Sade yağ / Ghee tarifi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

sade yağ dokuzuncubulut

Çıtır çıtır tatlı, tuzlu her türlü börek, hamur işi, pilav, makarna sade yağsız olmaz... Bilenler bilir ama, daha önce duymadıysanız, ya da denemediyseniz, az yağlı çıtır börekler hazırlamanın püf noktası sade yağ (ghee) kullanmaktan geçer. Elbette lezzetinin yanında, sağlığımız içinde sade yağı tercih etmeliyiz. Neden derseniz, tereyağında bulunan, damarlarımızı tıkayan maddeler, sade yağ hazırlarken içinden ayırdığımız laktoz ve kazein. Sade yağı hazırlayıp kavanoza kaldırın, canınız her istediğinde, gönül rahatlığı ile yiyeceğiniz sağlıklı yemekler yapın. Sade yağ, sıcak ortamda sıvı, soğuk ortamda katı formda olur. Bu sizi yanıltmasın. Şimdiden afiyet olsun.

 

sade yağ dokuzuncubulut

 

Sade yağ yapımı / Sade yağ tarifi / Ghee tarifi

Siz istediğiniz kadar yağdan hazırlayabilirsiniz. Ben 250 gram tereyağı ile hazırladım.

Önce tereyağını parçalara ayırın ve kalın tabanlı bir tencereye koyun. (Fotoğraf daha belli olsun diye ben kalın bir payrex tencerede hazırladım bu defa.) Ocağın en küçük gözü ve en kısık ateşte olmasına dikkat edin. Yavaş yavaş eriyen tereyağı, bir müddet sonra katılarından ve içindeki sudan ayrılmaya başlayacak.

 

 

Yavaş yavaş eriyen yağın üstü köpüklenmeye başlayacak. Bu aşamada ocağı kapatın ve bir saat kadar bekletin. Böylece yağın üzerindeki köpükler (yani süt proteini denilen kazein ve süt şekeri laktoz) dibe çökecektir. Yağı fazla hareketlendirmeden, üzerinde biriken ince beyaz tabakayı bir kevgirle sıyırın ve atın. Sağlığımıza zararlı olan, damarlarımızı tıkayan işte bu ayırıp, attığımız beyaz kısım.

 

sade yağ dokuzuncubulut

 

Yağın içindeki sütten iyice ayrıldığından emin olduktan sonra, alttaki katı tabakaya dokunmadan, içindeki yağı kaşık ya da kepçe yardımıyla steril edilmiş bir kavanoza alın. Dibindeki tortulu kısma yaklaşınca iki kat yaptığınız tülbentten geçirerek kavanoza boşaltın. Sade yağ artık kullanılmaya hazır. Sade yağı bu şekilde oda sıcaklığında 6 ay saklayabilirsiniz. Bulunduğu ortamın sıcaklığına göre katılaşıp, eriyebilir endişe etmeyin. 250 gram tereyağından kavanozda görülen miktarda sade yağ çıkıyor.  Haziran 2010

 

Ev yapımı şekersiz fıstık ezmesi tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

  • Otlu lor peyniri tarifimi buradan okuyun.
  • Üç malzemeli cheesecake tarifimi buradan okuyun.
  • Mükemmel brownie tarifimi buradan okuyun.

 

 

 

, , , , , , ,