Limon kremalı çikolatalı pavlova

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 

Sert bir görünümü olmasına rağmen dışı çıtır çıtır ve içi yumuşacık bir beze olan pavlovada un ve yağ bulunmaz. Her çeşit meyve ve krema ile uyumlu ender tatlılardandır. Görünümü, sunumu bu kadar ilginç olan pavlovanın aslında hikayesi de ilginçtir.

Zamanının en önemli balerinlerinden biri sayılan Anna Matveyevna Pavlova, 1926 yılında Yeni Zelanda ve Avustralya turnesine çıkar. Bu ziyaret Yeni Zelanda’da ‘yılın olayı’ sayılır. Rivayete göre, hakkında “Dansetmiyor, adeta uçuyor…” denilen Pavlova’nın şerefine, kaldığı otelin şefi bir tatlı hazırlamak ister. Balerinin bembeyaz tütüsünden etkilenen şef, bir balerin kadar hafif, kırılgan, narin bir tatlı yapmaya karar verir.

Tütünün ana şeklini, tatlının Fransız Bezesi’ne benzeyen tabanı oluşturur. Üzerindeki krema ise tütünün üzerini kaplayan ince kumaşı temsil eder. İlk yapılan pavlovanın süslemesinde kullanılan kiviler ise Anna’nın giydiği tütünün üzerindeki yeşil gül yapraklarıdır. Tatlı o kadar çok beğenilir ki, hem Yeni Zelanda’da hem Avustralya’da, özellikle Paskalya gibi önemli zamanlarda kurulan kutlama sofralarında yerini alır ve her iki ülkenin de milli tatlısı olarak kabul edilir. Ben de o zarif bezeyi biraz çikolata ile tatlandırıp, bol limon kremalı ve taze çileklerle süsleyerek hazırladım. Bu zarif ve leziz tatlıyı siz de hazırlamak isterseniz, işte benim en sevdiğim bol limon kremalı taze çilekli pavlova tarifim. Şimdiden afiyet olsun.

 

Limon kremalı çikolatalı pavlova tarifi

Malzemeler:

      Süsleme için;

 

Hazırlanışı:

 

 

 

Fırından çıkmış, tam kıvamında pişmiş çikolatalı pavlova, süslenip masaya gitmeye hazır.

 

 Tadı damağınızda kalacak puf puf limon kremalı dondurma tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

 

 

Pavlova yaparken dikkat edilecek püf noktaları!

 

 

Tadı damağınızda kalacak, mükemmel lezzette elmalı strudel tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

 

 

 

 

, , , , ,