El yapımı yastıklar

Eğer biraz dikiş biliyorsanız, size sadece esin kaynağı olsun. Ama evimde dikiş makinem yok, elimden de böyle şeyler gelmez diyorsanız, o kadar da zor değil. Düz renk bir yastık kılıfı, bir kaç renkli keçe kumaş ile hazırlayabileceğiniz iki şirin yastık. Çok sevdiklerime hediye alırken, onlara özel, kişisel birşeyler olmasına dikkat ederim. Eğer vaktim varsa kendi yaptığım hediyeleri vermekten de büyük keyif alırım. Bu yastıkları da cici annesi olduğum güzel kızım Melis'e ve arkadaşımın torunu yakışıklı Tibet'e hazırladım. Sevdikleriniz için özel olarak hazırladığınız yastıklar, sizden onlara uzun yıllar saklanacak birer anı olacaktır.

  • Her iki yastıkta da kot kumaş kullandım, ama keten ya da koton kumaşlar da tercih edilebilir. Dikiş biliyorsanız yastık kılıfını istediğiniz renklerde ve ebatta dikin. Bilmiyorsanız düz renk hazır yastık kılıfı alıp, üzerine dilediğiniz deseni uygulayın.
  • Kılıfın üzerinde kullanmak istediğiniz deseni, kağıt üzerine çizin. Desenlerimi ben kendim çiziyorum, ama internetten birçok desen bulabilirsiniz. Çizdiğiniz deseni düzgünce kesin. Keçe parçalarının üzerine iğneleyin düzgünce kesin. 
  • Dikmek istediğiniz parçaları yastık kılıfının üzerine yerleştirin ve iğneleyin. Uygun renkte kalın nakış ipleriyle resimde gördüğünüz gibi dikin.
  • Dilerseniz çocuklarınızın isminin baş harflerini ya da adının tamamını yazabilirsiniz.

  • Ya da yine aynı yöntemin yanında biraz kumaş boyası da kullanarak farklı bir uygulama yapabilirsiniz. 
  • Önce keçe parçalarını kesin hazırlayın yastık üstünde olması gereken yerlere iğneleyin.
  • Daha sonra adını ya da herhangi bir yazıyı (be happy yazısını kumaş boyası ile yazdım) ya da sevdiği bir hayvan veya çiçek desenini kağıda çizin ve düzgünce kesin.
  • Ardından kestiğiniz kağıt kalıbı yastığın üzerine yerleştirin ve sabunla düzgünce çizin. Sonra iki katın arasına bir karton parçası koyun (kumaşın altına boya geçmesini önleme için), sert bir zeminde dilediğiniz renkte kumaş boyası ile boyayın, boya kuruduktan sonra keçe parçalarını yerlerine dikin. Boyayı sabitlemek için kumaşın arkasından ütüleyin.

Hayal gücünüzü kullanarak; dilerseniz, kurdele, pul veya taşlarla süslemeler yapabilirsiniz. Eğer çok küçük çocuğa yapacaksanız, düğme, pul ve boncuk kullanmaya dikkat edin, koparıp yutabilir...  Mayıs 2010

   Bu tarifi beğendiyseniz, bunları da deneyin. Üye olun yeni tarifler emalinize gelsin.


Yorumlar   

#3 dokuzuncubulut 17-01-2011 09:17
Sevgili Başak, bunlarda benim ilk denediğim yastıklar. Vakitsizlikten bu kadarla kaldı işte. Senin keçe işlerini merak ettim doğrusu:)) ne güzel olmuşlardır kimbilir. Varsa bloğundan bakmak isterim.
Sevgiler.
#2 başak 17-01-2011 09:06
Ben de bu aralar vaktim oldukça keçeyle sevimli şeyler yapmaya çalışıyorum.Yas tık çok güzel olmuş ellerine sağlık Aslı'cığım,hari kasın.
#1 denizkızı 29-06-2010 16:17
Ben bu yastıklara bayıldım, annem yastıklarını diker ben de oğluşuma bir güzel süslerim:))))
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.