Bu perdeler çok moda

Bu stor tarzı perdeyi internette gördüğümde bayıldım. En kısa zamanda da, çalışma odama dikmeyi düşünüyorum. Çocuk odalarına, mutfaklara, çalışma odanıza çok yakışacak. Üstelik dikmesi de çok kolay. Eşyalarınıza uyumlu renkte keten ya da pamuklu düz renk kumaşa, çizgili ya da çiçekli (kız çocuklarının odasını ve mutfaklara çok yakışır) kumaş ekleyerek hazırlanmış çok dekoratif bir perde. Kullanması da, temizlemesi de çok kolay bir model.

Malzemeler:
Perde teli (yapı marketlerde ya da IKEA'da her boyunu çok uygun fiyata bulabilirsiniz).
Düz renk kumaş (camın hem enine , hem boyuna göre tam ölçüde, her taraftan 10 santim kıvırma payı için fazla alın)
Çizgili ya da çiçekli kumaş (bitmiş yüksekliği 50 santim, kıvırma payını eklemeyi unutmayın),
3 adet dekoratif düğme ya da perde çıt çıtı.
Kumaşın renginde makara.

Hazırlanışı:
Düz renk kumaşla çizgili kumaşı birbirine dikin. Perdenin iki yanını katlama payına dikkat ederek kıvırıp, dikin. Çizgili parçayı, düz renk kumaşın arka yüzüne denk gelecek şekilde, diktiğiniz yerden katlayın, ucunu kıvırın ve düz renk kumaşla birleştirin. Perdenin ön tarafına çizgili kumaşı katladığınız yere denk gelecek şekilde, resimde görüldüğü gibi düğmeleri dikin. Ya da manifaturacıda çıt çıt bastırın hem daha kolay, hem daha şık olacaktır. Anlatması dikmesinden daha zor onu söyleyeyim. Resme iyice bakın, verdiğim tarifle bir araya getirin dikin. Perdenin üst kısmını bir parmak kalınlığında kıvırın. Perde teline geçirip yerine asın. İstediğiniz zaman düğmelerini açıp, camın tamamını kapatabilirsiniz.
Eylül 2009


Yorumlar   

#1 sevda 24-09-2009 21:27
ben melis... ne güzel olmus çok beğendim...
© 2009 - 2017 dokuzuncubulut Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz, alıntı yapılamaz.