini benmari usu[censored]ü mü eritip ku[censored][ce nsored]anıcaz yoksa yine süt kreması i[censored]e mi hazır[censored] ıycam.. umarım biri görür bi[censored]gi verir....

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.