Mükemmel fırında sütlaç

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Mükemmel lezzette bir sütlaç için sadece üç malzeme, süt, pirinç, şeker ve yanında bolca SABIR gerekir. Sütlaç, kimimizin çok sevdiği kimimizin de hiç sevmediği tatlılardandır. Eğer ilk deneyimleriniz biraz lapa ya da bol nişastalı, veya sulu muhallebi kıvamında bir sütlaç olduysa sevmek pek mümkün değil. Ama pirinci içinde eşit olarak dağılmış, krema kıvamında, nişastasız, sütü uzun zaman başında durup, devamlı karıştırılarak pişirilmiş bir sütlacın tadı müthiş olur. İşte bu sütlaça aşık olursunuz. Bir de yumurta ile terbiyeleyip fırınlayarak, hafif yanık lezzeti almışsa bir kase yetmez inanın. Sütlaç pişirmenin çeşitli yolları var. Sütle pirinci ayrı ayrı pişirip birleştirebilirsiniz, nişasta ekleyerek kolay sütlaç yapabilirsiniz. Nefsiniz körlenir ama yapmayın. Mutfakta televizyon varsa sevdiğiniz bir kanalı açın, ya da bir kitap alın elinize. Veya en sevdiğiniz arkadaşınızı yanına çağırın. Hem sohbet edin hem de sonrasında kahvenizin yanında birlikte yaptığınız, o tadına doyulmaz sütlaçı ikram edin. Nasıl yaparsanız yapın, nişastasız, mükemmel sütlaç için mutfakta o iki saati geçirip yavaş yavaş sütün koyulaşmasını, lezzetini bulmasını bekleyin derim. Hazır olan mükemmel sütlacı bol tarçınla soğuk olarak servis edin. Ya da fırınlayıp, fırında sütlaç olarak lezzetine lezzet katın. Şimdiden afiyet olsun...


 
Mükemmel fırında sütlaç tarifi / Nişastasız gerçek sütlaç tarifi
 
Malzemeler:
 
 
Hazırlanışı:
 

Not; Çay bardağı olarak standart boy klasik bardak kullandım.

Süt olarak günlük süt tercih edin.

Şeker miktarını damak tadınıza göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Pirinci blenderla ufaltırsanız yerken ağzınıza hem iri pirinç taneleri gelmez, hem de pirinç nişastasını çok daha iyi bırakır. Bu lezzet için önemli. Blenderla uğraşmam derseniz, kırık pirinç kullanabilirsiniz.

 
 
Fırında sütlaç yapmak için;
 
Şekeri ekleme sürecine gelene kadar yukarıdaki tarife göre pişirin. Şeker ekledikten sonra aşağıdaki gibi devam edin.

Not; Yumurta içinde koku yapmıyor. Eğer alerjiniz varsa yumurta kullanmadan da fırınlayabilirsiniz. Ama fırın sütlaçı yumurta ile yapmanızı tavsiye ederim.

 

kuru meyveli baharatlı sütlaç

Bol baharatlı, kuru meyveli nefis sütlaç tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 


Baharatlı, kuru meyveli, rafine şekersiz... Bu sıradışı, nefis kek tarifini buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

  • Otlu kremalı tavuk tarifimi buradan okuyun.
  • Ev yapımı bailey's tarifimi buradan okuyun.
  • Etli siyez bulgur pilavı tarifimi buradan okuyun.

 

 

 

 

, , , , , , , ,