Hibiscus (kerkede) çayı

İçerdiği zengin C vitamini, susuzluğu giderici özelliği ve şahane rengiyle daha çok yaz aylarında bol buzla birlikte tükettiğim bir çaydır hibiskus/ kerkede çayı. Ama aktarıma danışınca sıcak olarak hazırlanıp, grip ve soğuk algınlığına da çok iyi geldiğini öğrenince sizinle de hemen paylaşmak istedim. Daha çok Arabistan, Mısır, Suriye, Meksika gibi sıcak ülkelerde yetişen ve çok tüketilen hibiskus / kerkede, hem sıcak, hem de soğuk olarak hazırlayıp içebileceğiniz bir çay. Aktarlarda genellikle hibiscus diye satılan "kerkede", hibiscusun latince adıdır. Vücuda şifa veren, ferahlatan anlamına gelen hibiscus içerdiği kırmızı renginden dolayı da aynı zamanda iyi bir antioksidan özelliği de taşımakta. Yetiştirildiği bazı yerlerde halk dilinde yaprakları güle benzetildiği için Mekke gülü ya da nar çiçeği olarak da bilinir. Tadı ve rengi kuşburnuna çok benzer özellikler gösteren kerkede ya da  hibiscusu benim tarifimin dışında, devamlı alış veriş yaptığım aktarım Hakan Bey'in özel karışım tarifiyle de özellikle bu kış günlerinde, çeşit çeşit grip mikrobu ensemizde kendini hissettirirken, hazırlayıp içmenizi tavsiye ederim.

Hibiskus çayı / kerkede çayı tarifi

Tarif 1:

 • Bir sürahi içinde 1 yemek kaşığı hibiscusa, 5 su bardağı sıcak su, birkaç tane karanfil ekleyin, 15 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Demlendikten sonra isteğe göre içine bir miktar bal ya da şeker (ben tatlandırmadan hazırlıyorum) ilave edin, ister sıcak, ister soğuk olarak tüketin.
 • Özellikle bol baharatlı yemeklerin yanında, bol buzla tüketebileceğiniz çok ferah ve susuzluğu gideren lezzetli bir çay oluyor.

Tarif 2:

Aktarımın tavsiye ettiği, daha çok kış aylarında sıcak olarak, gribal enfeksiyonlardan ve öksürükten korunmak için hem çok şifalı, hem de çok lezzetli olan bir tarif. 

 • 1 tatlı kaşığı hibiscus
 • 2-3 adet karanfil
 • 3-4 dilim taze zencefil
 • 1 adet tarçın çubuğu
 • 1 çay kaşığı keten tohumu
 • 1 yemek kaşığı ıhlamur
 • 1 tatlı kaşığı kuşburnu
 • 1-2 dilim limon kabuğu

Bir demlik içinde önce kök bitkileri yani; tarçın, zencefil, karanfil, limon kabuğunu bir litre suda kaynatın. Sırasıyla keten tohumu (bu arada keten tohumunu böyle kullanacağımı hiç bilmezdim, özellikle öksürüğe çok iyi geliyormuş), ıhlamur, kuşburnu ve hibiscusu ilave edin, hepsini bir taşım kaynatın ve altını kapatıp demlenmesini bekleyin. Soğuk algınlığına ve öksürüğe çok iyi gelen bu karışımdan 2-3 fincan tüketebilirsiniz.

Hibiscusun faydaları:

 • Grip ve öksürükte nefes açıcı olarak kullanılmaktadır.
 • Yüksek miktarda C vitamini içermektedir.  
 • Ölü hücreleri yenileyicidir.
 • Kandaki şekeri düzenler.
 • Yüksek tansiyonu olanlara iyi gelmektedir.
 • Böbrek iltihabına iyi gelmektedir.
 • Kireçlenmeyi önleyicidir.  Kasım 2009

         

 


Yorumlar   

#6 Serpil 25-09-2010 23:01
Merhaba Dokuzuncubu[censored]ut,

[censored]biscus çayını birazcık değiştirdim ben. Kış için yaptığınıza bezetiyorum ama içine kurutu[censored ]muş zencefi[censore d], [censored]ohusa şekeri, tarçın ve karanfi[censore d] i[censored]ave ediyorum. Bir gece bnek[censored]e tiyorum. Muhteşem bir [censored]ezzet o[censored]uyor . Rengi de ayrı güze[censored]...
Bu arada bu içeceğe medrese şerbetide diyor[censored] armış. Eskiden medresede öğrenci[censore d]ere zi[censored]n[c ensored]eri açık tutması için veri[censored]irmiş....
Sevgi[censored]er
#5 Serpil 14-08-2010 20:04
Teşekkür ederim... Rengi muhteşem o[censored]uyor yan[censored]ız....
Bayı[censored]ıyorum....
Ben bu renk[censored]e ri seviyorum ga[censored]iba vişne [censored]ikörü ve [censored]buscu s renk[censored]e ri muhteşem....
#4 dokuzuncubulut 14-08-2010 16:50
Gene[censored][ censored]ik[cen sored]e , etrafımdaki[cen sored]erin de deneyip memnun ka[censored]dığ ı tarif[censored] er veriyorum... Siz[censored]er in de beğendiğine çok sevindim Serpi[censored] Hanım. Öze[censored][c ensored]ik[cens ored]e susuz[censored] uğu giderici öze[censored][c ensored]iği o[censored]duğu için hem sıcak[censored] arda, hem de ramazan da içmek için çok idea[censored] bir çay. Afiyet o[censored]sun,
Sevgi[censored] er.
#3 Serpil 14-08-2010 12:14
Merhaba[censored]ar,
Bu ara[censored]ar ai[censored]ece k iftar sonrası [censored]biscu s çayına takı[censored]ıyoruz...
Ben içine bir parçada tarçın kırıp atıyorum....
Hoş[censored]arına gitti bizimki[censored]erin....
Eşim bi[censored]e içtikten sonra demek ki güze[censored] o[censored]uyor...:)))
Kendisinin bitki çay[censored]ar ı i[censored]e [censored]çaras ı yoktur da....

Sevgi[censored]er....
#2 elif yesim aygöroğlu 25-11-2009 19:26
bunu hemen deneyeceğim çok şifa[censored]ı gözüküyor
#1 kedi 21-11-2009 10:43
Bitki çayı içmesini severim, bir çoğunuda bi[censored]iri m, ama bunu i[censored]k defa duydum. Aktara gidip hemen a[censored]dım, garçekten de rengi de tadı da çok güze[censored]m iş. Yazdığınız için sağo[censored]u n.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.