Mayasız çubuk pişi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Pişi ya da lokma sevmeyenimiz yoktur. Her yörede, her ülkede farklı isim ve ufak tefek farklı malzeme ve yöntemlerle yapılır. Ama sonuçta lezzeti hep aynıdır. Dışı kıtır, içi pamuk gibi gevrek bir hamur. Yanında biraz kahvatılık, ya da bir parça reçel ile hem tatlı hem de tuzlu yenir. Bu defa klasik pişi yerine çok uzaklardan Çin'den bir tarifle denedim. Mayasız çubuk pişi ya da Çin pişisi. Çubuk pişi adını da çubuk şeklinden alıyor. Yapım aşaması ve şekli farklı olsa da lezzeti bildiğimiz aynı lezzet. Fakat şekli çoook farklı. Bir de hamurunu dinlendirmek çok önemli. Akşamdan yoğurup dolaba kaldırın, sabah yapın derim. Arada değişik sunum yapmak isterseniz denemeye değer, ben şeklini çok sevdim. Verdiğim ölçüyle on adet çıkıyor ve beş altı kişiye çok rahat yeter. Siz de benim gibi değişik tatlardan ve sunumlardan hoşlanıyorsanız mutlaka deneyin derim. Şimdiden afiyet olsun.

 

Mayasız çubuk pişi tarifi / Çin pişisi tarifi

Malzemeler:

Su bardağı ya da cup ölçüsü 240 ml olmalı.


Hazırlanışı:


Hamuru hazırlama;

El ile yoğurmak için; Karıştırma kabına bütün malzemeleri ekleyin. Birleşene kadar yoğurun. 10 dakika dinlendirin. Sonra yumuşak ve pürüzsüz bir hamur oluşturmak için tekrar yoğurun.
Stand mikser ile yoğurmak için; Tüm malzemeleri karıştırma kabına koyun. Çok düzgün bir hamur oluşana kadar (yaklaşık 8 dakika) düşük hızda yoğurun. Nasıl yoğurursanız yoğurun, hamur hazır olunca 1 saat dinlendirin, dinlendirmek çok önemli.

 

 

Fotoğraf 1

 

Fotoğraf 2

 

Fotoğraf 3

 

Gevrecik kızarmış altın rengi Çin pişisi (fotoğraf 4).


Hamura şekil verme;

Hamuru kızartma;

 

Dikkat edelim!

Klasik mayalı tuzlu lokma / pişi tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

RİCA; Buradan bir ricada bulunmak istiyorum. Tariflerimi sadece bloğumdan paylaşıyorum. Sosyal medya hesaplarımdan tanıtımını yapar, bloğuma link veririm. Deneyip, paylaşan arkadaşlarımdan tariflerimi kopyalarak IG ya da Facebook sayfalarından paylaşmamalarını rica ediyorum. Alıntı yaparak bloglarınızdan paylaşabilirsiniz, bundan çok mutlu olurum. Göstereceğiniz anlayışa şimdiden çok teşekkür ederim.

 

 

Puf puf kabarmış puf böreği ya da çay hamuru tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

Çibörek yapması en kolay böreklerden. Çibörek tarifine buradan bakabilirsiniz.

 

Hem çaylı hem de sütlü - ballı kek tarifini buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu tarifimi beğendiyseniz bunları da deneyin

  • Cevizli peynirli kraker tarifimi buradan okuyabilirsiniz.
  • Mantarlı arpa şehriye pilavı tarifimi buradan okuyabilirsiniz.
  • Bailey's tarifimi buradan okuyabilirsiniz.

 

 

 

, , , , , , , ,