Etli siyez bulgur pilavı

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

siyez bulgur pilavı

Tek tabakta oldukça lezzetli ve sağlıklı bir tarifle merhaba. Siyez bulguru, atadan kalma çok kıymetli siyez buğdayından tamamen geleneksel yöntemlerle, taş değirmenlerde yarılarak üretilmekte. B vitamini açısından çok kıymetli olan siyez bulguru uzun zamandır mutfağımın baştacı. Siyez bulgur pilavını, bir de böyle yanına çok yakışan kuzu eti ile pişirdiysem yanında bir bardak ev yoğurdu ile hazırlanmış taze otlu ayranla mükemmel bir öğün olur benim için. Üşenmeyip birazcık süsleyerek, sunumuna özen göstererek, sıradan bir bulgur pilavını ziyafet yemeğine dönüştürerek servis etmekte ayrı bir keyif. Şimdiden afiyet olsun.

 

Kuzu etli siyez bulgur pilavı tarifi

Malzemeler:

       süsleme için;

 

Hazırlanışı:

 

Dikkat edelim!

 

 

Siyez buğdayı nedir; Siyez buğdayı, atalık tohum kültürü içerisinde yer edinen, yaklaşık 10 bin yıllık bir geleneğin devamı olan bir tahıl. Birçok değişime uğramış türe göre hastalık ve zararlılara karşı oldukça dayanıklı olması, kurak iklim şartlarında kolaylıkla yetiştirilebilmesi diğer önemli özellikleri olarak öne çıkmakta. Türkiye'de sadece Kastamonu yöresinde, Taşköprü, İhsangazi, Seydiler ve Devrekani ilçeleri hakkında yetiştirilmektedir. Tek başakçıklı olması ve sıkı kavuz yapısı itibarı ile hastalık ve zararlılara dayanıklı, kurak şartlar ve fakir topraklarda rekabet gücü yüksek bir tür olarak siyez buğdayının, yapılan çalışmalarda yüksek yağ içeriğine ve ekmeklik buğdaya daha fazla sarı lutein oranına sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca fonksiyonel gıda olarak da protein, fenolikler, tokoferoller ve karotenoidler açısından diğer tüm buğday türlerine göre daha zengin bir yapıda olduğu tespit edilmiştir.

Siyez bulguru nedir; Başakcıkları tek taneli olan ve kavuzlu bir yapıya sahip olan siyez buğdayının, kaynatıldıktan sonra kurutulması ve tamamen geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde yarılması (kırılma değil) ile elde edilir. B vitaminleri açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca sindirim sorunları yaşatmayacak kadar kusursuz bir yapıya sahiptir. 

 

Ev yapımı sebzeli erişte tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifi beğendiyseniz bunları da deneyin

     

 

 

 

, , , , , , ,