Çikolatalı konyaklı dondurma

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 

Tadı damağınızda kalacak sıradışı bir ev yapımı çikolatalı dondurma reçetesi. Tarif ünlü tatlı şefi David Lebovitz'den. O yüzden lezzet garantili. Ama içindeki lezzet patlaması yaratan konyaklı üzüm ilavesi benden. Dondurma yapımında ya yumurta ya da salep kullanılır kalınlaştırıcı malzeme olarak. Yabancı tariflerin hepsinde bolca yumurta vardır, biz de salep tercih edilir. Bu defa tarifi ikisiyle de hazırlayacağınız gibi verdim. Eğer yumurtaya karşı değilseniz, bir alerjiniz yoksa yumurta ile yapılan dondurmanın lezzeti daha zengin gibi geliyor bana. Ben her iki türlü de yapıyorum dondurmalarımı. Eğer klasik vanilyalı ya da maraş usulü dondurma yapacaksanız mutlaka keçi sütü ve salep kullanmalısınız. Onun dışındaki dondurmalarda tercih size kalmış. Bu çikolatalı dondurmayı sıradışı yapacak lezzet biraz kahve ya da çikolata bazlı likör eklentisi ya da konyak/rom. Ve hatta orijinal tarifin dışında, benim eklentim olan konyakta beklemiş kuru üzümler. Her lokmada farklı lezzet patlaması. Bu eklentileri kullanmak tercihinize kalmış. Kullanmadığınız takdirde tarifte hiçbir değişiklik olmaz. Bir de çocukların yemeyeceği (çocuklar için hazırlıyorsanız asla alkol eklemeyin) bütün dondurmalara bir iki kaşık likör, konyak, rom gibi malzeme eklerseniz dondurma hem buzlanma yapmaz, hem de dondurmanın aşırı sertleşmesini önler. Bu kadar bilgiden sonra sizleri tarifle başbaşa bırakayım. Şimdiden afiyet olsun.

 

Çikolatalı konyaklı dondurma tarifi

Malzemeler:

      Çikolatalı karışım için;

     

       Muhallebi karışımı için;

 

      Son ekleme;

 

Konyakta bekletilmiş kuru üzüm  tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Hazırlanışı:

Dondurma makineniz yoksa; Hazırlanan dondurmayı kapaklı kaseye alın kapağını kapatın ve derin dondurucuya kaldırın. Yaklaşık 1 saat sonra (iyice katılaşmamış olmasına dikkat edin) mikserle çırpın. Bu işlemi iki ya da üç kere daha yapın ve kapağını kapatın. Hazır olan dondurmayı derin dondurucuda en az 12 saat bekletin.

Yumuşacık puf puf anjelik erikli sorbe tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

Naneli ve çikolatalı dondurma tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

Limon kremasıyla yaptığım vanilyalı dondurma tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

RİCA; Buradan bir ricada bulunmak istiyorum. Tariflerimi sadece bloğumdan paylaşıyorum. Sosyal medya hesaplarımdan tanıtımını yapar, bloğuma link veririm. Deneyip, paylaşan arkadaşlarımdan tariflerimi kopyalarak IG ya da Facebook sayfalarından paylaşmamalarını rica ediyorum. Alıntı yaparak bloglarınızdan paylaşabilirsiniz, bundan çok mutlu olurum. Göstereceğiniz anlayışa şimdiden çok teşekkür ederim.

 

Dikkat edelim!

 

 Ev yapımı keçi sütlü gerçek Maraş dondurması tarifini buradan okuyabilirsiniz.

 

Fırınlanmış, şekersiz anjelik erik marmelatı tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Her mevsim yapabileceğiniz nane likörü tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

 

 

 

, , , , , , , , ,