Sadece; yörenizde yetişen, otları, sebzeleri ve onların pişirilme tariflerini istiyorum

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Merhabalar,
Uzun zamandır pazar alışverişlerimde değişik otlara, sebze ve meyvelere rastlıyorum. Ama "bu nedir, nasıl yenir, nerede kullanılır?" sorularım çoğu zaman cevapsız kalıyor. Yeni gördüğüm bir sebzeyi illaki alıp denemek isterim. Böyle bir durumda çevremde o sebzeyi tanıyıp, bilen yoksa; satıcının önerdiği ölçüde birşeyler yapmaya çalışırım ki, sonuç bazen iyi bazen de kötü olur.

Mayıs ayında, pazarda "çiriş" (bazı tezgahlarda kiriş diye yazılmış) adında, değişik bir ot gördüm. İnternetten araştırınca Muş'tan geldiğini, nisan-haziran ayları arasında çıktığını ve ıspanak gibi pişirileceğini öğrendim. Sonrasında bir arkadaşımla konuşurken, ablasınında görüp "ilk defa" denediğini, "soğanla kavurup pişirdiğini" söyledi. Bu bilgi üzerine bende hemen alıp denedim. Soğanla kavurdum, baharatlarla çeşnilendirdim, bir de üzerine yumurta kırdım. Sonuç mu? Nefis bir yemek oldu. Evdekiler bayıldı...Bu kadar lezzetli olabileceğini hiçbirimiz tahmin etmemiştik. Mutfağım şimdi yeni bir lezzet daha kazanmış oldu...

Uzun lafın kısası; sizden yazmanızı istediğim, yaşadığınız yerlerde iyi tanıyıp bildiğiniz, yörenize özgü bu otları, sebze ve meyveleri bizlere de tanıtmanız. Yörenizde tükettiğiniz şekilde pişirilme tariflerini vererek anlatmanız. İnanıyorum ki, siz de yörenizi ve size özgü tariflerinizi bizimle paylaşmak, bizleri de bu değişik tatlarla tanıştırmak istersiniz.

Az tanındığına inandığınız, "bizim buralardan olmayanlar bunu bilmez" dediğiniz, her çeşit, yetişen ürünlerinizi fotoğraflayın, tanıtıcı bilgi verin ve nasıl tüketileceğini detaylarıyla yazıp, gönderin. Ben de web sitemde sizi, yörenizi ve o güzel tariflerinizi yayınlayıp, tanıtayım. Hep birlikte sofralarımızı zenginleştirelim.

Yazılarınızla en kısa zamanda buluşmak ve sizlerle tanışmak üzere...

Dokuzuncubulut